Bereketsizlik Yaşayanlar: Paranın Bereketi Nasıl Artar?

paranın bereketi nasıl artar

Para bazıları için ihtiyaç bazıları için ise zevktir. Hayatın idame ettirilmesinde para önemli bir role sahiptir. Para edinmek ve sonrasında harcamanın planlanması önemli bir husustur. Para harcanırken kazanıldığına dair sözler mevcuttur. İktisadi iradeye sahip kişiler az ile yetinebilirken bazı kişiler çok para ile geçim derdine girebilmektedir.

Hayatın önemli bir bileşeni olan paranın sosyal statü ve yaşam şartları ile doğrudan bir ilişki vardır. İnsanlar hayatlarını daha üst seviyelere taşımak için daha fazla para kazanma hırsına girerler. Ancak para sadece miktardan ibaret değildir. Bereket, bolluk anlamında eski bir sözcüktür. Marketlerde bereket versin şeklinde edilen dua eve bolluk getirmesi için dilenen bir dilektir. Para ancak bereketli olması durumunda huzur sağlayabilir.

Alın Teri

Emek her zaman değerlidir. Bu da paranın bereketini artıracaktır. Paranın bereketi ancak doğru bir şekilde kazanılmış para ile gerçekleşir. Ayrıca bu paranın helal kazanç olması da önemlidir. Birilerinin hakkı yenerek kazanılan paradan hayır gelmeyecektir.

Merhamet

İslam dini kazancın bir sorumluluğunun da zekat olduğunu belirtmiştir. Hem dinde hem toplumda incelendiğinde yardım eli için uzatılan elden zarar gelmediği, hatta parayı bereketlendirdiği düşünülmektedir. Ayrıca cömert olma da öğütler arasında önemli bir yere sahiptir. Cömertliğin maddi anlamda kazançlara vesile olacağı ön görülmektedir. İyi bir kazanç, hak yenmeden kazanılmalı, cömertçe ve merhametle harcanmalıdır.

İsraf Nedir?

İsraf elindekinin kıymetini bilememek, boş yere harcamak anlamındadır. İsrafa örnek olabilecek bazı davranışlar şunlardır:

  • Hala çalışan bir telefonun yeni modeli çıktı diyerek yenisini almak
  • Taze ekmek yiyelim bahanesiyle eski ekmeği çöpe atmak
  • İhtiyaç olmamasına rağmen o konuya para harcamak

Bu örnekler bu şekilde çoğaltılabilir. Ancak israf, İslam dininde haram kılınmıştır. Ayrıca ekonominin ziyan olmasına neden olmaktadır.

Borcunu Ödememek

Borcunu ödemek kişinin en büyük sorumluluklarından birisidir. Borcunu ödemeyen kişilerin bereketinin tıkanmış olduğuna dair görüşler vardır. Borcu ödemek bereket getirecektir. Bu nedenle kişilerin elleri imkan verdiği müddetçe borçlarını ödemeleri gerekmektedir. Borç ödeme hem alacaklının hem de borçlunun paralarının bereketinin artması ile sonuçlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu