Nafaka İle Kredi Çekilir Mi?

Nafaka Geliri İle Kredi Çekmek

Bankaların olumlu bir tutum sergilemediği nafaka ile kredi çekme olayına bazı durumlarda ılımlı yaklaşan bankalar vardır. Bankaların olumlu bir tutum sergilememesinin altında yatan nedenlerden biri şudur; kredi çekildikten sonra bankalara geri ödeme yapılmaması durumunda bankalar nafaka gelirine haciz getirememektedir. Eğer nafaka ile kredi çekmek istiyorsanız nafaka dışında bir kefil ile bankaya müracaat etmenizde fayda vardır. Kefil ile gittiğinizde bankanın kredi verme oranını artırabilirsiniz.

Nafaka Nedir?

Evli çiftlerin boşanma gibi durumlarında kadınların ve çocukların bir güvencesi olması adına erkeğin ödemesi gereken bir tutardır. Bu tutar Aile Mahkemesi tarafından belirlenmektedir. Boşanma sonrasında mahkeme çerçevesinde belirlenen tutar belirlenen zaman kapsamında kadına ve çocuklara ödenmesi gerekir. Nafaka verilmesine karar kılındıktan sonra kişi vermesi gereken nafakayı eğer vermezse icra takibi ile yaptırabilir.

Nafaka Geliri İle Kredi Çekilir Mi?

Bankalar, gelir durumlarını belgelendiren kişilerin aylık gelirleri üzerine kredi vermektedir. Gelir konusunda en önemli soru nafaka gelir beyan edilerek bankadan kredi çekilir mi, konusudur. Kafalarda binlerce soru oluşturan bu konuya yazımız ile bir açıklama getirmekteyiz.

Bankalar nafaka gelirinin şart olarak kabul konusu yerine genellikle normal standart maaş durumu üzerinden hareket etmektedir. Yani nafaka ile herhangi bir kredi çekmek isteyen kişilerin bilmesi gereken durum şudur: nafakanın yüksek olup olmamasıdır. Nafaka tutarının yüksek olması durumunda kredi konusuna bankalar olumlu şekilde yaklaşmaktadırlar.

Nafakaya Haciz Gelme İhtimali Var Mıdır?

Nafaka ile kredi çektiğiniz takdir bankalar bu nafakaya haciz koyamamaktadır. Öyle ki bu nedenle bankalar kredi olayına oldukça hassas yaklaşmaktadır. Nafaka geliri ile kredi başvurusunda bulunmak isteyen kişilere banka belli kriterler koymaktadır. Bu kriterler kapsamında kişiye kredi verilmektedir.

Kredi çekmek tamamen sizin ihtiyaçlarınıza ve sizin isteğinize bağlıdır. Bu nedenle ihtiyacınız kadarını almanız tavsiye edilmektedir.

Nafaka Gelirinin Tutarı

Normal şartlar altında nafaka bir belge niteliği taşımaktadır. Bu nedenler kredi başvurularında kullanılabilir. Nafaka gelir tutarları evliliklere göre farklılıklar göstermektedir. Bazı boşanmalar sonrasında 500 TL olabilirken bazı boşanma sonrasında ise 20 bin TL’ ye kadar çıkmaktadır. Bu bakımdan da kredi çekme olayı kişinin nafaka tutarı ile doğru orantılıdır. Bankalar her ne kadar sıcak bakmasalar da yüksek nafakalara kredi vermektedir.

Yüksek Nafaka Geliri Olan Kişiler

Yüksek nafaka geliriniz varsa bankalardan kredi çekme oranınız daha yüksektir. Ancak her banka bu duruma sıcak bakmamaktadır. Nafaka gelirine bankalar haciz gibi bir işlem yapamadıklarından dolayı kredi vermemektedir. Öyle ki böyle bir durumda bankalar ile birebir görüşmenizde fayda vardır.

Nafaka Geliri İle de Olsa Bankaların Faiz Yüzdesi

Hangi banka olursa olsun her banka faiz ile kredi vermektedir. Nafaka geliri ile de olsa bu durum aynıdır. Banka eğer kredi başvurunuzu kabul dâhil etmiş olsa çektiğiniz kredinin belli bir faizi bulunmaktadır. Faiz oranı ise tercih ettiğiniz bankanın kendine göre değişmektedir. Bunun yanı sıra çektiğiniz kredi tutar, geri ödeme planındaki vadeniz ve çekmek istediğiniz başlıklara göre de faiz oranı değişmektedir.

Nafaka İle Kredi Çekmek İçin

Nafaka geliri ile kredi çekmek istiyorsanız eğer mutlak suretle çeşitli bankalarla görüşebilirsiniz. Çünkü nafaka kapsamında her banka kredi vermemektedir. Belli bankalar vermektedir. Bu durumda çekmek istediğiniz tutarı ve ödeme yapabileceğiniz vadeyi belirleyip bankalar ile görüşebilirsiniz. Ancak bankalar genel olarak kefil istediklerini unutmayınız. Bu kapsam sizden kefil talep edilebilir.

Bir Cevap Yazın