Kredi Notum Kaç Olursa Kredi Çekebilirim?

Kredi Notum Kaç Olursa Kredi Çekebilirim?

Kredi notunu bankalar aracılığı ile öğrenen insanlar, hangi puana ulaştıklarında kredi alacağının farkında değildir ve kredi notum kaç olursa kredi çekebilirim diye düşünürler. Bu makalede bu konuya detaylı bir şekilde değinilecek ve soru işaretleri giderilecektir.

Kredi Notu Kaçtan Başlar?

Kredi Notu Nedir?

Bankalar tarafından müşterilerine verilen bir puan sistemidir. Bu not hesaplanırken faturaların düzenli ödenip ödenmemesine de bakılmaktadır.Kredi notu uygulaması, son zamanlarda yaşamımızda bir çok alanda karşımıza çıkmaya başladı. İnsanların bu konuya olan merakları arttı, son zamanlarda bu konuyla ilgili daha çok araştırma yapmaya, bankalara daha çok gitmeye başladılar. Böylece findeks adı verilen kredi notunu bu yollarla çok kolay bir biçimde sorgulayabiliyorlar. Bu kredi notu, insanlar tarafından çok bilinen bir sistem değil. Sürekli kurcalanıp araştırılsa bile yeteri kadar kullanım alanı hakkında fikir sahibi değiller.

Kredi Çekebilmem İçin Kredi Notum Kaç Olmalı?

Kredi notum kaç olursa kredi çekebilirim diyenler Findeks sistemi adı verilen uygulama üzerinden kredi notu detaylı bir şekilde öğrenilebilir. Kredi notunuzu bu sistem üzerinden sorguladıktan sonra size belli bir puan aralığı belirecek. Kredi notunuz 0 ve 1900 sayısı arasında değişebilmektedir. Sayı yükseldikçe, kredi notu da o kadar yükselecektir. Bu durumda 0 en düşük kredi notunu oluşturur. 1900 sayısı ise alınabilecek en yüksek kredi notunu oluşturmaktadır. Ancak Findeks sistemi bununla yetinmez ve kredi vermek için insanları belli bir sınıflandırmaya ayırır.

Bu sınıflandırmayı renkler aracılığı ile yapar. İlk olarak Findeks’in en düşük rengi olan kırmızıdan başlayacak olursak 0 ve 699 arasında bulunan tüm sayılar bu rengi temsil etmektedir. Findeks’in orta düzey olan sarı rengi ise 700 ve 1499 arasında bulunan tüm sayılardan oluşmaktadır. Findeks’in en yüksek seviyede olan yeşil rengi ise 1500 ve 1900 arasında bulunan sayıları temsil etmektedir. Kredi alırken bu gruplandırma sistemi de göz önünde bulundurulur. Kredi notum kaç olursa kredi çekebilirim diyen kişiler bu bilgileri göz önünde bulundurmalıdır. Kredi notuna bu renkler aracılığı ile bakılır ve güvenilir görülen kişilere kredi verilmesi, banka tarafından uygun görülür. Düşük kredi notuna sahip kişilerin kredi isteği ise banka tarafından onaylanmaz reddedilir.

Daha önce yayınladığımız Tatil Kredisi Veren Bankalar başlıklı yazımızda bir çok bankayı sizler için araştırdık. İncelemenizi tavsiye ederiz.

Bir Cevap Yazın