Memurlar Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Memurlar Ne Kadar Kredi Çekebilir?

memurlar-ne-kadar-kredi-cekebilir

Genellikle memurların kredi alma problemi yaşanmaz. Kamuda istihdam edilen her memur, istisnasız tüm bankalardan kredi alabilmektedirler. Kredibilgisi.net olarak bu konuyu sizler için biraz daha açıyoruz.

Ancak elbette alınacak olan kredi miktarına göre onay verilmeme durumu da yaşanabilir. Kredi alma konusu sıkıntı çıkarmasa da kredinin miktarı konusunda az da olsa sorun yaşanabilmektedir. Bu noktada şu soru akla gelmektedir: Memurlar ne kadar kredi çekebilir?

Hangi Banka?

Ne kadar kredi çekilebileceğini belirleyen kriterlerden birisi hangi bankadan kredi alındığıdır. Memurlar öncelikle maaş aldıkları bankadan kredi başvurusu yaparlar ise daha doğru olur. En azından maaş beyanı gibi bir duruma gerek kalmaz. Maaş zaten her ay düzenli olarak hesaba yatırıldığı için bazı ispatlar yapılmış durumdadır.

Daha sonra tercih edilecek bankalarda ise kredi faiz oranı dikkate değer bir gösterge olacaktır. Bir memur maaş aldığı kendi bankasından kredi almayıp başka bir bankayı araştıracaksa, düşük faizle kredi veren bankaları tercih etmelidir.

Kredi Miktarı

Her memur kendi maaş seviyesine göre kredi alabilmaktedir. Genellikle kredi miktarını belirleyen ilk kriter maaş ya da daha doğru bir tabirle aylık gelir düzeyidir.

Kesin olarak “Memurum, ne kadar kredi çekebilirim?” diyerek net bir rakam söylemek istenirse, bir örnek ile açıklamak daha iyi olacaktır.

Tüm Bankaların Kredi Başvuruları İçin Tıklayın

Diyelim ki, memurun maaşı 1000 TLdir. Bu durumda öncelikle maaşın %75’i hesaplanıyor.:750 TL. Bu hesaplanan rakam 1000 TL maaşı olan memurun aylık ödeyebileceği varsayılan en yüksek rakamdır. Ardından vade hesabı başlıyor. Eğer 12 ay vadeli bir kredi alınacak ise 12 * 750 = 9.000 TL. kredi verilebilir. 36 ay vade düşünülüyorsa 36 * 750 = 27.000 TL kredi alabilir memur.

Ancak bu durumun istisnaları olabilir. Şöyle ki; diyelim ki aylık 1.000 TL maaşı olan memurun bir de kiraya verdiği evi olduğunu varsayalım. Bu durumda memur 2.000 TL. gelir beyanında bulunacaktır. O halde tüm hesaplamalar 2.000 TL üzerinden yapılacaktır. Yani kira geliri olan memur 12 ay vade ile 18.000 TL, 36 ay vade için ise 54.000 TL. kredi alabilecektir.

Bir Cevap Yazın