Öğrenci Nasıl Kredi Çekebilir?

öğrenci nasıl kredi çekebilir

Öğrenci nasıl kredi çekebilir, ne kadar kredi alabilir şeklinde merak edilen soruların cevabı bu sayfamızda. Genel olarak bankaların kredi verme düzeni kişinin geliri üzerinedir. Kredi başvurusunda bulunan kişilerin, maaş, SGK, gayri menkul gibi imkanlarına bakarlar. Aldıkları parayı geri ödeme için bir poliçe hazırlar ve bunu taksitlendirme yöntemi ile verdikleri parayı üzerine vade farkı faiziyle aylık geri alırlar. Sadece çalışanlara kredi vermiyor bankalar elbette.

Emekli, ev hanımı ve öğrencilere de belli şartlarda kredi olanağı sunuyor. Öğrencilerin kredi çekebilmeleri, çalışanlara nispeten daha zayıf olsa da, kredi çekmek için sunulan şartları karşılayabiliyor olması, çalışmayan öğrencilere de kredi imkanı sunuluyor.

Üniversite okuyan öğrencilerin özellikle, kitapları ve okudukları bölüme göre aldıkları araç ve gerçekler gerçekten maliyet istiyor. Harç parasını da eklersek, bir maaşla üniversitede çocuk okutmak gerçekten zor oluyor. Genel olarak üniversite öğrencilerine okul dönemi boyunca sürekli para gerekiyor. Öğrenci devamlı nakit paraya ihtiyaç duyuyor.

Devletin vermiş olduğu burslar var elbette, geri ödemesiz ve geri ödemeli olarak. Bu imkandan faydalanmak için de bursluluk sınavının kazanılması gerekiyor. Hal böyle olunca haliyle her öğrenci bu imkandan yararlanamıyor. Üniversite gibi parasal olarak zorlu bu dönemi rahat geçirebilmek için, kredi başvurusu seçilebilecek yollardan birisidir. Banka öğrenciye, öğrenim kredisi adı altında borcu ve geri ödeme şartlarını bir poliçe olarak hazırlar.

İlgili: Öğrenciye kredi veren bankalar

Herhangi Bir İşte Çalışmayan Öğrenci Nasıl Kredi Çekebilir?

Bankalara göre çalışma düzenlerine göre değişebiliyor. Her bankanın sistemi farklı işliyor. Fakat çalışan öğrencilere göre çalışmayan öğrencilerin kredi alma imkanları daha düşük oluyor. SGK kaydı olmayan öğrencilere çoğu banka hemen kredi vermez.

Farklı şartları sunar ortaya, krediyi ödeyebilmesi için. Örneğin; 18 yaşını doldurduğu taktirde, üzerine kayıtlı ev, arsa, gibi taşınmaz mal denilen gayrimenkulleri var mı kendi adına önce buna bakılır. Üzerine kayıtlı malların tespitinden sonra, öğrencinin ailesinden bir kişi kefil gösterilerek, az da olsa cüzibir kredi çekilebilir.

Çalışan Bir Öğrenci Nasıl Kredi Çekebilir?

Çalışan öğrencinin, çalışmış olduğu yerde en az 3 ay kadar önce sigorta işlemleri başlatılmış olmalı. Gelir beyanı verilmeli. Kredi yüksek notuna da bakılır. Öğrencinin üzerine kayıtlı gayrimenkulleri de göz önüne alınarak, bunları ipotek göstermesi halinde kredi çekebilme şansı daha da artmaktadır.

Kredi çekmek istediğiniz bankanın şartlarını önceden öğrenmek için, telefonla arayıp konuşabilir veya internet üzerindeki sayfalarından girip şartları incelemek mümkündür.

Öğrencide Aranan Kredi Başvuru Şartları Nelerdir?

İstenilen şartlar her bankaya göre değişiklik gösterse bile genel olarak aranan hususlar maddeler halinde şöyledir:

  • Krediyi çekecek olan öğrencinin 18 yaşını doldurmuş olmalı
  • Belgeler öğrencinin çalışma durumuna göre düzenlenir
  • Öğrenci olduğuna dair fatura ve belgeler

Öğrenci Kredi Kartı Alabilir Mi?

Bankalar öğrencilerin nakit ihtiyaçlarını karşılamak adına, kendilerine imkanlar sağlamaktadırlar. Kredi kartı için 18 yaşını doldurmuş olması ve üniversitede okuduğunu ispatlayan belge göstermesi yeterlidir. Öğrenciler için kredi kartları başlıklı yazımızdan bu konuda daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Leave a Reply