Onaylanan Kredi Nasıl İptal Edilir? 2018

Onaylanan Kredi Nasıl İptal Edilir?

İhtiyaç sahipleri kredi başvurusunda bulunup daha sonra krediden gelecek olan ödeneğe ihtiyaç duymadıklarını anlayıcınca krediden vazgeçebilme olanaklarının olduğunu bilmelidirler.

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Nakit İhtiyacı

Çoğumuz toplumsal hayatta karşılaştığımız çeşitli durumlarda nakit ihtiyacı duyabilmekteyiz. Bunun için de soluğu bankalarda alırız. Kredi notumuz yüksek ise, geçmişimizde kredi borçlarından dolayı ceza almamış durumdaysak kısaca sicilimiz temiz ise kısa sürede başvurduğumuz kredilerden olumlu yanıt alarak bankalardan nakit ihtiyacımızı karşılarız.

Ancak bazı durumlar vardır ki kredi başvurumuz onaylanıp banka tarafından kredi ödeneği hesabımıza yatmış olsa dahi ihtiyaç duyduğumuz nakite artık gereksinim kalmamış olabilir veya banka yerine başka kişilerin vesilesi ile nakit elde edilmiş olabilir. Daha sayılması birçok sebebi de yabana atmamak gerekir. Bu doğrultuda krediden vazgeçme imkanımız bulunur mu? Onaylanan kredi nasıl iptal edilir?

Onaylanan Kredinin İptalinde İzlenmesi Gereken Yollar

  • Kredi başvurusunda eğer SMS veya internet kullanılmış ise kredi başvurusunun onaylandığına dair kişilere SMS ile banka tarafından bilgilendirme sağlanır.
  • Krediniz onaylandı mesajını alan kişiler kredi naktine ihtiyaçlarının olmadığını anlayınca bu mesajı dikkate almayarak zaten kredi başvurusundan vazgeçmiş olurlar.
  • Kişiler başvurularının onaylanmasının ardından bankaya gitmediklerinde bankaların müşteri temsilcileri kredi başvurusunda bulunan kişileri arayarak kredi ödemelerini ne zaman alacaklarına dair iletişimde bulunurlar.
  • Telefon görüşmesinde kişiler krediden vazgeçtiklerini ve onaylanan kredilerinin iptalini talep edebilirler.
  • Aksi durumda kredi başvurusu yaptıkları bankanın en yakın şubesine giderek onaylanan kredinin iptali talebini dile getirebilirler.

Kredi İptal Sözleşmesinde Dikkat Edilecek Noktalar

Onaylanan kredi nasıl iptal edilir konusu ihtiyaçların sahiplerinin onaylanan kredilerinden vazgeçme ihtimalleri gözetilerek her krediye ihtiyaç duyan kişilerce bilinmesi önemli bir konudur. Çünkü kredinin onaylanıp gerekli sözleşmelerin imzalanıp paranın kişilerin banka hesabına yatırılması ile vazgeçilen bu krediden banka müşterilerinden masraf ödemesi isteyebilirler.

Bankaların vazgeçilen krediye uyguladıkları masraf tutarı kredi sözleşmelerinde yer almaktadır. Bu nedenle kişiler nakit alayım derken borçlu çıkmasınlar! Krediden vazgeçileceği sözleşmeler imzalanmadan önce görülürse kişiler hiçbir şekilde bankalara borçlu çıkmazlar. Söz konusu konut kredisi ise bankalar ekspertiz masrafını müşterilerinden talep ediyorlar. Ekspertiz ücretinin tüm bankalarda ortalama tutarı 500 TL’dir.

Krediden Cayma Hakkı İle İlgili Bilinmesi Gereken Hususlar

  • Krediden cayma hakkı süresinin başlangıcı sözleşmenin imzalanması ile başlamaktadır.
  • Ancak sözleşme imzalanmadan da caymak mümkün olup bankalar hiçbir şekilde kişilerden masraf talep edemezler.
  • Bankalar müşterilerinden hesaplanan faiz dışında ve kamu, kurum ve kuruluşlar dışında ve üçüncü kişilere ödedikleri ücretlerin haricinde bedel talebinde bulunamamaktadırlar.
  • Kredinin kapatıldığı tarihe kadar olan süre içerisinde bankalar kredi için ne kadar masraf yapmış ise tüm masraf bankaya ödenir ve kredi kapatılır.

Bir Cevap Yazın