Kredi Almak İçin Yaş Sınırı Nedir?

Bankalar belli yaş aralığına kredi vermektedir, buna kredi yaş sınırı da denilmekte. Alt sınır, 18 yaş olmakla birlikte, üst sınır, bankadan bankaya değişim

Bankalar belli yaş aralığına kredi vermektedir, buna kredi yaş sınırı da denilmekte. Alt sınır, 18 yaş olmakla birlikte, üst sınır, bankadan bankaya değişim göstermektedir. Genelde üst sınır, 60, 65 ve 70 yaşları ile sınırlandırılmıştır. Ama bazı bankalar, bu konuda istisnalar geliştirir. 70 ve 75 yaşa kadar kredi verme sınırı uzayan bankalar görülür.

kredi yaş sınırı

Kredi Yaş Sınırı 2019

Günümüzde yükselen yaş ortalamasına bağlı olarak, bazı bankaların kredi yaş sınırı da yükselmiştir. 70 ya da 75 yaş sınırlarına çıkan bankalar bulunuyor. Bu bankalara örnek verecek olursak: Ziraat Bankası, Şeker Bank, Aktif Bank, Vakıf Bank, Denizbank, TEB sayılabilir.

Bankalar bu konuda, sürekli düzenleme ve güncelleme halinde oldukları için, her geçen gün değişim gösterir. Bazı durumlarda bu yaş sınırını, seksen yapan bankalarda bulunur. Burada önemli olan konu, yaş sınırı yükseldikçe, bankanın vereceği kredinin geri ödeme süresinin kısalmasıdır. Bu da bankalar tarafından yapılan aktüerya hesaplarına dayanır. Yaşı ileri olan kişiler için, risk analizi yapılarak, geri ödeme süresi kısaltılmıştır.

Bankaların Kredi Verirken Dikkat Ettiği Hususlar

Yaş konusu kredi verecek olan banka için önemli bir kriterdir. Yaşı yüksek olan bir kişinin ölüm riski, genç birisine göre daha yüksektir. Kredi veren kuruluşlar, risk almayı istemezler. Kredi verecek olan kuruluş için tek risk, yaş grubu kaynaklı, geri ödeme riski değildir. Ayrıca, kredi alacak kişinin kredi öz geçmişi de önem taşır. Kredi risk oranı diye nitelendirilen bir hesaplama, bankaların pek çoğu tarafından yapılır. Burada yaşı çok küçük olan bir kişinin, ödeme güvencesi ile orta yaşlı birinin ödeme güvencesi bir olmayacaktır.

Ayrıca, yaşı ilerleyen bir kişinin hayatta kalma oranı, yaşın yükselmesiyle ters orantılı değişim gösterir. Bunların ötesinde, kredi alacak kişinin, daha önceden aldığı kredi sayısı ve zamanında ödeme durumu da yakın incelemeye alınır. Geçmişte aldığı krediyi düzenli ödemeyen birisi için verilecek kredi, bankaların risk alması anlamına gelecektir. Tüm bu faktörler, bankaların ilgili birimlerince kredi risk değerlendirmesine tabi tutulur. Kredi yaş sınırı konusunda yaşanacak tüm gelişmeleri yine sitemizden takip edebilirsiniz. Sorularınızı veya yorumlarınızı aşağıdan bizlere iletin.

Yorum Ekle