Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Kredi sicili nasıl temizlenir, kaç yılda düzelir gibi pek çok konuyu bu yazımızda ele aldık. Bankalar bir müşteriye finansal destek verirken bazı şartlar aramaktadır. Bu şartlar arasında belirtilen kriterlerin en başında kişinin geliri olduğu gibi, kişinin borç ödeme durumunu takip etmek anlamına gelen kredi notu veya kredi sicili de gelir.

Kredi Notu İle Kredi Sicili Arasındaki Bir Fark Mı?

Kredi notu ve kredi sicili hemen hemen aynı anlamı taşırlar. Aralarında sadece ince nüanslar vardır. Kredi notu bir müşterinin borcu ile olan ilişkisini puanlamaya dönüştüren bir sistemdir. Burada tek bir bankanın değil tüm bankaların hesaplarında yapılan işlemler toplanarak hesaplama yapılmaktadır. Bir kişinin kredi notunu belirleyen unsur borcunu zamanında ödeyip ödemediğidir. Diğer taraftan borcun ne kadar geç ödendiği, her ay düzenli olarak ödenip ödenmediği veya her ay hangi miktarda ödeme yapıldığı da kredi notunu etkileyecektir.

Kredi sicili ise daha geniş bir yelpazedir. Tüm finansal geçmişinizi ifade eder. Yani çok uzun bir süre önce kredi notunuzu düşüren bir sebep, kredi sicilinizde yer alacaktır. Ancak kredi sicilinize işleyen olumsuz bir durum çözüme kavuşmuş ve üstünden 5 yıl geçmişse kredi notu hesaplamasına etki etmeyecektir. Kredi siciliniz yakın bir zamanda bozulduysa büyük ihtimalle kredi notunuz da düşük olacaktır.

Kredi Sicili Nasıl Bozulur?

Bir banka borcu 90 gün boyunca ödenmemiş ve yasal takip süreci başlamışsa kara listeye girdiniz anlamına gelir. Bu durumda siciliniz ve kredi notunuz olumsuz bir hal alacak ve bankalar için risk grubuna dahil olacaksınız. 90 gün boyunca borç için herhangi bir ödeme gerçekleşmemesi halinde yasal takibe düşersiniz. Bu sürece kadar gerekli tüm uyarılar banka tarafından sizlere bildirilecektir. Yasal takibe girmek bankanız tarafından bazı yaptırımlara neden olabilir. Ancak yine de finansal olarak yapacağınız hareketlere hiçbir engel konulamaz.

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Banka kredi sicili nasıl temizlenir diye soruyorsanız tüm borçlarını ödeyen kişinin kredi sicili 5 yılda temizlenecektir. Borcun ödenmesi halinde bu durum kredi notuna da olumlu yansıyacaktır. Ancak yasal takip 5 yıl boyunca yine de tutulmaya devam edecektir. Kredi Kayıt Bürosu 5 yıl boyunca yaptığınız tüm hesap hareketlerini süzgeçten geçirir. Bu süreçte düzenli borç ödeme noktasında sıkıntı yaşamayan bireylerin yasal takibi düşer, temiz bir kredi siciline sahip olurlar.

Tüm bu süreçleri hallettiniz ve 5 yılın ardından kredi sicilinizin temizlendiğini varsayalım. Bu durumda bile kredi veya kredi kartı başvurularınızın olumlu sonuçlanacağı garanti edilmiyor. Kredi notunuzun da mutlaka iyi bir seviyede olması gerekir. Bu dönemde size yardımcı olacak kredi notu yükseltme sayfamıza da mutlaka bakmanızı öneririz.

kredi sicili nasıl temizlenir

Asgari Ödeme Tutarı ile Kredi Sicili Arasındaki İlişki

Asgari tutar borcun %30’u demektir. Bir borçlu kredi kartında yaptığı harcamaların, en az belirtilen tutarını her ay ödemek zorundadır. Ancak bu ödeme için son ödeme tarihine dikkat etmekte fayda var. Son ödeme tarihini geçirilmesi halinde gecikme faizinin de borca yansıtılacağını unutmamak gerekir. Borcun tamamının kapatılamaması halinde asgari tutarı ödeyerek borç ödemesi yapılmasında bir mahsur yoktur. Asgari ödeme tutarını kişinin ne sicilini ne de kredi notunu olumsuz etkilemez. Hatta kredi notu için olumlu bir durum olduğunu belirtmekte fayda var.

İlgili yazı: Kredi kartının asgarisini ödersem ne olur?

Bir banka müşterisi asgari tutarı ödedikten sonra kalan borcu diğer aya aktarır. Sonraki ay yeniden en az ödeme tutarı hesaplanacaktır. Bu durumda o ay yapılan harcama ile bir önceki borcun toplamı baz alınarak hesaplama yapılır. Eğer kredi siciliniz borçlar nedeniyle bozulduysa harcamalardan kısarak her ay düzenli şekilde asgari tutarı ödemek şartıyla borcun kapatılması işe yarayacaktır. Bu borcu tamamen bitirdikten kredi sicilinin temizlenmesi için uzun bir süre beklemeniz gerekiyor. Tabi ki bu süreçte kesinlikle tekrar borç geciktirmesi yapmamalısınız.

Borçtan Kurtulmak İçin Yapılandırma Yapabilirsiniz

Yapılandırma borcu başka bir kredi ile kapatmanın mantıklı olan halidir. Burada yine aynı bankadan borcunuz kadar kredi talep ediyorsunuz. Ardından borcu kapatmış olacaksınız. Bu durumda her ay ödemeniz gereken miktar azalacak şekilde borcunuz taksitlendirilecektir. Böylece borçtan kurtulur ve kredi sicilinin temizlenmesi için ilk adımı atmış olursunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu