Kredi Notu Yüksek Olanlar Maksimum Ne Kadar Kredi Alabilir?

Kredi kullanmak isteyenler öncelikle kredi notu konusunda durumlarına bakıyor ve bu nota göre ne kadar kredi kullanabileceklerini öğreniyor.

Kredi notu düşük olanların kredi notu yükseltme yöntemlerini denemesi gerekirken kredi notu yüksek olanlar maksimum ne kadar kredi alabilir sorusu, yüksek miktarda kredi kullanmak isteyenlerin ilk aklına gelen soru oluyor. Kredi notu yüksek olan birinin çekeceği maksimum kredi miktarı gelir durumunun 10-30 katı kadar oluyor. Ancak bankalar kredi verirken notu dikkate alıp almama hakkını saklı tutabiliyor. Kredi notu kişinin kredili ürünlerini kullanarak ödeme performansı ve gelir düzeyine göre değişiyor.

Kredi Kullanmak İçin Gereken Şartlar

Kredi kullanmak istediğinizde bu kredinin taksitlerini kolayca ödeyebilmeniz gerekir. Yani ödeme durumunuzun iyi olması gerekir. Bazı bankalar borç kapama kredisi gibi krediler vermektedir. Ancak bu durumda kredi notu düşük olursa kredi verilmemesi gibi sonuç ortaya çıkar. Çünkü kredi kullanımı sırasında bunu ödeyecek bir geliriniz yoksa kolay kredi kullanımı yapılması mümkün olmaz. Kredi geri ödemesi yapabilirseniz zaten bankalar size kendiliğinden teklifler sunacak, kredi vermek için yarışacaktır.

Kredi notunun yüksek olması durumunda kişinin diğer gelirleri, evi, arabası ve miras gibi gelirler belgelenirse kredi limiti de yükselir. Yani maaş, mülkler ve diğer gelirler arttıkça ipotekli kredi kullanma şansınız da artmış olur. Kredi notunuzun yüksek olması bazen bankalar için birşey ifade etmez. Bu durumda yapmanız gereken şey kredi kartı alarak düzenli ödemeler yapmanızdır. Düzenli olarak ödeme yapıldığı halde kredi verilmiyorsa, şubeyle iletişime geçebilirsiniz.

Kredi Kullanımı Nasıl Olur?

Kredi limiti yüksek olan kişiler genelde kredi kullanılması gerektiğinde online başvuru yaparak belirli bir limite kadar kredilerini online kullanabiliyor. Ancak miktar 25 bin lira ve üzeri olduğunda kredi kullanmak istediğinizde şubeyle iletişime geçmeniz gerekecektir. Kredi notunuza göre size verilecek kredinin üst limiti belli olacaktır. Bazen kredi limitinizin üzerinde kredi kullanımı için konut kredisi gibi kredilerde ailenizin gelirleri de hesaba katılır. Böylece kredi kullanmak istediğinizde pozitif kredi notunuzun da etkisiyle, ailenizin diğer üyeleri hesaba katılarak kredi kullanabilirsiniz.

Yorum Yapın