Nakit Paramı Nasıl Değerlendirebilirim 2020

Elimde nakit param var nasıl değerlendirebilirim diye düşünenler buradaki önerileri değerlendirebilirsiniz.

nakit paramı nasıl değerlendirebilirim

Birçok kişinin seneler sonunda biriktirerek elde ettiği birikimler ile yatırım yapmak istemesi, günümüzde en çok karşılaşılan konular arasında yer alıyor. Birikimlerin boyutuna göre değişebilecek farklı mecralara yatırım ve değerlendirme, istek ve arzuya göre de değişiklik gösterebileceğinden; bugün elinde bir miktar parası olan insanlar tarafından en çok tercih edilen paramı nasıl değerlendirebilirim sorusunu inceleyeceğiz.

Yatırım Fonları

Paramı ne yapayım diye düşünenler için ilk tavsiyemiz yatırım fonları. Para bütçesi fark etmeksizin birçok kişinin parasını değerlendirmek amacı ile tercih ettiği yöntemlerden biri olan yatırım fonları, uzun vadede oldukça karlı sonuçlar doğurabilmektedir. Birbirinden farklı yüzlerce yatırım fonu arasında, en risksiz ve en çok tercih edilen yatırım fonları arasında şunlar bulunmaktadır;

  • Altın
  • Dolar/Euro
  • Şirket yatırım hisseleri
  • Diğer ülke para birimleri

Bu yatırım fonları, yatırım yapmak isteyen kişilere özel olarak sunulan bir para değerlendirme işlemidir. Bütçe fark etmeksizin yatırılan para, yatırılan hissenin artışı ile birlikte değer kazanmaya başlar. Bu sayede uzun vadede yüksek karlara ulaşabileceğiniz gibi, paranızın aynı oranda değerlenmesini de sağlayabilirsiniz.

İlgili: En avantajlı altın hesabı hangi bankada

Start-up Oluşturmak

Bütçe değerinin oldukça büyük önem arz ettiği işletme veya start-up şirketi kurulumu, en çok tercih edilen para değerlendirme yöntemlerinden biridir. Bu sayede elinizdeki parayı kullanarak kendinize ana iş veya ek iş imkanı yaratabileceğiniz gibi, aynı zamanda hobiniz olan veya ilgi duyduğunuz bir mecrada gelişmeye de başlayabilirsiniz.

Bütçe boyutuna göre değişiklik gösteren birçok sektöre yatırım yaparak bir start-up girişimi veya işletme açılışını sağlayarak, paranızı kullanmanız sonucunda uzun vadede büyük karlar elde edebilmeniz mümkün. İstatistik şirketleri tarafından yayınlanan grafiklere göre, son 10 yıl içerisinde Türkiye’de 25.000’den fazla start-up girişimi gerçekleşirken, bu sayının yüksek bir oranının başarı ile sonuçlandığı bilinen gerçekler arasındadır.

Parasal Olarak Dönüşü Olacak Bir Yetenek Edinin

Elinizdeki parayı, ilgi duyduğunuz bir alana yatırım yaparak da yatırıma dönüştürmeniz mümkündür. Her yıl binlerce kişinin başvurduğu para değerlendirme yöntemi sayesinde uzun vadede elinizde yeni bir yetenek olacağından, bu yeteneğinizi kullanarak da kendinize yeni bir gelir kaynağı yaratabilirsiniz. Müzik, tiyatro, kahve sanatları, el işi tekstili gibi binlerce seçeneğin arasından karar vereceğiniz bir sektör üzerine yoğunlaşarak; bu sektörün eğitimi için değerlendireceğiniz para birikiminiz, uzun vadede size kat ve kat fazlasının geri dönüşünü sağlayarak yüksek bir kar oranına ulaşmanızı sağlar.

İlgili: Ufak parayla nasıl yatırım yapılır

Şirket veya İş yeri Kurmak

Günümüzde en yaygın para değerlendirme yöntemi olarak bilinen şirket veya iş yeri kurmak, birçok değişkenin yer aldığı bir denklem içermektedir. Aklınızda böyle bir yöntemin olması durumunda elinizde bulunan bütçe miktarı büyük bir önem arz ederken, şirket veya iş yerinizi açmak istediğiniz sektör ve bu sektöre olan tecrübe, bilgi birikimi gibi konular da oldukça önemlidir.

Bu nedenle paranızı değerlendirmek amacı ile şirket veya iş yeri kurmak isteyen kişiler için, bu işletmenin bulunacağı sektör hakkında gerekli bilgi sahibi olmak büyük oranda başarıyı etkilemektedir. Daha çok tecrübenizin bulunduğu, zaman geçirdiğiniz ve zaman geçirebileceğiniz bir sektöre karar verdikten sonra, elinizdeki bütçenin boyutuna bağlı olarak şirket veya iş yeri kurulumu yaparak para değerlendirme yöntemi büyük başarıları beraberinde getirebilir.

Faiz Geliri

Çok fazla kullanıldığı için son olarak bu yöntemi de yazdık ancak belirtelim ki dinimizce faiz geliri haram olarak tanımlanmıştır. En risksiz para birikim geliri sağlama yöntemi olarak bilinen faiz geliri, birçok banka ve kurum tarafından vatandaşların hizmetine sunulmaktadır. Özellikle paramı nasıl işletirim diyenler faiz gelirini düşünebilir. Risksiz olması nedeni ile milyonlarca insan tarafından tercih edilen faiz geliri, elinizdeki bütçeye göre farklı gelir aralığı sunabilir. Günümüzde birçok banka, daha çok kullanıcıya erişmek için müşterilerine yüksek faiz geliri oranı ile birlikte hizmet verdiğinden, bu kampanyaları yakalayarak paranızı faize bırakma yöntemini seçebilirsiniz.

İlgili: En çok kazandıran yatırım aracı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu