Kredi Notu Önemli Mi?

Kredi Notu Önemli Mi?

kredi-notu-onemli-mi

Kredibilgisi.net olarak Kredi Notu Önemli Mi? başlıklı yazımızda kredi notunun öneminden bahsediyoruz. Kredi notu bankacılıkta kullanılan bir terimdir. Kredi notunu bizlere bankalar verir. Her bankanın bize verdiği kredi notu farklı değildir. Hangi bankaya giderseniz gidin kredi notunuz aynıdır ve değişmez. Her bankada yaptığınız artı ve eksi işlemler genel bir sistem üzerinden nota çevrilirler.

Çektiğiniz krediler, kredilerin tamamını ne kadar zamanda ödediğiniz, aylık ödemeleri düzenli yapıp yapmadığınız, düzenli bir işinizin yani maaşınızın olup olmadığı gibi durumlara bakılarak kredi notu hesaplanır. Tüm bankaların ortaklaşa belirlemiş oldukları bu kredi notu önemli mi diye sorabilirsiniz. Kredi çekmeyi düşünüyorsanız ki düşünmeseniz bile her an ihtiyaç duyabileceğinizi de düşünürsek elbette önemli olmaktadır.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi notunu öğrenmek zorunda mısınız? Tabi ki değilsiniz. Ancak kredi çekmeyi düşünüyorsanız bu notunuzu öğrenmek size çok büyük kolaylık sağlayacaktır. Kredi notunuz çok düşükse bir kredi başvurusu yapmadan önce notunuzu nasıl arttırabileceğinizi araştırıp arttırabilme fırsatınız olur. Aksi halde kredi notunuz normalin altında bir değerdeyken kredi başvurularınız için ayıracağınız zaman ve emek boşa gitmiş olacaktır.

Kredi notu önemli mi sorusuna cevap aldığımıza göre sıra geldi önemli olan bu notunu nereden öğrenebileceğimize. İnternette kredi notunu öğrenebileceğiniz bazı siteler mevcuttur. Ancak hiçbir site bu hizmeti ücretsiz yapmamaktadır. Küçük bir bedel karşılığında kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bankalardan da kredi notunuzu öğrenebilme şansınız var ancak sadece kredi başvurusunda size bildirim yaparlar.

Kredi başvurusundan sonra zaten öğrenmiş olmanız zaten size pek bir şey kazandırmayacaktır. Zaten başvurunuzu yapmışsınız sonucu olumlu ya da olumsuz şekilde dönecektir. Önemli olan kredi başvurunuzu yapmadan önce notunuzu öğrenip ona göre kredi başvurusunda bulunmak ya da başvuruyu bir süre daha erteleme kararı almaktır.

Kredi Notu Başka Nerede Karşıma Çıkabilir?

Günümüzde kredi notu sadece bankacılık işlemlerinde, kredi başvurularında değil birçok yerde karşımıza çıkmaya başlamıştır. Örneğin herhangi bir GSM operatöründen telefon alacaksınız. Yine bir bakıyorsunuz önünüze kredi notu yine çıkıyor. Kredi notu önemli mi değil mi bir kez daha görmüş olduk. Kredi notunuza göre size telefon alma hakkı veriyorlar ya da vermiyorlar. Hatta cep telefonlarının bedeli ile sizin kredi notunuzu karşılaştırıyorlar ve sizin notunuza yeten telefonlar arasından seçim yapmanızı istiyorlar.

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler başlıklı yazımızda kredi notunun nelerden etkilendiğini detaylı bir şekilde yazdık. İncelemenizi öneririz.

Bir Cevap Yazın