Maaş Hesabı Nasıl Açılır?

Belli bir kişi sayısından fazlasını çalıştıran firmaların bir banka ile çalışması zorunludur. Dolayısıyla elden maaş verme durumu bu firmalar için mümkün olmuyor. Bankaların özel maaş hesabı adı altındaki ürünlerine, işverenler çalışanlarının maaşlarını yatırıyor. Böylelikle çalışanların ne kadar gelire sahip olduğu da kayıt altına alınmış oluyor. Ayrıca işverenin eksiksiz ve kesintisiz maaş ödemesi zorunlu hale getiriliyor.

Maaş hesabı, pek çok avantajı olan bir üründür. Bir bankanın maaş müşterisi olmak da aynı şekildedir. İşte bu avantajlardan bazıları;

  • Maaş hesabına ek hesap tanımı yapılabilir,
  • Maaş bankası, maaş müşterilerine düşük faiz ve komisyonlu ürün tanımlayabilir,
  • Maaş bankası maaş müşterilerine özel ücretsiz para transfer hizmeti sunar,
  • Maaş müşterileri ilgili bankada daha az sıra bekleyerek işlerini halleder,
  • Bazı bankalar maaş müşterilerinden kart aidatı ya da hesap işletim ücreti tahsil etmez,

Elbette bu özellikler her banka için farklılık gösterebilmektedir.

maaş hesabı nasıl açılır

Maaş Hesabı Açma İşlemleri

Maaş anlaşmaları işveren ile banka arasında yapılır. İşveren en avantajlı banka teklifini kabul eder ve maaş anlaşmasını gerçekleştirir. Elbette bu anlaşma sağlanırken, ilgili bölgede söz konusu bankanın şubesinin ya da ATM’sinin olup olmaması son derece önemlidir.

Maaş hesabı açma işlemleri iki farklı prosedürde ilerler. İlki banka çalışanlarının işyerine gelerek tek tek maaş hesabı açma sözleşmelerini düzenlemeleridir ki çok sayıda çalışanı olan firmalar da bu akış uygulanır. Bir diğeri ise çalışanların tek tek ilgili bankanın şubesine giderek sözleşmeyi imzalamasıdır. Bunun dışında çalışanların yapması gereken herhangi bir akış bulunmamaktadır.

Maaş Hesabı Kaç Günde Açılır, Kart Ne Zaman Ulaşır

Maaş hesaplarının açılabilmesi için bankaların uyguladığı süreç normal şartlar altında 7-10 gündür. Acil durumlarda bu süreç kısalabilir. Eğer eksik belge var ise kısa sürede tamamlanıp hesap açma işlemi gerçekleştirilmelidir.

Maaş hesabının açılması ile maaş kartı da oluşmuş olur. Banka kartı olarak da bilinen bu ürün basım ve dağıtım süreci dahil, kişiye 10 gün içinde ulaştırılır. Ancak yerleşim yerine göre bu süreç uzayabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu