Kredi Notu Önemli Mi?

kredi notu önemli mi

Bankalardan kredi almak veya işlem yapmak isteyen kişilerin kredi notuna dikkat etmesi gerekir. Çünkü kredi notu tüketicinin geçmişten bu yana bankalar ile olan ilişkilerinden meydana gelen bir başarı karnesidir. Bankadan aldığınız krediyi ödeme düzeniniz, kredi kartınızın kullanım sıklığı veya kredi çekim sıklığınız gibi birçok durumdan meydana gelen ortalama bir rakamdan meydana gelir. Bunun anlamı bankacılık açısından ne derece riskli olup olmadığınız olarak açıklanabilir.

Kredi Notunun Kullanımı

Kredi notunuzu oluşturan birbirinden farklı bankacılık işlemi vardır. Oluşan rakam bankanın sizinle ticari ilişki kurması halinde ne derece bir riskin altına gireceğini açıklamak için kullanılır. Kredi çekmek istediğinizde ilk olarak bakılan değer kredi notunuz olacaktır. Kredi notunuzun düşük olması size kredi veren bankanın büyük olasılıkla ödemelerde ve geri almada sorun yaşayacağı şeklinde yorumlanır. Bundan dolayı da son derece önemli bir durumdur. Kredi kartınızın onayında bile bankanın değerlendirdiği bir rakamdır.

Not: Kredi notu kaç olmalı isimli yazımızı da mutlaka bakmanızı öneriyoruz.

Nasıl Düzelir?

Bankacılık işlemlerinde herhangi bir alanda kredi notunuzun kullanılmaması gibi bir olay söz konusu olmaz. Bunun için düzgün olması gerekir. Kredi notunuzun yüksek olması için banka ödemelerinizin düzenli olması ilk şarttır. Otomatik ödeme talimatları verilebilir. Kredi kartı borcunuzu zamanında ve eksiksiz bir şekilde ödeyebilirsiniz. Bu gibi durumların tamamı kredi notunuzun yüksek yani riskinizin düşük olması anlamına geleceğinden son derece gereklidir.

Kredi notunu etkileyen faktörler ve kredi notu nasıl yükseltilir başlıklı yazılarda da kredi notunun nelerden etkilendiğini detaylı bir şekilde yazdık. İncelemenizi öneririz.

Yorum Yapın