Kredi Notu Kaçtan Başlar?

kredi notu kaçtan başlar

Kredi notu kaçtan başlar? Bankacılık işlemlerinin tamamında önemli olan kavramlardan bir tanesi de kredi notudur. Kredi notu bankalar ile olan ilişkilerinizi ne kadar başarılı yönettiğinizi anlamak üzere bankalar tarafından kontrol edilen bir karne olarak tanımlanabilir. Bankalar ile olan ödemeler, krediler veya kredi kartı gibi birçok hizmeti nasıl kullandığınıza ve yönettiğinize bağlı olarak belirlenir.

Kredi notunuzun önemli olmasının nedeni bankaların kredi notunuza bakarak pek çok alanda bilgi sahibi olmasıdır. Size kredi vermek istediğinde bu nota bakarak ne oranda riskli olacağını hesaplar. Bu sayede karar vermek kolay olur.

Kredi Notu Aralığı

Kredi notunun başlama aralığı sıfırdır. Çünkü listeye alınmış veya daha önce işlem yapmak zorunda kalmış olanlar için kredi notu tamamen sıfırlanır. Bunun anlamı riskli grupta olduğunuzdur. Riski olmanız durumunda ise bankalar ile ilişkilerinizi iyi tutmanız ve kredi notunu yükseltmek için çabalamak en doğru adımlar olarak sayılabilir.

Kredi Notunu Oluşturanlar

Kredi notu bankacılık ilişkilerinizin tamamından meydana gelir. Bankacılık işlemlerinde ne derece başarılı olduğunuzu da anlamak adına oldukça önemlidir.

Bu işlemler;

  • Kredi kartı kullanımı
  • Kredi almak
  • Mevduat işlemleri
  • Otomatik ödemeler
  • Kefil olma, gibi işlemler olarak sayılabilir.

Kredinizi zamanında ödememek veya kredi kartınızın asgari ödemesini bile yatırmamak bir takım kredi notu düşmelerine neden olur. Diğer durumda banka kredi notunuz düşük olduğunda size onay vermeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu