Öğrenciler Nasıl Kredi Çekebilir?

Öğrencilik hayatı kimi zaman zordur. Çalıştığınız bir yer var ise yine rahat edersiniz ama yok ise burslarla ya da ekstra ailenizden ya da farklı yerlerden gelecek ödemeler ile hayatınızı idame ettirmek durumunda kalırsınız (farklı bir şehirde iseniz özellikle daha da zordur). Bankalar işte bu durumu fırsat bilip, öğrencilere özel kredi imkanı sunmaya başladılar son 4 – 5 senedir. Daha eski günlerde de vardı belki ama günümüzdeki kadar yaygın değildi. Peki bankalar öğrenciye kredi vermek için ne istiyor? Yani hangi bankalar öğrenciye kredi veriyor? Gelin bunun cevabını birlikte inceleyelim.

Öğrenciler İçin Öğrenim Kredisi

Devlet tarafından öğrencilerin okumasında kolaylık sağlamak açısından burs veriliyordu. Ancak bunun yeterli olmaması durumunda, devletin ileri sürmüş olduğu öğrenim kredisi ortaya çıktı. Öğrencilerin kredi alması açısından önemli bir adım oldu. Artık öğrenciler direkt olarak kredi alma imkanı bulabiliyor.

Öğrenim kredisi almak;

Öğrenci olduğunuz süre boyunca size verilmedi kabul edilmiş olan kredi. Bu kredi size aylık olarak yatıyor. Yapılan ödemenin ise sizden belli bir süre sonra istenmesi söz konusu oluyor. Okulunuzun bitmesi ve işe girmiş olmanız, ödemenin geri alınması açısından istenen kriterler arasında. Direkt olarak bunu gözeterek, kredi almanız mümkün oluyor.

Geri Ödemeli Burs;

Öğrencinin kredi alması aynı zamanda geri ödemeli burs olarak da gösteriliyor. Yani öğrencinin kredi almasından sonra belli bir süre içinde aldığı paranın en düşük faiz oranları üzerinden geri ödemesi sağlanıyor. Sözleşme ile öğrencinin ne kadar geri ödeme yapacağı belli oluyor. Sonrasında direkt olarak kredi ödemesinin yapılması ile kredi alınmış oluyor. Öğrenciler nasıl kredi alır sorusuna verilen yanıt üzerinden kredi alabileceğinizi göreceksiniz.

Öğrencilerin Kredi Başvurusu

Kredi almak istiyorum diyen bir öğrenci için yapılması gereken başvurudur. Kredi başvurusu belli bir dönem üzerinden devlet tarafından gerçekleşir. Devletin anlaşmalı olduğu banka üzerinden kredinizi almanız sağlanır. Bunun için direkt olarak kredi almak için verilmiş olan başvuru tarihi kapsamında direkt olarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Uygun olan zaman dilimi içinde yapılan başvuruların çoğuna olumlu yanıt verilmekte. Bu sayede kişi okuduğu dönem boyunca her ay aldığı kredi ile rahat bir şekilde eğitim hayatını sürdürebilir.

Resmi başvuru;

Resmi internet sitesi üzerinden başvurunun gerçekleşmesi sağlanacaktır. Bunun için direkt olarak başvurunun yapılması istenir. Ara dönemlerde başvuru kabul edilmediğinden öğrenciyken kredi almak için güz döneminin başlarında başvuruları takip edin. Herhangi bir belge temin etmeden direkt olarak başvurunuzu online olarak yapmanız mümkün.

Yorum Yapın