Kredi Notu Yükseltme Teknikleri

kredi notu yükseltme teknikleri

Bu yazımızda kredi notu yükseltme teknikleri ile alakalı bilgiler vereceğiz. Bu tavsiye tekniklerle beraber istikrarlı bir şekilde kredi notunuz da yükseliş yaşayacaksınız. Bankacılık alanında ticari ilişkilerin değerlendirilmesi için kullanılan en önemli verilerden bir tanesi kredi notudur. Kredi notu bankanız veya kullandığınız bankalar ile olan ilişkilerinizden doğan bir ortalama değerden meydana gelir. Kredi notunuzu oluşturan etmenler bankalar ile olan ilişkilerinizi ne kadar başarılı bir şekilde yönettiğinizin ortaya koyulmasına olanak tanır. Kredi çekmeden önce bankanın kredi notunuza bakmasının nedeni size verilen kredinin ne derecede risk içerdiğini hesaplamaktır. Kredi notunuzun düşük olması bankacılık işlemlerinizin olumsuz etkilenmesine neden olur.

Kredi notu aslında sizin geçmişte bankalardan ne aldığınız ne verdiğiniz ile ilgili. Yani tüm hayatınız boyunca parasal olarak ne durumdasınız bunu söyleyen bir puan sistemi diyebiliriz. Bu kredi notu tüm bankalardaki kayıtlarınız, verileriniz alınarak hesaplanıyor. Kredi notu düşük olanlara bankaların kredi vermesi mümkün olmuyor çünkü geçmişte ödeme performansınız kötüyse gelecekte de böyle olur diyorlar. Kredi notu hesaplama ise belli kriterler ile oluyor;

 • Kredi borçlarınızın ne kadar olduğu,
 • Kredi limitinizin toplamda ne kadar olduğu,
 • Borçlarınızın kredi limitlerine oranı,
 • Borç bakiyelerinizin durumu,
 • Gecikmiş hesap sayısı,
 • Son kullandığınız kredi kartı tarihi,
 • Mevcut borçlarınızda yaşadığınız gecikmeler,
 • Kredi borçlarınızın vadesi.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunuzu meydana getiren unsurların üzerinden hareket ederek daha yüksek bir kredi notu elde etme şansınız olur. Kredi notunuzu yükseltmek için varsa kredinizi kapatmanız tavsiye edilir. Kredi kartı ödemelerinizi düzenli yapmalısınız. Hesabınıza para giriş çıkışı sağlanması gerekir. Otomatik ödeme talimatlarında bulunabilirsiniz. Kartınıza borcunuzdan daha fazla para yatırma şansınız varsa bunu da değerlendirebilirsiniz. Kefil olduğunuz birileri olması halinde ise bu kefilliği sona erdirme şansınız olduğunda kullanmalısınız. Bu sayede kredi notunuzun daha iyi ve riskinizin daha az olmasına olanak tanıyabilirsiniz.

Kredi notunuz düşükse kredi notunuzu yükseltmek için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Bunlar;

 1. Kullanmadığınız banka hesaplarını kapatmalısınız.
 2. Tüm borçlarınızı ortadan kaldırmalısınız.
 3. Borçlarınızı zamanında ödemelisiniz.
 4. Bankalarla çalışmayı öğrenin.
 5. Sık sık kredi başvurusu yapmayın.

Kredi notunuzun yükselmesi bankacılık işlemlerinizde daha kolay yol almanız anlamına gelir. Kredi çekmeniz gerektiğinde veya kredi kartı başvurunuzda bile yapılması gereken ilk durum kredi notunuza bakmak olacağından dolayı kredi notunuzu yüksek tutmanın yollarını mutlaka öğrenmelisiniz. Bankanızın riskin az olduğunu düşünmesi işlemlerde kolaylık sağlar.

Borçları Yapılandırmak

Ödemeler zaman zaman aksayabilmektedir. Aksayan kredi ödemeleri, kredi notunu ciddi bir şekilde etkilemektedir. Bu etki, olumsuz yönde olmakta ve kredi notunu düşürmektedir. Aksayan borç ödemelerinin kredi notunu etkilememesi için borçlarını yapılandırma doğru bir adımdır.

Borçları Zamanında ve Düzenli Ödemek

Kişinin, tüm borçları kredi notu üzerinde bir etkiye sahiptir. Dolayısıyla, kişinin borçlarını düzenli ve zamanında ödemesi büyük bir öneme sahiptir. Eğer, kişinin kredi notu düşükse borç ödemelerine dikkat etmesi gerekir. Her borcunu zamanında ödemeye başladığı taktirde kredi notu zaman içinde yükselmeye başlar. Borçlar, son ödeme gününü geçirmeden ödenmelidir.

Kredi Kullanımlarına Dikkat

Bilindiği gibi kredi kullanım yoğunluğu da kredi notu üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Kredi kullanım yoğunluğu, borçluluk artırır. Ancak; kişinin ödeme geçmişi düzenliyse ilk kez başvuru yapan birine göre kredi notu daha yüksek olacaktır.

Kredi Kartı Kullanımı

Bankalarla hiçbir ilişiği olmayan kişilerin kredi notu olmaz. Yani; bu kişinin finansal geçmişi yoktur. Dolayısıyla, bu kişinin kredi notu sıfırdır.

Bunun yanı sıra; bankalarla nadiren ilişiği olan ve kredi kartı bulunmayan kişilerin de kredi notları düşüktür.

 • Bu tür durumlarda kredi notunun yükseltilmesi gerekir.
 • Bunun için atılacak en pratik adım; kişinin düşük limitli bir kredi kartı sahibi olmasıdır.
 • Edinilen kredi kartının ödemeleri düzenli olarak yapılmalıdır.
 • Böylece zaman içinde kredi notu yükselmeye başlar.
 • Kredi notu olmayan bir kişi için ise kredi notu oluşmaya ve yükselmeye devam eder.

Bu adımlar atıldıktan sonra kişi istediği kredi notuna zamanla ulaşmış olur.

Bilgi: Kredi Notu Hangi Aralıklarla Güncellenir?

Kredi notu yükselteme konusunda başlangıç olarak kredi notunuzu öğrenmeniz gerekir. Sonrasında kullanmadığınız banka hesaplarını kapatabilirsiniz. Kullanılmayan banka hesapları kredi notunu olumsuz etkilemektedir. Bankalara olan borçlarınızı ve genel borçlarınızı kısa sürede ödemeye çalışın ya da ödeme planı yaparak düzenli olarak ödeyin. Bu durum kısa sürede kredi notunuza yansıyacaktır. Düzenli borç ödemesi kredi notunu olumlu etkiler. Kredi kartı borçlarınızı tam zamanında ödemelisiniz. Ve bunu sürekli, aksatmadan yapmalısınız. Adres ya da telefon değişikliği konusunda da istikrarlı olmak gerekiyor. Sürekli telefon ve adres değişikliği bankalar için olumsuz özelliklerdir.

Bankalarla çalışmak her anlamda bankalar ile iletişim kurmaktır. Yani faturalarınızı bankaların ödemesi, nakit alışveriş yerine banka hesabı ile alışveriş, paranızı yatırım hesaplarında değerlendirme gibi davranışlar kredi notunu olumlu etkilemektedir. Çok sık kredi kartı başvurusu yapmanız da olumlu değil. Kredi kartı başvurularınızı ertelemelisiniz. Kredi kartı başvurularınızdaki reddedilme sayısı kredi notunuzu olumsuz etkileyen diğer bir önemli faktördür.

Daha önce yayınladığımız kredi notunu etkileyen faktörler başlıklı yazımızda yukarıda yazdıklarımızla bağlantılı olarak çok geniş kapsamlı bilgiler yer almaktadır. Bu yazıdan sonra kredi notunu etkileyen tüm faktörleri öğrenmiş olacaksınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu