Kredi Notu Neden Düşer Nasıl Yükselir?

Günümüzde kredi kartı ve banka kredilerine olan ihtiyaç bir hayli yüksektir. Acil durumda bankalar insanların yardımına koşarak acil para ihtiyaçlarını karşılar. Uygun vade de ve faizli satışlar ile kredi veren bankalar karşılık olarak müşteriyi takibe alır. Hareketlerine göre kredi notu oluşturur. Bu kredi notları kişinin bir sonraki banka işlemlerinde etkili olmaktadır.

Kredi Puanını Düşüren Nedenler

Kredi puanını en çok düşüren etken, çekilen kredilerin veya kredi kartı ödemelerinin gününde ödenmemesidir. Bankalar en çok bu konu üzerinde durur. Eğer bir ödemede gecikme durumu görünüyorsa o kişinin puanı giderek düşer.

Bir başka puan düşüren etken, aralıksız olarak sürekli kredi başvurusu yapılmasıdır.  Sırası ile bütün bankalara ardı ardına yapılan kredi başvurularında banka bu durumu şüpheli bulur. Direk olarak ta kişinin kredi puanı varsa bunu aşağı çeker.

Bankaların kredi düşürdükleri bir diğer husus çekilen kredi miktarlarının fazla olması ile ilgilidir. Yani ne kadar büyük miktarda kredi görünüyorsa kredi notunun düşmesi olasılığı o kadar fazladır. Bankalar özellikle yeni çekilen kredilerde, ödeme durumu belirsiz olduğundan kişinin kredi notunu hemen düşürür. Borç miktarı azaldıkça not yükselmeye başlar.

Kredi Puanının Arttığı Durumlar

Bankalar genel olarak düzenli ödeme yapan müşteriyi sever. Sürekli bankayı kullanan kendi müşterisine sınırsız imkan ve kredi avantajları sunar. Kredi ödemeleri düzenli olan kişilerin kredi puanları, borç miktarı azaldıkça artmaktadır. Buna ek olarak, kredi kartını aktif olarak kullanma, sürekli hesaba para giriş çıkışı sağlama ve bankalara otomatik ödeme talimatı verilmesi gibi durumlarda da kişinin kredi puanı yükselebilmektedir.

Yorum Yapın