Onaylanan Kredi İptal Olur Mu? (Kredi Cayma Hakkı)

onaylanan kredi iptal olur mu

Onaylanmış krediden vazgeçmek isteyenlerin merak ettiği onaylanan kredi iptal olur mu, banka krediyi iptal eder mi şeklinde soruların ayrıntılı cevaplarını buradan öğrenebilirsiniz.

Onaylanan Kredi Nasıl İptal Edilir?

Ödemeyeceğiniz bir borcu üstlenmemek veya o an ki ihtiyaçların değişmesi sonucunca kredi iptali yapabiliyorsunuz. Çekilen krediyi iptal etmenin bir kaç yolu bulunuyor.

1- Öncelikle sözleşme imzalamadan onaylanmış krediyi iptal etmek istiyorsanız bankanızla iletişime geçerek hiç bir ücret ödemeden kredinizi iptal edebiliyorsunuz.

2- Onaylanmış kredi için banka ile sözleşme imzalanmışsa cayma hakkından faydalanabiliyorsunuz. Cayma hakkı sözleşme imzalanmış ve işleme konmuş kredi talepleri için bir tüketici hakkıdır. Bu haktan yararlanabilmek için imzayı attıktan sonra 14 gün süreniz bulunuyor. Bu 14 gün içinde cayma hakkını kullanarak hiçbir masraf ödemeden kredi iptali yapabilirsiniz. Cayma hakkı kullanıldığında, 30 gün içinde aldığınız kredi tutarını o güne kadar işleyen faiziyle birlikte bankaya geri ödemeniz gerekir.

3- Eğer 14 günlük cayma hakkı süresi geçti ve hala kredinizi iptal etmek istiyorsanız kredi borcunuzun kalan tüm tutarını ödeyerek kredinizi kapatabilirsiniz. İhtiyaç ve taşıt kredilerinde erken ödeme cezası yoktur ve tek seferde tüm borcu kapatmak büyük bir faiz yükünden de sizi kurtarır. Ancak konut kredisi için erken kapama cezası vardır. Kredi erken kapama cezası sadece konut kredilerinde ödenmektedir.

Kredi Cayma Hakkı

Kredi cayma hakkı onaylanmış bir krediden 14 gün içinde vazgeçme hakkını tüketiciye veren bir yasadır. Tüketicinin korunması hakkında kanununun tüketici kredisi sözleşmeleri bölümünün 24. maddesinde belirtildiği üzere tüketici onaylanmış bir krediden belirtilen süre içerisinde hiçbir gerekçe göstermeden ve caza ödemeden vazgeçebilir.

  • Tüketicinin cayma hakkı süresi sözleşmenin yapıldığı tarihten itibaren başlamış sayılır.
  • Cayma hakkının kullanıldığına dair bildirimin cayma hakkı süresi içinde bankaya iletilmiş olması yeterlidir. Bildirimin iletilmesinden sonra 30 gün içinde anapara ve kredinin kullanıldığı tarihten anaparanın geri ödendiği tarihe kadar olan sürede tahakkuk eden faiz geri ödenir.
  • Banka, hesaplanan akdi faiz ve bir kurum veya üçüncü kişilere ödenmiş olan masraflar dışında herhangi bir ücret talep edemez.

kredi cayma hakkı

Onaylanan Krediyi Kullanmazsam Ne Olur?

Kredi başvurunuz onaylanmış ve para hesabınıza geçmişse anlattığımız şekilde iptal hakkı bulunmaktadır. Eğer bankaya herhangi bir iptal talebi iletilmediyse tüketicinin cayma hakkını kullanmadığı varsayılır. Banka krediyi iptal etmez veya sizin krediyi kullanıp kullanmadığınıza bakılmaz. Kredi hesaba geçtikten sonra geri ödeme süreci başlar ve her ay belirlenen taksitleri ödersiniz.

Sonuç olarak hangi biçimde kredi talebinde bulunursanız bulunun kredi iptali hakkınız bir banka tüketicisi olarak vardır. Yasalarca müsaade edilmiş sürelere ve prosedürlere dikkat ederek bu haktan faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu