OECD’den Tüm Devletlere Çağrı: Genç İstihdama Öncelik Verin!

OECD'den Tüm Devletlere Çağrı: Genç İstihdama Öncelik Verin!

Dünya ekonomisinde yaşanan pandemi durgunluğun ardından 25 yaş altı gençler işsizlik sorunlarıyla karşı karşıya kaldı. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) genel sekreteri Angel Gurria, yaşanan kriz piyasalarda yaşanan aksaklıklardan kariyerleri kalıcı olarak etkilenecek gençlerin kaybolmasına sebep olmamalıdır şeklinde bir açıklama yaptı.

Tüm OECD ülkelerinde şubat ayında %5.3 olan işsizlik oranı Mayısta %8.5 seviyelerine çıktı. 2020 sonlarında ise %9.5’e ulaşması bekleniyor. İşsizlikten en çok etkilenen ülkelerden biri de Fransa oldu. Ülkede serbest meslek sahipleri sözleşmeli çalışanlar düşük ücretli işçiler kadınlar ve gençler en çok etkilenen kesimlerden oldu. Şubat ayında Fransa’da %7.6 olan oran, nisan ayında %8.7’ye çıktı. Fransa’da oranın yıl sonuna kadar %12 seviyelerini ulaşması bekleniyor.

Özellikle 2008 krizinden sonra hükümetler piyasalarda yaşanan sıkıntılar sebebiyle gençlerin zorluklarla boşa çıkmasını engelleyememişti. OECD istihdam Çalışma ve Sosyal İşler Direktörlüğü Müdürü Stefano Scarpetta, genç işçilerin yaşadığı sorunların geride kalmasını sağlayacak bir takım önlem almak için kaybedecek bir dakikamız yok dedi. Son olarak OECD tüm devletlere gençlerin istihdam edilmesine destek olmak için çağrıda bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı