Kredi Notu Kaçtan Başlar?

Kredi Notu Kaçtan Başlar?

Kredi notu yüksek olursa, kredi başvurusunda kişi için avantaj olur ancak kişinin faturaları düzenli ödememesi sebebi ile kredi notu düşük ise kredi alması zorlaşmakta ve bu durum onun için dezavantaj olmaktadır. Değerlendirme esnasında çok önemli bir yere sahip olduğu için, banka müşterilerinin bu konuda çok dikkatli ve hassas olması gerekmektedir. Kredi notu kaçtan başlar sorusunu daha detaylı olarak açıklayacağız.

Kredi Notu Nedir?

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, kişinin geçmişteki faturalarını ödeyip ödemediğine bakılarak oluşturulan bir kredi notu sistemidir. Bu not sayesinde kişilere kredi verilebilir ya da diğer banka işlemleri kolaylıkla gerçekleştirilir. Kredi notunun bankanın istediği yükseklikte olması için düzenli olarak faturaların ödenmesi gerekmektedir. Bu kredi notu, kişinin bilgileri, kredi istenilen bankalara iletilmektedir. Bankalar bu nota bakarak kişilere kredi verip vermeyeceklerine karar verirler.

Kredi Notu Nasıl Oluşur ve Kaçtan Başlar?

Kredi notu için kişinin ödediği faturalara bakılmaktadır. Düzenli olarak ödenen faturalar sonucunda yüksek bir fatura sıstemi ortaya çıkmaktadır. Ancak fatura düzenli olarak ödenmezse kredi notu düşük olmakta ve kredi alırken bu çok etkilemektedir. Sadece kredi kartı borçlarını ödememek kredi notunu etkikememektedir. Bunun yanında adınıza kayıtlı diğer bir çok borç ta bu süreci etkilemektedir. Örneğin adınıza oluşurulan bir telefon faturası, evinize gelmiş sizin adınıza kayıtlı bir elektrik faturası ödenmemişsse banka tarafından oluşturulan kredi notunu çok olumsuz etkilemektedir.

Kredi notunuz sürekli düşerse siciliniz kirlenecektir ve zamanla banka sizi kara listeye alacaktır. Kara listeye aldıktan sonra artık kredi alma işlemine banka tarafından onay verilmeyecektir. Kredi notunun belli bir puanlama sistemi bulunmaktadır. Kredi notu kaçtan başlar sorusuna bakılacak olursa kredi notu 0’dan başlamaktadır. Son nokta olarak ise 1900 sayısına kadar ulaşır. 0 ve 699 sayısı arasında kredi notuna sahip kişiler banka ile sorun yaşayan kişilerdir ve borcunu zamanında ödememiştir bu nedenle puanı çok kötü, problemlidir. 700 ve 899 sayısı arası banka tarafından kötü olarak değerlendirilir. 1500 ve 1900 arası sayılar ise banka tarafından iyi kısımda kabul edilir.

Bir Cevap Yazın