Öğrenciye Kredi Veren Bankalar

Hayat şartları, kimi zaman nakit ihtiyacının artmasına neden olabiliyor. Bu yüzden öğrenciler, eğitimleri sırasında eğitim kredisi çekmek durumunda kalabiliyorlar. Eğitim kredisi, ihtiyaç kredilerinin bünyesinde yer alan bir kredi çeşididir ve öğrenciye kredi veren bankalar tarafından oluşturulan kampanyalar dahilinde sunulmaktadır. Bu yazının devamında, öğrenciye kredi veren bankaları listeleyecek ve kredilerin şartlarına değineceğiz.

Öğrenci Nasıl Kredi Çekebilir?

Genel olarak bankaların kredi verme düzeni kişinin geliri üzerinedir. Kredi başvurusunda bulunan kişilerin, maaş, SGK, gayri menkul gibi imkanlarına bakarlar. Aldıkları parayı geri ödeme için bir poliçe hazırlar ve bunu taksitlendirme yöntemi ile verdikleri parayı üzerine vade farkı faiziyle aylık geri alırlar. Sadece çalışanlara kredi vermiyor bankalar elbette.

Emekli, ev hanımı ve öğrencilere de belli şartlarda kredi olanağı sunuyor. Öğrencilerin kredi çekebilmeleri, çalışanlara nispeten daha zayıf olsa da, kredi çekmek için sunulan şartları karşılayabiliyor olması, çalışmayan öğrencilere de kredi imkanı sunuluyor.

Üniversite okuyan öğrencilerin özellikle, kitapları ve okudukları bölüme göre aldıkları araç ve gerçekler gerçekten maliyet istiyor. Harç parasını da eklersek, bir maaşla üniversitede çocuk okutmak gerçekten zor oluyor. Genel olarak üniversite öğrencilerine okul dönemi boyunca sürekli para gerekiyor. Öğrenci devamlı nakit paraya ihtiyaç duyuyor.

Devletin vermiş olduğu burslar var elbette, geri ödemesiz ve geri ödemeli olarak. Bu imkandan faydalanmak için de bursluluk sınavının kazanılması gerekiyor. Hal böyle olunca haliyle her öğrenci bu imkandan yararlanamıyor. Üniversite gibi parasal olarak zorlu bu dönemi rahat geçirebilmek için, kredi başvurusu seçilebilecek yollardan birisidir. Banka öğrenciye, öğrenim kredisi adı altında borcu ve geri ödeme şartlarını bir poliçe olarak hazırlar.

Herhangi Bir İşte Çalışmayan Öğrenci Nasıl Kredi Çekebilir?

Bankalara göre çalışma düzenlerine göre değişebiliyor. Her bankanın sistemi farklı işliyor. Fakat çalışan öğrencilere göre çalışmayan öğrencilerin kredi alma imkanları daha düşük oluyor. SGK kaydı olmayan öğrencilere çoğu banka hemen kredi vermez.

Farklı şartları sunar ortaya, krediyi ödeyebilmesi için. Örneğin; 18 yaşını doldurduğu taktirde, üzerine kayıtlı ev, arsa, gibi taşınmaz mal denilen gayrimenkulleri var mı kendi adına önce buna bakılır. Üzerine kayıtlı malların tespitinden sonra, öğrencinin ailesinden bir kişi kefil gösterilerek, az da olsa cüzibir kredi çekilebilir.

Çalışan Bir Öğrenci Nasıl Kredi Çekebilir?

Çalışan öğrencinin, çalışmış olduğu yerde en az 3 ay kadar önce sigorta işlemleri başlatılmış olmalı. Gelir beyanı verilmeli. Kredi yüksek notuna da bakılır. Öğrencinin üzerine kayıtlı gayrimenkulleri de göz önüne alınarak, bunları ipotek göstermesi halinde kredi çekebilme şansı daha da artmaktadır.

Kredi çekmek istediğiniz bankanın şartlarını önceden öğrenmek için, telefonla arayıp konuşabilir veya internet üzerindeki sayfalarından girip şartları incelemek mümkündür.

Öğrencide Aranan Kredi Başvuru Şartları Nelerdir?

İstenilen şartlar her bankaya göre değişiklik gösterse bile genel olarak aranan hususlar maddeler halinde şöyledir:

 • Krediyi çekecek olan öğrencinin 18 yaşını doldurmuş olmalı
 • Belgeler öğrencinin çalışma durumuna göre düzenlenir
 • Öğrenci olduğuna dair fatura ve belgeler

Öğrenciye Kredi Veren Bankalar Hangileri?

Öğrencilere kredi veren birden çok banka vardır. Bunlar ise;

 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • CepteTeb
 • Türkiye İş Bankası
 • Denizbank
 • Odeabank
 • Garanti Bankası
 • ING Bank’tır

Bu bankaların öğrenciye kredi kampanyalarına başvurarak uygun faizlerle oluşturulan eğitim kredilerini kullanabilirsiniz.

Ziraat Bankası Öğrenci Kredi Kampanyası

Ziraat Bankası, öğrencilere kredi sunan bankalar arasında öncüdür. Yurttaşlara birçok alanda kredi sunan Ziraat Bankası, öğrencilere 36 vadeli ve düşük faizli kredi çekme imkanı sunmaktadır. Ödemelerini son derece kolay bir şekilde yapabileceğiniz bu eğitim kredisiyle üniversite eğitim masraflarınızı ve dershane masraflarınızı karşılayabilirsiniz. Krediye yetişkin bir aile bireyinizle başvuru yaparsanız, kredinin onaylanma aşaması daha hızlı bir şekilde gerçekleşecektir.

Vakıfbank Eğitim Kredisi Kampanyası

Vakıfbank, eğitim kredisi sunan diğer bir bankadır. Bankanın eğitim kredisi konusunda sunduğu seçenekler MEB onaylı kurslar, yaz ya da spor okulları, ön lisans, lisans, doktora ve yüksek lisans öğrencilerini kapsıyor. 40.000 TL’ye varan eğitim kredisine, belirtilen eğitim derecelerine göre başvuruda bulunabilirsiniz.

Üniversitelilere Kredi Veren Bankaların Şartları Nelerdir?

Üniversitelilere kredi veren bankalardan kredi çekebilmek için, belirli bazı şartları taşıyor olmanız gerekmektedir. Kredi notunuzun iyi veya en iyi seviyede olması, öğrenciye kredi veren bankalar tarafından aranan bir kriterdir.

İkinci olarak, gelir belgesi şartı bulunuyor. Öğrenciler genellikle gelir belgesiz kişiler sınıfında yer aldıklarından, gelir belgesi yerine kefil sunulması da kabul edilebiliyor.

Bankalardan Nasıl Eğitim Kredisi Alınır?

Bankaların sundukları eğitim kredisinden yararlanabilmek için, bankalar tarafından istenen şartları taşıyor olmanız gerekiyor. Bilhassa hemen hemen her bankada bu şartlar değişiklik gösterebildiğinden, belirli bir ortak şarta değinmek yanlış olacaktır. Eğer kredi notunuz iyiyse ve gelir belgeniz veya kefiliniz varsa, bu durumda bankaların kredi kampanyalarında aradıkları diğer şartları inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu