Kredisi Devam Eden Konut Satılabilir Mi?

Konut kredisi, Türkiye’de ev sahibi olanların önemli bölümü tarafından kullanılan kredi seçeneği olarak ön plana çıkmaktadır. Krediyle satın alınan konu için devam eden kredi sürecinde TÜİK tarafından yapılan değerlendirmeye göre satışın gerçekleştirilebilmesi mümkün durumda olur. Kredi devam ederken konutların satışa çıkarılması sürecinin doğru bilinmesi, işlemin gerçekleştirilirken hiçbir sorun oluşmadan kolaylıkla satışın tamamlanmasında etkin durumda olur. Farklı tutarlarda alınan krediler devam ederken satışın gerçekleştirilebiliyor olması durumuyla birlikte işlem aşamalarının doğru adımlarla tamamlanması gerekmektedir.

Kredisi Devam Eden Konutun Satış İşlemi Nasıl Yapılır?

  • Devam eden krediye sahip olan konutun satış işleminde, satıcıya kredi borcu dışında ödenecek tutar, bankaya yatırılır. Karşılığında blokeli çek alınır.
  • Konut kredisi için tercih edilen bankada ödemelerin devam ettiği süreç içerisinde, güncel kredi anapara borcu ve bununla beraber erken ödeme cezasının öğrenilmesi gerçekleştirilir.
  • Hesaplaması yapılan konut kredisi kapama tutarı haricinde olan ev tutarıyla beraber konutu satın alacak olan alıcı tarafından bankaya yatırım işlemi sağlanır.
  • Blokeli çek, satıcı tarafından bankadan tahsil edilebilir durumda olur.

Kredisi devam ederken satış işleminin gerçekleştirilmesinde herhangi bir engel bulunmadığı gibi kolaylıkla tamamlanabilir durumda oluyor. Konutun satış işleminin tamamlanmasında kredi engel değildir. Alıcı-satıcı arasındaki hizmetlerle beraber aynı zamanda bankaya yatırım adımının da gerekli olduğu haliyle tamamlanması fark yaratır. Konut tipi de bu aşamada fark eden bir unsur olarak görülmez.

Yorum Yapın