Kredi Notum Sıfır Diyenler Ne Yapmalı?

Kredi notu, bankalara kredi başvurusu yapıldığı zaman bankalar tarafından başvuru sahibine kredi çıkıp çıkmayacağını belirlemek amacıyla kullanılan ölçümlemedir. Ülkemizde kredi notu o ile 1900 puan arasında değerlendirilmektedir. Eğer kredi notum 0 ne yapmalıyım diyenlerdenseniz bu rehber yazımız tam size göre.

Kredi Notu Sıfır Olanların Yapması Gerekenler

Kredi notunuz sıfır ise bankalar ile herhangi bir şekilde çalışmıyorsunuz demektir. Bankalar ile herhangi bir işlem yapmayan ve bankaya borcu olmayan birinin kredi notunun yüksek olması düşüncesi ise yanlıştır. Çünkü eğer herhangi bir banka ile çalışmıyorsanız sizinle olan ilişkilerinize göre değerlendirebilecekleri bir verileri olmaması nedeniyle kredi notunuz da olmayacaktır. Kredi notunuz sıfır ise yapmanız gereken ilk şey bir bankacılık ürünü sahibi olmanızdır.

Öncelikle bir bankanın kredi kartına başvurmalı ve kredi kartı sahibi olarak kredi puanı oluşturmaya başlamalısınız. Kredi kartınızın limitinin az olması bu anlamda önemli değildir. Çünkü banka öncelikle limiti ne olursa olsun kredi kartı borcunuza ilişkin yaptığınız ödemeleri ve gecikmeleri dikkate alacaktır. Bu nedenle de mutlaka kredi kartının ödeme gününü geçirmeden ve gecikmeye düşmeden ekstre borcunuz tutarında ödeme yapmalısınız.

Şayet kredi kartınızın ekstre tutarını ödeme imkanına sahip değilseniz asgari tutarı mutlaka ödeme günü geçmeden ödemelisiniz. Ancak kredi kartı borcunuza asgari ödeme yapmanın geçici bir çözüm olduğunu ve bir sonraki ayın ekstresinde borcun tamamını ödemeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Fazla Kredi Başvurusu Yapmak Notunuzu Düşürür

Öncelikle çok sık kredi başvurusu yaparsanız, bu durum kredi notunuzu olumsuz yönde etkileyecektir. Bankaya kredi başvurusunda bulunduysanız ve başvurunuza ret yanıtı geldi ise kısa bir zaman içerisinde tekrar başvuru yapmak doğru olmayacaktır. Ret cevabı aldığınız kredi başvurunuz için kısa zaman içerisinde tekrar aynı bankadan başvuru yapmanızın yanı sıra farklı bankalardan da başvuru yapmak yanlıştır. Çünkü bankalarda tüm işlemler kayıt altında tutulmakta ve her başvurunuzda daha önceki başvurularınız listelenir ve bu da kredi notunuzu olumsuz etkiler. Kredi başvurunuz için olumsuz yanıt almanızın ardından yeni bir kredi başvurusu için banka fark etmeksizin en az üç ay beklemeye dikkat etmelisiniz.

Kefil Olduğunuz Kişilerin Ödemeleri

Geçmiş dönemlerde kefil olduğunuz birinin düzensiz ödemeleri, sizin kredi notunuzu olumsuz olarak etkileyebilmektedir. Bu doğrultuda ise kredi başvurunuz olumsuz olarak sonuçlanabilmektedir.

Yorum Yapın