Maaş Aldığım Banka Maaşımın Kaç Katına Kredi Verir?

Maaş Aldığım Banka Maaşımın Kaç Katına Kredi Verir?

Bankalar kredi başvurularınız için sizden çok sayıda belge ve evrak istese de maaş aldığınız bankadan kredi çekmek istediğinizde çok daha kolay br şekilde kredi başvurusu yaparsınız. Çünkü yukarıda sözü edilen evraklar hâlihazırda bankanızda bulunduğu için sizden ekstra bir evrak istemezler.

Tazminat Almak İçin Kaç Ay Çalışmak Gerekir?

Ayrıca bankalar kendi maaş müşterilerine daha kolay kredi verirler. Pek çok kişi maaş aldığım banka maaşımın kaç katına kredi verir diye merak etmektedir. Bu yazımızda maaş müşterisi olduğunuz bankadan ne kadar ve nasıl kredi alabileceğinizi inceleyeceğiz.

Maaş Alınan Bankadan Kredi Çekmek

Maaş aldığınız banka ödemelerde sorun yaşamayacağınızı düşünerek veya yaşanan bir sıkıntıda kolayca maaşınız üzerinden yasal olan hakkını alacağını bilerek kolayca kredi vermektedirler. Peki, maaş aldığım banka maaşımın kaç katına kredi verir diye merak ediyorsanız bunu şöyle açıklayalım:

Her banka maaşınızın belli katları oranında kredi vermektedir. Bankadan bankaya değişiklik gösteren bu uygulama kimi bankalarda 5 katına kadar, kimilerinde ise 15 katına kadar çıkmaktadır.
Maaş alan kişinin mesleği bu oranlar üzerinde çok etkilidir. Örneğin eğer özel sektör çalışanı iseniz banka sizin kredi başvurunuzda size çok yüksek meblağlar sunmayabilir ancak eğer kamu çalışanı iseniz mesleki devamlılığınızın daha fazla olduğunu düşünerek banka size çok yüksek oranlarda, kefilsiz kredi verebilir.

Bankalar kredi koşullarını zaman zaman değiştiren kredi kampanyaları hazırlamaktadırlar. Bu nedenle bankaların kredi kampanyalarını takip etmek gerekmektedir.

İhtiyaç Kredisi Vadeleri

Almak istediğiniz ihtiyaç kredisi en fazla 36 ay vade ile geri ödenebilmektedir. Alacağınız kredi miktarını ve vade süresini hesaplayarak size uygun olan vadeleri seçmenizde yarar vardır.

Bankalar Kredi Miktarını Nasıl Hesaplar?

Bankalar sizin başvurduğunuz kredi miktarını hesaplarken sizin işinizi, maaş durumunuzu göz önünde bulundurur ve kredi notunuzu değerlendirerek onaylar veya başvurunuzu reddeder. Banka ayrıca kredi geri ödemeleri için aylık ödeyeceğiniz tutarın, maaşınızın %60’ını geçmemesine de özen gösterirler. Örneğin net aylık geliriniz 1000 Lira ise ödemeniz 600 Liranın üzerinde olamaz. Bu nedenle alacağınız kredi oranını vade oranıyla birlikte düşünmenizde yarar var.

Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi

Maalesef kredi notu düşük olanlar bankalardan sık sık ret cevabı alırlar ve en son maaş aldıkları bankalara başvurmayı düşünürler. Ancak kredi notunuz olumsuz ise, yani geçmişte banka veya finansal kurumlar ile olan münasebetlerinizde olumsuzluklar varsa maaş aldığınız banka da sizin başvurunuzu olumsuz karşılayacaktır.

Kredi Başvurusu İçin Neler Gereklidir?

Maaş aldığı bankaya başvurarak maaş aldığım banka maaşımın kaç katına kredi verir diye merak edenler için kredi miktarını yukarıda açıklamıştık. Kendi maaş aldığınız bankaya kredi başvurusunda bulunurken gerekli ön koşulları artık kabaca hesaplayabilirsiniz. Maaş aldığını bankalar genellikle yalnızca nüfus cüzdanınız ile başvurunuzu kabul ederler.

Bir Cevap Yazın