Nafaka İle Kredi Çekilir Mi?

nafaka ile kredi çekilir mi

Nafaka, evli çiftlerin boşanması sonrasında kadın ve çocuklar için bir güvence olarak erkeğin aylık ödemesi gereken bir tutardır. Bu tutar boşanma davalarında Aile Mahkemesi tarafından belirlenir. Ödenmediği takdirde mahkeme kararı ile icra takibi yaptırılabilir. Nafaka parası yani geliri belgelenebilir bir gelir kaynağı olduğu için nafaka ile kredi çekilir mi sorusuna cevap evet olacaktır. Bu kredi başvurularında bir değerdir.

Nafaka geliri kredisi verilirken bankaların her zamankinden çok daha hassas olmaları gerekmektedir zira nafaka gelirine banka tarafından haciz konulamamaktadır. Geri ödemenin yapılmaması halinde nafakayı haczetmek mümkün değildir. Bu sebeple nafaka geliri ile kredi çekmek isteyen birinden bankanın istediği en önemli koşul kefildir.

Nafaka Gelirleri Ve Tutarları Nasıl Belirlenir?

Normal şartlar altında bir boşanma sonrasında nafaka geliri 500 TL civarı ile başlar, 20 binlere kadar uzanabilir. Nafaka gelirinin artış göstermesi ile birlikte kredi çekme olayı da aynı oranda yükselir. Yani kredi çekmek ile nafaka tutarı doğru orantılıdır. Her türlü riske karşı bankalar da yüksek nafakalı kişilere de kredi çıkarırlar.

Nafaka Gelirlerinde Bankaların Faiz Uygulaması

Bankalar kredileri faiz ile verirler. Nafaka gelirlerinde de aynı durum geçerlidir. Kredi başvurusu onaylandığında çekilen kredinin faizi olduğu da unutulmamalıdır. Faiz oranı da ilgili bankaya göre değişkenlik gösterir. Çekilen kredi tutarı, geri ödeme planı, vade ile birlikte faiz oranı da farklı değişimler gösterir.

Nafaka Parası İle Kredi Çekmenin Şartları Nelerdir?

Nafaka geliri ile kredi çekilmek isteniyorsa bankalarla birebir görüşmek önemlidir. Çünkü bazı bankalarda nafaka gelirini kredi hala verilmemektedir. Banka öncelikle kredi puanının yüksek olup olmadığı kontrolünü yapar. Sonrasında mutlaka bir kefil ister. Düzenli bir işinin olması, maaş bordrosu ve sigorta durumunun teyidi alınır.

Krediler bankalar tarafından verilen ve kuşkusuz her kişinin her an ihtiyaç duyabileceği bir finansal kaynak olduğuna göre; müşteri kredi notu ve gelir durumu bu aşamada en önemli detaylardır. Özellikle belgelenmesi istenen gelirlerin bankaya verilebilmesi banka kredisinin çıkabilmesi için yeterlidir.

Yüksek Nafakaya Kredi Daha Kolay Çıkıyor

Nafaka zaten yüksekse kredinin çıkmaması olası değildir. Nafaka geliri yüksek artı iyi bir gelire de sahip olan biri ile kredi görüşmesi yapan bankanın geri ödemelerde sorun yaşamayacağını düşünerek krediyi gün içerisinde onaylaması bile mümkün olabilmektedir. Diğer taraftan banka için önemli diğer kaynak kefildir. Kefil ile geri ödenmeyen kredinin ödemelerini alma şansı mevcuttur.

Sözün özü kredi borcu nafaka ile ödenebilir. Bankanın onayı ile birlikte kredi çekilir. Ancak bu onay sonrasında banka ile olan değerlendirmelerin ayrıntısı önem taşır. Kredi almaya engel bir hal yoksa ve banka tarafından da nafaka ile kredi kullanma imkanı verilirse süreçte hiçbir sıkıntı yaşanmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu