Kredi Notu Nedir?

Kredi Notu Nedir?

kredi-notu-nedir

Kredibilgisi.net olarak kredi notu nedir ve ne işe yarar konusu hakkında detaylı bilgiler veriyoruz. Finansal geçmişimizin KKB( Kredi Kayıt Bürosu ) Tarafından analiz edilerek, puanlanmasına ‘kredi notu‘ denmektedir. KKB ülkemizin finansal tespit ve analiz yapan ortak kuruluşudur. Tüm dünyada buna benzer bir sistem bulunmaktadır. Hatta kişiler gibi şirketler ve devletlerin de kredi notu tespit edilmektedir. Kredi notu tüm finansal işlemlerinizin, para yatırma-çekme, kredi alma, kredi ödeme gibi tüm finansal işlemlerinizin analiz edilerek buna göre verilen nottur. KKB’nin oluşturduğu risk tablosu, ya da finans belirme alanı Findeks’dir. Ülkemizde kredi notunu belirmede tek yetkili kurum Findeks’tir. Findeks tüm finansal kurumların verilerini paylaştığı tek alandır.

Kredi Notu Ne İşe Yarar?

Kredi notu finansal kuruluşların sizin finansal durumunuza göre risk durumunuzu çıkarmalarına finansal taleplerinizi buna göre değerlendirmelerine yarar. Yani bir bankadan kredi çekmek istediğinizde kredi notunuza göre risk durumunuz çıkarılır ve buna göre kredi verilir ya da verilmez, ya da istediğiniz miktardan daha azı verilir. Bankalar kredi notu ile sizin ne kadar finansal gücünüz olduğunu anlamaktadır. Her finansal kurum kendi finansal değerlendirmesini kendi yöntemlerine ve belirledikleri tabloya göre yapar. Kredi notunuzu her banka farklı değerlendirmektedir.

Kredi notu tek değerlendirme ölçütü değil ancak en önemli değerlendirme ölçütüdür. Findeks, en önemli finansal durum tespitini sunmaktadır. Çünkü tüm ülke genelinde en geniş veri ağına sahiptir. Bu nedenle kredi notu önemi her geçen gün artmaktadır. Bankların finansal değerlendirmede en başta kredi notu gelmek üzere değerlendirmelerini aşağıdaki faktörlere göre yaptıklarını görüyoruz;

  • Kredi notu
  • Gelir durumu
  • Çalıştığınız kurum
  • Hane halkı gelir durumu
  • Ek gelirler

Bilgi: Kredi Notu Önemli Mi?

Kredi Alırken Değerlendirme Nasıl Yapılır?

Her banka ve hatta bankaların farklı şubelerinde göre kredi değerlendirmesi değişkenlik göstermektedir. Kredi almak istediğiniz banka ile çalışıyorsanız yani, buradan maaş alıyor, buradan ödeme yapıyor ya da para yatırma-çekme işlemlerinizi bu bankadan yapıyorsanız kredi değerlendirmesinde etkili olmaktadır. Banka içindeki finansal hareketlerinizin güvenilir olup olmadığı kredi veren banka açısından önemlidir. Bankalar ve şubeler belirledikleri kredi hedefi tutmadığında bazı esneklikler yapabilmektedir. Bu bankadan bankaya, şubeden şubeye değişir.

Bunu da inceleyebilirsiniz; Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Bir Cevap Yazın