Kredi Notu Nedir?

Kişilerin bankalardan kredi çekmek amacıyla başvurduklarında başvuru sahibine kredi çıkıp çıkmayacağını belirlemek amacıyla kullanılmakta olan ölçüme kredi notu adı verilmektedir. Kredi notu puanlaması beş aşamadan meydana gelmektedir.

Kredi Notu Nasıl Oluşmaktadır?

Kredi notu, geçmişten bugüne kadar yapılan tüm bankacılık işlemlerini kapsayarak elde edilmektedir. Kredi ödemelerinizi ya da kredi kartı ödemelerinizi geciktirmeniz durumunda kredi notunuz olumsuz olarak etkilenmektedir. Ancak kredi ve kredi kartı ödemelerinizi düzenli yapmanız halinde ise kredi notunuz olumlu yönde etkilenerek yükselmektedir. Kredi notu puanında kredi ödeme alışkanlıklarının payı yüzde otuz beş ve kredi kullanım yoğunluğunun payı ise yüzde ondur.

Kredi Notu Yükseltme

Kredi notunu yükseltmek için temel gereksinim bankaya olan borçları zamanında ödemeye dikkat etmek ve var olan tüm borcu kapatmaya çalışarak, risk durumunuzu en aza indirgemektir. Bunun yanı sıra yapacağınız tüm ödemelerinizi banka üzerinden gerçekleştirmek de kredi notunu etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Bankalar, müşterilerinin geçmiş işlem hacimlerini de değerlendirmekte olduğu için ve sadık müşteri portföyüne sahip olmayı tercih etmekte olduğu için tüm işlemlerinizi ve ödemelerinizi banka üzerinden yapmalısınız. Vergi ödemeler, kira ödemeleri, eft ya da havale, fatura ödemeleri ve maaş ödemeleri gibi tüm işlemlerin banka üzerinden gerçekleştirilmesi ise kredi notunun belirlenmesinde yüzde dokuzluk diğer faktörler arasında yer almaktadır.

Kredi Notunun 0 Olması Ne Anlama Gelir?

Kredi notunun 0 olması, bireyin henüz banka ile hiçbir işlem gerçekleştirmediğini göstermektedir. Bankalar, kredi puanlarını kişiler ile olan ilişkilerine göre düzenlemektedir ve bu nedenle eğer hiç kredi kullanılmadı ya da kredi kartı kullanılmadı ise bankada görünen kredi puanı 0 olacaktır. Çünkü henüz banka ile çalışılmamış olduğu için sizin ile ilgili bir veriye sahip değillerdir ve bu nedenle de kredi puanınız henüz oluşmamıştır. Genellikle kredi puanı henüz oluşmamış yani 0 olan kişilere kredi çıkmamaktadır. Bu nedenle öncelikle bankaya ait bir kredi kartı sahibi olmayı denemeli ve yeni sahip olacağınız kredi kartınızın ödemelerini de düzenli bir şekilde gerçekleştirmelisiniz. Düzenli ödeme performansı ise kredi notunuzun oluşmasına ve yükselmesine sebep olacaktır. Önceki yazımız Kredi notum 0 diyenler ne yapmalı başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yapın