Maaş Blokesi Nasıl Kaldırılır?

Maaş hesabına bloke konulması; bankacılık sektöründe en fazla karşılaşılan durumların başında gelmektedir. Kişinin hesabında para olsa dahi bloke konulduğu durumlarda parasını çekmesi mümkün değildir. Maaş blokesi nasıl kaldırılır diye düşünenlerin bu durumun hesabın kendi tasarruf yetkilerinden çıktığı anlamına geldiğini bilmeleri gerekmektedir. Maaş hesabına bloke konulmasının iki nedeni bulunmaktadır. Devlet alacakları veya diğer alacaklar yüzünden bloke işlemi gerçekleşir. E-haciz sistemine geçilmesinin ardından günümüzde vergi borçları ve icra işlemleri gibi devletin resmi alacakları için sistemsel bloke işlemleri yapılmaktadır.

Örneğin, vergi dairesi, kişinin TC kimlik numarasına haciz göndermekte ve anlaşma bulunan tüm bankalardaki maaş ve mevduat hesapları bloke edilmektedir. Bu durum, borcu olan kişinin bankada hesabı olduğu durumlarda ilk olarak devlete olan alacağının ödenmesi anlamına gelmektedir. Bankaların böyle bir durumda elinden hiçbir şey gelmemektedir. Maaş blokesi nasıl kaldırılır diye düşünenlerin borçlarının olduğu devlet kurumuna gitmesi ve buradaki borçlarını ödemesi veya yapılandırması gerekmektedir. Borcun ödenmesi veya yapılandırılması durumunda ise aynı devlet kurumu, bankaya e-işlem göndererek koymuş olduğu blokeyi kaldırmaktadır. Bu sayede, hesap tekrar kullanılabilir duruma gelmektedir.

Hesaba Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır?

Maaş hesabına konulan blokeler, kişinin borcu tutarında olacaktır. Borç tutarından fazla olan bir miktara asla bloke konulmaz. Kişinin 1000 TL borcu varsa ve hesabında 10 bin TL bulunuyorsa 1000 TL’lik kısmına bloke konulmaktadır.

Yorum Yapın