Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Daha öncesinde kredi almış olabilirsiniz ya da kredi kartı kullanmış olabilirsiniz. Eğer düzenli olarak bunların borcu ödenmediyse daha sonraki süreçte kişiyi rahatsız edebilmektedir. Bankada herhangi bir işlem yapılmak istendiğinde, eğer borçlar ödenmediyse banka bu bilgileri ortaya çıkarıyor. Kredi başvurusunda ya da herhangi bir banka işleminde kişi için sıkıntı çıkabiliyor. Bu sistem kredi sicili ya da diğer adıyla kara liste olarak adlandırılmaktadır.

Kredi Notu Kaçtan Başlar?

Bu durumda kişiler kredi sicili nasıl temizlenir sorusunu sormaya başlıyor. Bilinmesi gereken diğer önemli bir nokta ise kredi sicili olarak adlandırılan bu sistem, banka verilerinden hiçbir zaman silinmemektedir. Ne zaman bir kredi başvurusu olsa banka müşterisinin karşısına çıkmaktadır. Buna ek olarak kişinin kredi notu da kredi almayı etkilemektedir. Düşük kredi notu, banka tarafından kredi verilmesini engellerken, yüksek kredi notu ise kişinin kredi almasını daha çok kolaylaştırmaktadır. Kişiye ait borçlar, kredi kartu faturaları gibi bankayla alakalı borçlar ne kadar ödenmezse, kişinin kredi borcu da o kadar düşüş göstermektedir. Bu borç için size tanınan 90 günlük bir süre bulunmaktadır. Bu zamana kadar ödenmeyen tüm borçlar, kişinin kredi notuna düşüş olarak yansır.

Kredi Sicili Nasıl Silinir?

Banka tarafından tanınan 90 günlük süre boyunca, kişi adına çıkarılan borç ödenmezse kişi artık takibe alınmıştır ve banka kayıtlarına girmiş demektir. Bu işlem silinmez ve her zaman banka kayıtlarında bilgi mevcut olacaktır. Beş sene boyunca tüm başvurularınız banka tarafından iptal edilecektir. Ancak beş seneden sonra banka sicil temizlemesi yapar ve bu süreçten sonra kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Beş seneden sonra, rahat bir şekilde kredi alabilmek için kredi notu yükseltilmelidir, yeşil renge kısa zamanda geçiş yapmak gerekir.

Tüm faturalar zamanında ödenirse kişinin kredi notu zamanla yükselmeye başlar ve kredi alma ihtimalini arttırır.Kredi sicili nasıl temizlenir dendiğinde ilk olarak yapılması gereken borçları her ay zamanında ödemektir. Ödeme süreci uzadıkça bu banka müşterisinin aleyhine olmaktadır. Borç çok fazla olduysa, ödenmiyorsa bu alanda bankalar bazı olanaklar sunmaktadır. Borç ödemeyi kolaylaştırmak için çeşitlik yöntemler göstermektedir. Bunun için borçlu olduğunuz banka ile irtibata geçebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir