Odeabank Kimin? 2022’de Kime Ait? Hangi Ülkenin?

odeabank kimin

Odeabank kimin diye 2022’de merak edenler; Odeabank Lübnan’da bankacılık alanında hizmet vermekte olan Bank Audi firmasına bağlı olan bir bankadır. Günümüzde Odea adını sıkça duyduğumuz Odeabank bankasının ana merkezi Lübnan’dır. Çok ortaklı olan bu firma Lübnan merkez olmak üzere 11 ülkede daha bankacılık hizmeti vermektedir.

Odeabank Kime Ait?

Odebank Bank Audi firmasına aittir. Bank Audi firmasının kurucusu Lübnan’lı Raymond Wadih Audi isimli iş adamıdır. Raymond şirketi 1962 yılında kurmuş ve 1998 yılına kadar bu firmaya başkanlık yapmıştır. Kendisinden sonra yerine oğlu Raymond Audi Bank geçmiş ve kardeşleriyle birlikte bu görevi yerine getirmektedir. Banka bünyesine bağlı Kuveytli iş adamları sayesinde büyüyerek gelişmiş ve yurtdışından bir çok ülkede faaliyet göstermektedir. Çok ortaklı olan bu şirket her yıl büyümeye devam etmektedir. Söz konusu Bank Audi aynı zamanda Lübnan ülkesinin en büyük bankası olma özelliğine sahiptir.

Odeabank İstanbul Şubesi

Odeabank ülkemizde ilk olarak 2012 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Ayrıca bu yılda ilk şube İstanbul ilinde açılmıştır. İstanbul şubesinden sonra çeşitli şubeleri de açılarak hizmet vermeye başlamıştır. Şirket hizmet vermeye başladıktan sonra Genel Müdürlüğü’ne Hüseyin Özkahya getirilmiştir. Genel müdürlük alanında başarılı işlere imza atan Hüseyin Özkahya 2017 yılında görevinden istifa edince yerinde Mert Öncü getirilmiştir. Kurulduğu günde bu yana Odeabank ülkemizde büyük gelişme göstermiştir. Bu gelişmenin sonunda ülkemizde bankacılık sıralamasında ilk 10 ile 15 içinde yer almıştır. İlk açıldığı günden bu yana 55 şubesi ve 1600 çalışanı ile ülkemizde hizmet vermeye devam eden bir bankacılık firmasıdır ve büyümeye devam etmektedir.

Odeabank Genel Müdürü Kim?

2017 yılında ilk genel müdürü Hüseyin Özkahya’nın istifasından sonra yerine Mert Öncü getirilmiştir. Mert Öncü günümüzde görevini sürdürmeye devam etmektedir. Banka Genel Müdürü Mert Öncü 1970 yılında doğmuştur ve Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği mezunudur. Daha sonra Bankacılık eğitimi de alan Öncü eğitimini Harvard Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Mert Öncü’nün bankacılık alanına ilk atılması ise Koçbank ile olmuştur. Daha sonra çeşitli görevleri yerine getiren Mert Öncü son olarak da Hazine ve Finansal Kurumlar’dan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve İcra Kurulu üyeliği görevlerini yerine getirmiştir. Bu görevlerinin ardından ise Odeabank Genel Müdürü görevine atanmıştır ve başarılı bir şekilde görevini yerine getirmeye devam etmektedir.

Odeabank ülkemizde uzun yılardır faaliyet gösteren güvenilir bir bankadır. Bu yazımızda Odeabank kimin? Kime ait? Hangi ülkenin bankası gibi sorulara cevap vermeye çalıştık. Bu bilgilere ek olarak söylemek istedikleriniz varsa bizlere yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu