Kredi Notu Sarı Ne Demek?

Son yıllarda çeşitli nedenlerden dolayı kredi çekme ihtiyacı giderek artmıştır. Bireysel ihtiyaçlardan tutunda iş kurmak ya da işini geliştirmek isteyen girişimcilere kadar birçok kişi bankaya kredi başvurusunda bulunuyor. Gelişen teknoloji ve bilişim sektörü ile iş dünyasında ki bu gelişmeler bankalardan kredi çekme talebini ve ihtiyacını artırmıştır. Banka üzerinden gerçekleşmekte kişilerin ya da kurumların banka sicilleri yer bulunuyor. Bu siciller kredi notu adı altında belirlenmektedir.

Kredi notu da belirli renkler ile simgesel duruma getirilerek çeşitli kriter ve sınıflara ayrılarak gruplandırılmıştır. Siz de bu kriter ve grup içerisinde sicilinizin hangisine denk geldiğini merak ediyorsanız, öncelikle kredi notunuzun ne olduğunu bilmeniz gerekiyor. Finansal renk olarak belirlenen bu grup ve sınıflar renkler halinde sınıflandırılmıştır. Hepsi belirli bir anlam taşıyan bu renkleri siz de bilmeniz halinde sarı ve diğer renklerin ne anlam taşıdıklarını bilebilirsiniz.

Finansal Piyasada Kredi Notu Sarı Ne Demek?

Findeks rengi olarak belirlenmiş sarı renk ve diğer renkler banka kredi notu aralıklarını belirleyerek ayrıştırmak için kullanılmaktadır. Sarı renkte kredi not aralığına baktığımızda 1300 ile 1499 aralığında olduğunu görüyoruz. Bu da demek oluyor ki, eğer notunuz 1300 ile 1499 arasında yer alıyorsa notunuzun rengi sarıdır. Ülkemizde ve dünya da bankalar kredi çekmek isteyen kişilerin sicil notlarına bakarak kredi notuna göre değerlendiriyor. Bankalar 1200 puan ve üzeri notlarda kredi onayı çıkararak kredi çekmek isteyenlerin kredilerini onaylayarak kredisini vermektedir.

Kredi Puanı Neye Göre Değişir?

Kredi puanını belirleyen etkenler bankaya göre bazı farklıklar gösterebilir. Ancak genel olarak ortak özelliklere sahiptir. Bunlardan en önemlisi geçmişte yapılan ödemelerin tutarlılığı ve devamlılığıdır. Siz de eğer düzenli ödeme yaparsanız, kredi notunuzun yüksek değerde olmasını sağlar ve kredi notunuzun rengini düşükten yükseğe doğru çıkarabilirsiniz. Herhangi bir gecikme ve icralık durumun olup olması kredi notunuza olumsuz etken olarak yansıyacaktır. Bu nedenle kredi puanı içinde yaklaşık %30 oranında belirleyici role sahip bu detaylara dikkat ederek siz de kredi notunuzun yüksek derecede kalmasını sağlayabilirsiniz.

Findeks Renkleri Nelerdir?

Findeks kredi notları banka kredi notu anlamına gelmektedir. Belirli not aralıklarına göre renkler değişkenlik göstermektedir. Bu notlar üzerinden belirlene bu renklerin her biri farklı bir anlam taşımaktadır. Bu renkler en düşük kırmızı olurken, bunun yanı sıra en yüksek renk değeri ise yeşilde bulunuyor. En düşük ve en yüksek notlar arasında turuncu, sarı, açık yeşil renkler gelmektedir. Findeks aralığındaki kredi notu sarı renk ise 1300 ile 1499 arasında yer notunuzun olduğunu göstermekte ve az riskli olarak isimlendirilmektedir. Bankalardan çekilecek olan kredinin notu tamamen sizin bankalara karşı olan sorumluluğunuzu yerine getirip getirmediğinizle ilgisi vardır. Bu da kredi indeks rengini değiştiren faktörler arasında yer alır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu