Mortgage Nedir? Konut Finansmanı Hakkında Bunları Bilmelisiniz

mortgage nedir

Mortgage nedir? Mortgage ve konut kredi arasındaki fark nedir? Mortgage avantajları nelerdir? Mortgage ödeme planı nasıl olmalıdır? Mortgage için gereken peşinat tutarı nedir? Bu konuda merak tüm merak edilenler sayfamızda yer alıyor.

Genel olarak bir evin satın alınması durumunda, bankaya o evin bir ipotek karşılığında verilmesi durumunda ortaya çıkan duruma mortgage denilmektedir. Bankanın vermiş olduğu bu kredilere ise mortgage kredileri adı verilir.

Mortgage ve Konut Kredisi Arasında Fark Nedir?

Mortgage ve konut kredilerinin arasında 2007 yılından itibaren hiçbir fark kalmamıştır. Eskiden konut alabilmek ve vadesi en çok 5 yıl olan kredi çekmeye konut kredi denilmekteydi. Bu kredilerin faiz oranları ise oldukça yüksekti. Mortgage kredilerinde ise satın almak istediğiniz ev için 30 yıla kadar kredi çekme imkanı verilmişti. Yani hem düşük faizli hem de daha uzun vadeli bir kredi türü idi. Ülkemizde yer alan konut kredisinin bir diğer adı ise mortgage kredisidir.

Mortgage Avantajları Nelerdir?

Mortgage kredisinin birçok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlar içinde en önemlisi ise; hem düşük faizli bir kredi oluş hem de uzun vade boyunca geri ödeme seçeneğidir. Bu sayede insanlar kira öder gibi ev sahibi olabilme fırsatı yakalamaktadır. Mortgage yasasında konut kredileri için uygulanmış olan faiz oranı sabittir. BU da kişilerin ev sahibi olmalarını kolaylaştırıcı bir etkiye sahiptir.

Mortgage Ödeme Planı Nasıl Olmalıdır?

Burada dikkat etmeni gereken en önemli şeylerden biri ödeme gücünüze göre kendinize uygun ödeme planını bulmaktır. Mortgage ödeme planı ile kredi borcunuzun sonuna kadar ödeyeceğiniz taksit tutarını ve taksit miktarını belirlersiniz. Bu nedenle bütçenize uygun bir ödeme planı tercih etmelisiniz.

Çünkü mortgage kredi borcunu ödemezseniz veya kredi borcunuzu geciktirirseniz her ay geciktirdiğiniz gün sayısınca anapara borcunuz üzerinde %30 oranında faiz uygulanmaktadır. Bu gecikme faizi mağduru olmamak için borcunuzu zamanında ödemeniz gerekmektedir. Birbirini takip eden en az iki taksit tutarının ödenmemesi durumunda ise kredi borcunuzun hepsi acilen yani hemen ödenmesi gereken borç haline gelmektedir.

Banka tarafınıza bunu kanunda yazılı olan süre içerisinde bildirir. Yani borcunuzu 30 gün içinde tamamını talep etme hakkı vardır. Bu durumda borcun tamamını ödemez iseniz banka gerekli takip işlemlerini başlatabilir.

Mortgage İçin Gerekli Olan Peşinat Tutarı Nedir?

Banka mortgage kredisi vermeden önce almak istediğiniz evin değerini bir ekspertiz yardımı ile kontrol etmektedir. Burada evinizin değeri tam olarak hesaplanır. Daha sonra size hesaplanan değer miktarı üzerinden en fazla ev fiyatının %80 oranında bir ödeme yapılır. Yan evinizi almak için belirlenmiş olan değerin yalnızca %80 oranını nakit olarak bankadan alabilirsiniz. Ev için geri kalan %20 tutarını ise kendiniz karşılamanız gerekir.

Mortgage Kredisi İle Hangi Evler Alınır?

Mortgage kredi ise alabileceğiniz evler için bazı şartlar gerekmektedir. Bu şartlar şunlardır:

  • Kat mülkiyeti
  • İskan
  • Kat irtifakı
  • Tapu bilgileri
  • Deprem Sigortası

Bu şartları sağlayan ve belgelerin eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi halinde bankadan mortgage kredisini alabilir ve istediğiniz evin satın alma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu