Kredi Ön Onayı Nedir? Onay Süreci Nasıl İşliyor?

kredi ön onayı nedir

Hayatımızın her alanında bankalar ile iletişime geçiyoruz ve teknolojinin ilerlemesi ile de oturduğumuz yerden banka işlerini internet aracılığıyla gerçekleştiriyoruz. Bankalar ile alakalı merak edilen sorulardan biri de kredi ön onayı nedir sorusu. Kredi ve hizmet ürünü almak isteyen kişilerin başvuruları, bankalar tarafından önceden araştırılarak sonucunun değerlendirildiği bir rapordur. Onay verilmesi kredinin hemen alınacağı anlamına gelmemektedir. Çünkü kredi ön onayı, internet ve uygulamalar üzerinden yapılan başvurular için geçerlidir. Diğer bir adıyla kredi notu ile karar verilen bir ön onay olarak da bilinir.

Kredi Ön Onayında Kredi Notunun Önemi Nedir?

Banka ilk olarak tüketicinin başvurusunu değerlendirecektir. Bu değerlenme sürecinde banka ilk olarak tüketicinin kredi notuna bakacaktır. Kredi ön onayı nedir? Kredi notunun istenilen seviyede olması halinde banka sizinle iletişime geçerek, en yakın şubeye sizi davet edecektir. Kredi notu istenilen düzeyde değilse hatta son 5 yıl içerisinde yasal bir takip içine girmişseniz banka kredi talebinizi otomatik olarak reddedecektir.

Bankaların kredi verirken incelediği bir sistem vardır. Kredi notu adı verilen bu puanlama sisteminde en düşük puan 0, en yüksek puan ise 1900’dür. Bir müşterinin kredi alabilmesi için 1000 ve üstü puanı olması gerekir.

Binin altında olan puanlarda da kredi başvurusu onaylanabilir. Ancak yüksek puan olduğu takdirde belgesiz kredi alınabilir. Düşük puan söz konusu olduğunda ise başvuru süreci ve onay süreci daha zahmetli olmaktadır. Bu sebeple kredi notunun kredi alabilmek ile doğrudan ilişkisi vardır.

Kredi Puanlaması Nasıl Yapılır?

Bir vatandaşın kredi notunun yüksek olabilmesi için daha önceki kredi ödemelerinin iyi olması, kredi kartı borçlarının zamanında ödenmiş olması gerekmektedir. Yani herhangi bir gecikme kredi puanlaması için olumsuz bir durumdur. Tamamı ödenmemiş olsa dahi asgari borç miktarını ödemek gerekmektedir.

​​​​​​Bankalardan alınan kredi kartlarında bulunan limit düzeyi kredi puanı için etkilidir. Şimdiye kadar herhangi bir banka ile kredi girişi olmadıysa kredi puanı sıfırdır. Bu durumda kredi kullanmayı zorlaştırabilir. Ancak Kredi notunun düşük olduğu durumlarda maaş belgesi, kefil, birikmiş para belgesi gibi belgeler isteyebilir. Bu sayede kredi notu düşük olanlarda kredi kullanabilir.

Kredi Değerlendirme Süreci

İnternet üzerinden yapılan başvurularda bankalar otomatik olarak kredi notuna bakmaktadır. Puanı uygun olan müşterilerin alabileceği kredi tutarı hesaplanıyor ve uygun bir kredi ile onaylama yapılıyor. Mesajla başvuru yapıldığı takdirde yine kimlik bilgileri ile kredi notuna bakılmaktadır. Bu konuda bankanın verdiği 2 yanıt bulunmaktadır. Birincisi ön onay İkincisi ise kredi onayıdır. Ön onay olduğu takdirde şube ile görüşmek gerekmektedir.

Şubeden başvuru yapıldığı takdirde her şey başvuru yapan müşterinin önünde gerçekleşiyor. Evraklar doldurulduktan ve kimlik bilgileri verildikten sonra banka görevlisi müşteriye ne kadar kredi alabileceği bilgisini hemen verebiliyor. Bazen Kredi notu düşük olan kişiler için bilgiler genel müdürlüğe gönderiliyor. Bu sebeple süreç daha da uzayabiliyor.

Kredi Ön Onayı ve Sonrası Aşamaları Nelerdir?

Tüketicinin kredi için bankaya başvurması ve bankanın ön araştırması ile kredi notunuzu değerlendirmesi ve sonunda olumlu bulunarak kredi ön onayı vermesi işin ilk aşamasıdır. Bankanın kredi ön onayı vermesi krediyi kesin verecek anlamına gelmez. İkinci aşama için banka, gereken evrakları tüketiciden talep eder. Şube ya da online olarak genel müdürlük ile paylaşır. Sonrasında nihai karar alınır. Genel müdürlük, tüketicinin kredi talebine onay verecek son mercidir. Genel Müdürlüğün onay vermesi halinde kredi talebinizin sonucu kesinleşmiş olacaktır.

Konut ve Taşıt Kredisi İçi Kredi Ön Onayı

İhtiyaç kredilerine nazaran, konut ve taşıt kredisi onay süreci daha uzun sürmektedir. Peki, konut ve taşıt kredisinde kredi ön onayı nedir? Bu kredilerde sadece evrak kontrolü yoktur. Bir eksper tarafından alınmak istenen konut ya da taşıtın değerlendirileceği bir süreç olacaktır. Bu sebeple onay süreci 2 ile 5 iş günü arasında değişecektir. Araştırma sonucunda krediye uygun olmayan bir durum tespit edilirse talep otomatik olarak reddedilir. Kredi ön onayı alınmış olsa bile, bütün süreç olumlu olmadığı takdirde kredi almanız mümkün olmayacaktır.

İhtiyaç Kredisinde Kredi Ön Onayı

Tüketicinin talep ettiği kredi türü ihtiyaç kredisi ise, bütün süreç en fazla 1 iş günü içinde tamamlanır. Çünkü ihtiyaç kredisinde talep edilen miktar, konut ve taşıt kredisine oranla daha düşük olduğu için daha kısa sürede gerçekleşir. Peki, ihtiyaç kredinde ön onay nedir? İhtiyaç kredisi talebine ön onay verildikten sonra, bankanın talep ettiği evraklar eksiksiz şekilde bankaya iletilirse, değerlendirme ve onay süreci de o kadar hızlı gerçekleşecektir. Burada önemli olan beyan edilen gelir ve sigorta durumunun doğru teyit edilebilmesidir.

Kredi Ön Onayı Verilmesi Halinde İbraz Edilmesi Gereken Belgeler Nelerdir?

Bankanın kredi ön onayını vermesiyle ilk aşama tamamlanmış olur. İkinci aşamada ise başvuru esnasında verilen bilgilerin teyit edilme yani evrak aşamasıdır. Bankalar bu evraklara göre kesin kararını vermektedirler. İbraz edilmesi gereken belgeler şunlardır:

  • Tüketicinin başvururken beyan ettiği gelirini kanıtlayan belge
  • Emekli kişiler için emekli olduklarını kanıtlayan belge
  • Tüketici çiftçi ise, çiftçi olduğunu kanıtlayan belge
  • Kira geliri olan kişiler, kira aldığını kanıtlayan belge,
  • Şirket çalışanı olan kişilerin, şirketlerine ait olan gelir vergisi beyannamesi ve vergi levhası gibi belgeler,
  • Faiz geliri alan kişilerin banka hesap cüzdanı,
  • Konut kredisi almak isteyen kişilerin bunlara ek olarak tapu belgesinin fotokopisi,
  • Taşıt kredisi almak isteyenler için bunlara ek proforma faturası ve ikinci el araç alacaklar içinde aracın ruhsatı ibraz edilmelidir.

Bankanın kredi onayında kesin kararı belge ispatına dayanır. İstenen krediye göre belgelerin bankaya zamanında ibraz edilmesi, kredinizin daha kısa sürede almanızı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu