Kredi Notu Yüksek Olanlar Maksimum Ne Kadar Kredi Alabilir?

Kredi Notu Yüksek Olanlar Maksimum Ne Kadar Kredi Alabilir?

Kredi notu bilindiği üzere bankalardan kredi alırken gelir belgesi şartıyla beraber son derece önemli bir etken. Geri ödemede olası sorunların tahmin edilmesi ve olası risklerin önüne geçilmesi adın bankaların kendi sistemleri gereği aldıkları bir önlem şeklinde bu not düşünülebilir. Bir kişi ya da kurumun geçmişte bankalarla yaptığı tüm alışverişler belirli bir puan halinde bugünkü koşullar da değerlendirilerek puanlanmaktadır.

Eşinizin Banka Borcu Sizin Kredi Notunuzu Etkiler Mi?

Yani buradan çıkarılması gereken sonuç aslında tek başına gelir belgesinin ya da kredi notunun kredi verilmesinde kesinlik yaratmadığıdır. Bazı hallerde bunlardan biri kötü olduğunda bile bankanın müşteri alması gerektiğinden banka tolerans gösterebilmektedir. Bazen de tam tersine koşullarınız iyi olsa da banka kredi için zorluk çıkarabilir. Ama bu durum daha nadirdir. Çünkü her zaman kredi faiz ve kazanç demektir. Tabi bu noktada birçok kişinin aklına takılan soruyu belirtmek gerekiyor. Bu, kredi notu yüksek olanlar maksimum ne kadar kredi alabilir gibi bir soru bu. Yani puanın yükselmesi ile doğrudan kredi alabilme artasında bağlantının nasıl ve ne kadar olduğu sorusudur.

Kredi Notu Çekilecek Miktarı Belirler mi?

Öncelikle kredi notu yüksek olanlar maksimum ne kadar kredi alabilir sorusundan önce yöneltilmesi gereken soru kredi notunun yükselmesinin çekilecek olan kredi miktarına etki edip etmediğidir. Bu noktada farklı bakış açıları olsa da aslında sizin gelir düzeyiniz biraz daha ağır basar. Yani bankanın vereceği kredi miktarı gelir düzeyiniz dikkate alınarak hesaplanır. Kredi notunu bu konuda risk açısından yapılan değerlendirmede önemli bir tamamlayıcı gibi düşünebiliriz. Ancak bazı istisna durumlarda, örneğin kurumsal yapılanmada banka müşterisine güveniyorsa, kredi notu da yüksekse bunun geri dönüşü bireysel başvurulara göre çok daha iyi olabilir.

Gelir Düzeyi ve Kredi Miktarı İlişkisi

Bankalara sorulan kredi notu yüksek olanlar maksimum ne kadar kredi alabilir tarzı sorulara yanıt verdikten sonra bankaların gelire göre nasıl bir miktar belirlediklerini anlatmakta yarar var. Bankalar gelirinizin genelde %40-60’ına denk gelecek kadar aylık ödemeyle değişen vadelerde kredi erebilmekte. Yani geliriniz ne kadar yüksekse aylık hesaplama üzerinden toplam çarpım da o kadar fazla olacaktır. Tabi çekilecek kredinin özelliklerini, talep edilen kredi etkisini de belirtmek gerekiyor.

Konut kredisindeki şartlarla ihtiyaç kredisinin aynı olmayabiliyor. Örneğin asgari ücretle gelir belgesi gösteren kişiler konut kredisi için hali hazırda ev sahibi değillerse aylık ödemede zorluk olacağı düşünülerek kredi verilmemekte. Ancak ihtiyaç kredisi daha küçük çaplı aylık ödeme gerektirdiğinden bunda sorun çıkmama olasılığı var. Aynı şekilde araç kredisi için de durum geçerli. Talep edilen miktar büyüdükçe sizin sahip olduklarınızın önemi de artıyor. Ödeme garantisi elde edilmiş oluyor. Bankaların kredi verirken temel aldıkları okta bu şekilde yeniden anlaşılıyor. Kredi notunun çok eti etmemesinin arkasında da aslında bu neden var. Çıkmasında etkili ama daha fazlasını ödeyeceğinizi garanti etmemekte.

Daha önce yayınladığımız Tatil Kredisi Veren Bankalar başlıklı yazımızda bir çok bankayı sizler için araştırdık. İncelemenizi tavsiye ederiz.

Bir Cevap Yazın