Kredi Notu Yükseltme Teknikleri

kredi notu yükseltme teknikleri

Bu yazımızda kredi notu yükseltme teknikleri ile alakalı bilgiler vereceğiz. Bu tavsiye tekniklerle beraber istikrarlı bir şekilde kredi notunuz da yükseliş yaşayacaksınız. Bankacılık alanında ticari ilişkilerin değerlendirilmesi için kullanılan en önemli verilerden bir tanesi kredi notudur. Kredi notu bankanız veya kullandığınız bankalar ile olan ilişkilerinizden doğan bir ortalama değerden meydana gelir. Kredi notunuzu oluşturan etmenler bankalar ile olan ilişkilerinizi ne kadar başarılı bir şekilde yönettiğinizin ortaya koyulmasına olanak tanır. Kredi çekmeden önce bankanın kredi notunuza bakmasının nedeni size verilen kredinin ne derecede risk içerdiğini hesaplamaktır. Kredi notunuzun düşük olması bankacılık işlemlerinizin olumsuz etkilenmesine neden olur.

Kredi notu aslında sizin geçmişte bankalardan ne aldığınız ne verdiğiniz ile ilgili. Yani tüm hayatınız boyunca parasal olarak ne durumdasınız bunu söyleyen bir puan sistemi diyebiliriz. Bu kredi notu tüm bankalardaki kayıtlarınız, verileriniz alınarak hesaplanıyor. Kredi notu düşük olanlara bankaların kredi vermesi mümkün olmuyor çünkü geçmişte ödeme performansınız kötüyse gelecekte de böyle olur diyorlar. Kredi notu hesaplama ise belli kriterler ile oluyor;

 • Kredi borçlarınızın ne kadar olduğu,
 • Kredi limitinizin toplamda ne kadar olduğu,
 • Borçlarınızın kredi limitlerine oranı,
 • Borç bakiyelerinizin durumu,
 • Gecikmiş hesap sayısı,
 • Son kullandığınız kredi kartı tarihi,
 • Mevcut borçlarınızda yaşadığınız gecikmeler,
 • Kredi borçlarınızın vadesi.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunuzu meydana getiren unsurların üzerinden hareket ederek daha yüksek bir kredi notu elde etme şansınız olur. Kredi notunuzu yükseltmek için varsa kredinizi kapatmanız tavsiye edilir. Kredi kartı ödemelerinizi düzenli yapmalısınız. Hesabınıza para giriş çıkışı sağlanması gerekir. Otomatik ödeme talimatlarında bulunabilirsiniz. Kartınıza borcunuzdan daha fazla para yatırma şansınız varsa bunu da değerlendirebilirsiniz. Kefil olduğunuz birileri olması halinde ise bu kefilliği sona erdirme şansınız olduğunda kullanmalısınız. Bu sayede kredi notunuzun daha iyi ve riskinizin daha az olmasına olanak tanıyabilirsiniz.

Kredi notunuz düşükse kredi notunuzu yükseltmek için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Bunlar;

 • Kullanmadığınız banka hesaplarını kapatmalısınız.
 • Tüm borçlarınızı ortadan kaldırmalısınız.
 • Borçlarınızı zamanında ödemelisiniz.
 • Bankalarla çalışmayı öğrenin.
 • Sık sık kredi başvurusu yapmayın.

Kredi notunuzun yükselmesi bankacılık işlemlerinizde daha kolay yol almanız anlamına gelir. Kredi çekmeniz gerektiğinde veya kredi kartı başvurunuzda bile yapılması gereken ilk durum kredi notunuza bakmak olacağından dolayı kredi notunuzu yüksek tutmanın yollarını mutlaka öğrenmelisiniz. Bankanızın riskin az olduğunu düşünmesi işlemlerde kolaylık sağlar.

Bilgi: Kredi Notu Hangi Aralıklarla Güncellenir?

Kredi notu yükselteme konusunda başlangıç olarak kredi notunuzu öğrenmeniz gerekir. Sonrasında kullanmadığınız banka hesaplarını kapatabilirsiniz. Kullanılmayan banka hesapları kredi notunu olumsuz etkilemektedir. Bankalara olan borçlarınızı ve genel borçlarınızı kısa sürede ödemeye çalışın ya da ödeme planı yaparak düzenli olarak ödeyin. Bu durum kısa sürede kredi notunuza yansıyacaktır. Düzenli borç ödemesi kredi notunu olumlu etkiler. Kredi kartı borçlarınızı tam zamanında ödemelisiniz. Ve bunu sürekli, aksatmadan yapmalısınız. Adres ya da telefon değişikliği konusunda da istikrarlı olmak gerekiyor. Sürekli telefon ve adres değişikliği bankalar için olumsuz özelliklerdir.

Bankalarla çalışmak her anlamda bankalar ile iletişim kurmaktır. Yani faturalarınızı bankaların ödemesi, nakit alışveriş yerine banka hesabı ile alışveriş, paranızı yatırım hesaplarında değerlendirme gibi davranışlar kredi notunu olumlu etkilemektedir. Çok sık kredi kartı başvurusu yapmanız da olumlu değil. Kredi kartı başvurularınızı ertelemelisiniz. Kredi kartı başvurularınızdaki reddedilme sayısı kredi notunuzu olumsuz etkileyen diğer bir önemli faktördür.

Daha önce yayınladığımız kredi notunu etkileyen faktörler başlıklı yazımızda yukarıda yazdıklarımızla bağlantılı olarak çok geniş kapsamlı bilgiler yer almaktadır. Bu yazıdan sonra kredi notunu etkileyen tüm faktörleri öğrenmiş olacaksınız.

Yorum Yapın