Kredi Notunu Etkileyen Faktörler Konusunda Bilmeniz Gerekenler

Günümüzde kredi çekme ihtiyacı kişiden kişiye değişmektedir. Farklı nedenlerden dolayı ihtiyacınız olan paraya eşinizden dostunuzda alamıyorsanız, bu gibi durumlarda bankalar imdada koşmaktadır. Siz de eğer bankadan kredi almak istiyorsanız, bankadan kredi çekerken kredi notunuzun iyi olması için çeşitli detaylara dikkat ederek notunuzun iyi kalmasını sağlamanız gerekiyor. Kredi notunu etkileyen faktörleri şu şekilde sıralamak mümkün;

Kredi Notuna Olumlu / Olumsuz Etken Olan Sebepler

Kredi kartınızı düzenli olarak ödeyerek kredi notunuzun iyi kalmasını sağlayabilirsiniz. Kredi kartı ödemelerinde ki aksaklıklar kredi notunuzu olumsuz yönde etkileyecektir. Bu nedenle düzenli olarak ödeme günü gelmeden kredi kartınızı ödemeye dikkat etmelisiniz.

Eğer kredi çekiyorsanız, bu kredileri zamanında ödemesini yaparak kredi notunuzun iyi kalmasını sağlayabilirsiniz. Kredi çektikten sonra kredi ödemelerinizde ki aksaklıklar bundan sonra ki kredi ihtiyaçlarınızda size olumsuz olarak geri dönüş sağlayacaktır.

Bankalara borç yaparken borç yükünün ciddi rakamlara ulaşması kredi notu açısından olumsuz durum teşkil edebilir. Bu nedenle gelir gider dengesinde banklara borç yapmak kredi notunuzun iyi kalmasını sağlayacaktır.

İlk defa kredi alanların ise bu krediyi öderken düzenli ödeme yaparak bankaya karşı güvence vermesi gerekiyor. Bu nedenle siz de ilk kez bankadan kredi çekiyorsanız, bankaya olan borcunuzu düzenli olarak ödemeye gayret etmelisiniz.

Üzerinize kayıtlı fatura varsa bunları düzenli olarak ödemek kredi notunuzu olumlu etkileyecektir. Faturalarınızı siz de otomatik talimat ya da elden öderken son ödeme tarihinden önce ödeyerek kredi notunuzun olumsuz etkilenmesinin önüne geçebilirsiniz.

Kredi Çekerek İhtiyacınızı Gidermek Sizin Elinizde

Çalıştığınız kurumda sigorta prim ödemelerinin düzenli ödendiğinden emin olmalısınız. Özellikle düzenli olarak bir iş yerinde çalışmakta kredi notunuzu olumlu yönde etkileyecek faktörler arasında gösterilebilir. Siz de kredi çekmeden önce üzerinizde sorumlu olan bu detaylara dikkat ederek kredi notunuzun iyi kalmasını sağlayabilirsiniz. Çeşitli faktörler nedeni ile kredi notunuzun olumsuz etkilenmesi sonrasında ihtiyaç kredisi, araba kredisi, ev kredisi gibi çeşitli kredi başvurularınız olumlu yanıt almayabilir. Siz de bu detaylara dikkat ederek kredi notunuzun iyi kalmasını sağlayarak istediğiniz zaman kredi çekerek ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

Yorum Ekle