Onaylanan Kredi Nasıl İptal Edilir?

Bankalarla ilgisi olan herkes zaman gelir kredi almak kadar onaylanan kredi nasıl iptal edilir sorusu ile de karşılaşabilir.

Bu sorunun sorulma nedeni olarak öncelikle gerek kalmadı, mali durum düzeldi cevabı umut edilir ama onaylanan kredi nasıl iptal edilir durumu başka nedenlerden dolayı da karşınıza çıkabilir. Ve kredi iptali sanıldığı kadar da zor değildir. Bankaya bağlı olarak bu işlem için sizden ücret tahsil edilebilir. Ayrıca bu durumun finansal sicilinize işleneceğini de hatırlatmak isteriz. Böyle bir durumda bankanın kredi verme yoluyla elde edeceği faiz gelirini engellemiş oluyorsunuz. Vaktinden önce ödenen kredileri de bankalar aslında bu yüzden hoş karşılamazlar.

Öncelikle belirtmek gerekir ki tüm kredilerin 14 günlük iptal hakkı vardır.

Kredi iptali için kredinin hangi kanaldan alındığı da önemlidir. Digital bankacılık gibi anında kredi yöntemleri ile istediğiniz ve onaylanan kredilerde müşteri hizmetlerini aramanız ve uzun bir konuşma yapmanız gerekir. Şubeden aldığınız onaylanmış kredilerin iptali için ise şubede bir banka çalışanı gözetiminde dilekçe doldurmanız istenecektir. (Bunun cevabı zaman alır.)

Hesapta İşlem Görmemiş Olması Gerekiyor

Bankanın onaylanmış kredinin iptali için göz önüne alacağı temel kriterlerden biri paranın hesapta işlem görmemiş olmasıdır. Eğer hesapta herhangi bir değişim yaşanmışsa banka krediyi iptal etmeyebilir ve haklı da çıkabilir.

Anında onaylı krediler içinde para hesaba yatmışsa bir işlem (transfer, çekme veya yatırma gibi) yapmayın ve hemen müşteri hizmetlerini arayın. 14 günlük iptal hakkınız var. Paranın herhangi bir işlem görmesi veya 14 günlük sürenin dolması sonrasında bile bankadan kredi iptali isteyebilirsiniz. Fakat bu durumda belirli bir ücret kesileceği garantidir. Bu durumda banka size geciktiğiniz gün kadar faiz bile işletebilir.

Hangi biçimde kredi talebinde bulunursanız bulunun sonuçta kredinin iptali hakkınız bir banka tüketicisi olarak vardır. Fakat bu durumu yaşamamanız daha iyidir. Bu yüzden krediyi almadan önce birkaç kere düşünün. İstenmiş ve onaylanmış bir kredinin iptali banka açısından finansal dengesizlik olarak değerlendirilebilir ve sizin o meşhur kredi notunuzu etkiler.

Bir Cevap Yazın