Onaylanan Kredi Nasıl İptal Edilir? Kredi Cayma Hakkı

Onaylanan Kredi Nasıl İptal Edilir? Kredi Cayma Hakkı

Her banka müşterisinin Kredi cayma hakkı bulunmaktadır. Tüm banka müşterileri isterlerse bu haklarını duruma göre kullanabilirler.

Kredi Cayma Hakkı 2019

Hayatın devamı, ihtiyaçlar ve istekler için para vazgeçilmez bir araç olduğuna göre; kaynaklar çalışma karşılığı maaşlar dışında yeterli gelmediği durumlarda ya da acil nakit durumlarında bankalardan kredi başvurusu hemen herkesin yaşadığı bir gelişmedir. Kredi başvurusu onaylandığı halde bazen de gereksinim kalmadığı durumlarda yaşanır ki bu gelişmelere istinaden krediyi iptal etme durumu ihtiyacı duyulabilir. Bu tür onaylanan kredilerin iptal halleri; sanıldığı kadar zor işlemler değildir. Banka müşterilerinin krediden cayma hakları şu şekildedir;

Onaylanan Krediler Nasıl İptal Olur?

Onaylanan kredilerin iptali zor değildir. Eğer yapılan kredi başvurusu onaylanmışsa ve buna o an itibari ile ihtiyaç kalmadıysa iptal etme şansı vardır. Kredi onaylandı diye o krediyi kullanma zorunluluğu yoktur. Kredi miktarı hesaba yatmış olsa da para hesapta kalırsa, herhangi bir işlem görmezse 14 gün içinde iptal etme süresi vardır. Müşteri hizmetleri ile görüşülerek iptal süreci başlatılabilir. Sadece bu iptal durumu için banka tarafından bir ücret kesintisi yapılabilir.

Onaylanan Kredi Anında İptal Olur mu?

Onaylanan kredilerin iptal etme hakkı 14 gündür. Kredi başvuru isteği hangi kanal olursa olsun iptal edilebilir. Ancak şubeden olan isteklerde banka dilekçe talep eder. Böylelikle ilgili kredinin iptali için başvuru yapılmış olunur. Dilekçe ile yapıldığı zamanlar işlem biraz uzayabildiğinden burada önemli olan detay ilgili paranın hesapta hiçbir şekilde işlem görmemesini sağlamak olmalıdır. Onaylanan krediden böylece vazgeçilebilir. Aksi takdirde banka krediyi iptal etmez.

Kredi başvuruları internet aracılığı ile, ATM den veya SMS aracılığı ile gerçekleştirilebilir. Yapılan bu başvurular sonrasında değerlendirmeler dikkate alınır ve kredi notu bilgileri de dikkate alınarak kredi onayı aşamasına geçilir. Olumlu ya da olumsuz kişiye SMS ile bildirilir. Başvuru onaylanmışsa kredi tutarı hesaba yatırılır ve evrakların şubeye teslimi istenir.

Onaylanan kredinin iptalini isteme halinde; banka tarafından istenen kredi evraklarının şubeye teslim edilmemesi kredi iptali için ilk adımdır. Sonrasında yatırılan paranın işlem görmeden iadesinin gerçekleşmesi için görüşmeler yapılır. Önemli olan hesaptaki bu paranın 1 TL sının bile işlem görmemesi gerekliliğidir. Eğer para yatırıldığı gibi hesapta duruyorsa yasal açıdan 14 günlük iptal hakkı mevcuttur. Diğer taraftan para harekete sokulmuş dahi olsa iptal hakkı yine vardır ancak banka bunun için para kesintisi yapar ve bu kesinti yapılan kredi sözleşmesinde vardır. Onaylanan kredinin müşteri temsilcisi ile ya da şubeye gidilerek iptalinin istenmesi hakkı vardır.

Kredinin Hesapta İşlem Görmemiş Olması Gerekiyor

Onaylanmış krediden vazgeçme konusunda bankaların alacağı temel kriterlerden biri paranın hesapta işlem görmemiş olmasıdır. Eğer hesapta herhangi bir değişim yaşanmışsa banka krediyi iptal etmeyebilir ve haklı da çıkabilir.

Anında onaylı krediler içinde para hesaba yatmışsa bir işlem (transfer, çekme veya yatırma gibi) yapmayın ve hemen müşteri hizmetlerini arayın. 14 günlük iptal hakkınız var. Paranın herhangi bir işlem görmesi veya 14 günlük sürenin dolması sonrasında bile bankadan kredi iptali isteyebilirsiniz. Müşterilerin bu şekilde bir kredi cayma hakkı bulunmaktadır. Fakat bu durumda belirli bir ücret kesileceği garantidir. Bu durumda banka size geciktiğiniz gün kadar faiz bile işletebilir.

Hangi biçimde kredi talebinde bulunursanız bulunun sonuçta kredinin iptali hakkınız bir banka tüketicisi olarak vardır. Fakat bu durumu yaşamamanız daha iyidir. Bu yüzden krediyi almadan önce birkaç kere düşünün. İstenmiş ve onaylanmış bir kredinin iptali banka açısından finansal dengesizlik olarak değerlendirilebilir ve sizin o meşhur kredi notunuzu etkiler.

Kredi başvurusu hangi bankacılık platformu ile gerçekleşirse gerçekleşsin onaylı kredi iptal hakkı vardır ve bunu kullanmak yasal bir süreçtir. Ancak bu durum bankalar nezdinde finansal anlamda bir dengesizlik örneği olarak nitelendirildiğinden; önce kredi başvurusu yapılıp ardından iptal ettirilmesi kredi notunun olumsuz etkilemesine nedendir. Bu sebeple çekmekten emin olunmadığı hallerde kredi başvurusu yapılmaması kredi notu açısından önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu