Kredi Notu Kaç Olmalı 2021 (Findeks – KKB)

findeks kredi notu kaç olmalı

Kredi çekebilmek için findeks kredi notu kaç olmalı, hangi kredi notu iyidir, kredi çekmek için kaç puan gerekir gibi sorularınızın ve daha fazlasının cevapları bu yazımızda. Merak edilen sorulara geçmeden önce kredi notu hakkında biraz bilgi vermek istiyoruz.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, en makul tanımla bir kişinin finansal geçmişini ifade eder. Önceki senelerde yapılan kredi veya kredi kartı ödemeleri, fatura ödemeleri, banka borcundan dolayı yaşanan yasal takip işlemleri KKB kayıtlarında belli bir formüle göre hesaplanarak kredi notunu meydana getirir. Bankalar kredi almak isteyen kişilere kredi vermeden önce çeşitli araştırmalar yapar. Bu araştırmalar arasında kredi notu önemli bir kıstastır çünkü kişinin finansal hayatı hakkında çok fazla şey söyler. Başvuru sahibinin kredi notu yeterli düzeydeyse kredi alması da oldukça kolaydır.

Kredi Notu Aralıkları

  • 1-699 En riskli
  • 700-1099 Orta riskli
  • 1100-1499 Az riskli
  • 1500-1699 İyi
  • 1700-1900 Çok İyi

kredi notu aralıkları

Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi notu birçok filtreden geçerek ortaya çıkar ve 1-1900 puan aralığında ifade edilir. Buna göre en yüksek kredi notu 1900, en düşük kredi notu 1‘dir. Kredi puanı 1900 seviyelerine ne kadar yaklaşırsa kredi alma ihtimali o kadar yüksektir.

Kredi notum kaç olursa kredi çekebilirim diye merak ediyorsanız 1500 ve üzeri puan sahipleri oldukça rahat bir şekilde kredi çekebilirler. Bu seviyelerde bankalar müşterilerine çok kolay bir şekilde kredi kullandırabiliyor. Ayrıca az riskli olarak gösterilen 1100-1499 puan aralığında olanların da ek teminatlar ve gelire bağlı olarak kredi kullanma şansları bulunuyor. Ancak 0-1099 puan aralığında olanların kredi alma şansları çok düşüktür. En riskli ve orta riskli gruptakiler kredi çekebilmek için kredi notunu yükseltmeleri gerekir.

Kredi notu sıfır olanlar daha önce hiç bankalarla çalışmamış kişilerdir ve henüz kredi notları oluşmadığı için sıfır gözükmektedir. Sıfır kredi puanı olan birinin kredi kullanabilme şansı yoktur. Dolayısıyla önce kredi notu oluşturmak için harekete geçilmesi gerekiyor. Yazımızın devamında bu kategoride olanlar için de çok ayrıntılı bilgiler yer alıyor.

Kredi Notu Dışında Değerlendirilen Diğer Faktörler

Kredi notu, kredi kullanabilmek için önemli bir etkendir ancak bazı durumlarda tek başına yeterli değildir. Bazen kredi notu yüksek bir kişi banka tarafından kredi verilmeye uygun görülmeyebilir. Tam tersi olarak düşük kredi notuna sahip bir kişi bankanın şartlarına uyum sağlayarak kredi kullanabilir. Peki kredi notu dışında değerlendirilen diğer faktörler neler şimdi bunları inceleyelim.

Gelir Düzeyi ve Borç İlişkisi

Bankaların kredi notu dışında incelediği bir diğer önemli konu gelir düzeyidir. Gelir seviyesi iyi ve istikrarlı olan birinin borçlarını ödeyebileceği sonucu ortaya çıkar. Bankalardan çekebileceğiniz kredi tutarının aylık taksiti, en fazla gelirinizin yarısı kadar olabilir. Örnek verecek olursak 2.500 TL geliri olan birisinin kredi taksit tutarı en fazla 1.250 TL olabilir. Bu örneğe göre kişinin 1.250 TL seviyesine yaklaşan banka borçları varsa kredi çıkma ihtimali düşük olacaktır.

Mesleki Durum

Mesleğiniz, çalıştığınız yer veya çalışma şekliniz de kredi kullanma aşamasında önemlidir. Örneğin devlet memurları ile özel sektör çalışanlarına bankaların bakış açısı farklıdır. Memurların daha garanti işlerinin olması ve maaşlarının düzenli olması kredi alma sürecinde olumlu bir detay olarak değerlendirilir. Özel sektör çalışanlarının ise çalıştıkları yer ve maaş seviyesi dikkate alınarak değerlendirme yapılır.

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi notunuzun yükselmesi bankacılık işlemlerinizde daha kolay yol almanız anlamına gelir. Kredi çekmeniz gerektiğinde veya kredi kartı başvurunuzda bile bankaların ilk işi kredi notunuza bakmak olacağından kredi notunuzu yüksek tutmanın yollarını mutlaka öğrenmelisiniz.

kredi notu nasıl yükseltilir

1- Kredi Kartı Kullanın

Kredi notu yükseltmenin en hızlı yolu olan kredi kartı kullanımını ilk sıraya yazdık. Düzenli olarak kredi kartı kullanmak ve gününde ödemelerini yapmak kredi notunuzu yükseltecektir. Market, giyim, akaryakıt her ne olursa olsun alışverişlerinizi kredi kartıyla yapmaya çalışın. Yapılan bu işlemler bankalara düzenli bir kredi kartı kullanıcı olduğunuz mesajını verecektir. Eğer kredi kartı da alamıyorsanız şansınızı düşük limitli veya bloke teminatlı kartlardan yana deneyebilirsiniz. Düzenli kullanım sonucunda kredi notunuz zamanla mutlaka artış gösterecektir. Kredi kartı seçiminde kararsızsanız en iyi kredi kartları sayfamızı inceleyebilirsiniz.

2- Kredili Mevduat Hesabı Kullanın​

Bankaların ek hesap veya eksi hesap olarak adlandırdığı kredili mevduat hesapları da kredi notunuzu yükseltir. Kredili mevduat hesabında geri ödeme koşuluyla limitler dahilinde kullanabileceğiniz bir miktar vardır. Hesabın bu özelliğini kullanarak ve geri ödemelerini düzenli yaparak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Hatta kredili mevduat hesabı üzerinden otomatik ödeme talimatı vermek çok akıllıca bir davranış olacaktır.

3- Ödemelerinizi Düzenli Yapın​

Ödemelerden kastedilen aslında mevcut bir krediniz varsa taksitlerini, kredi kartınız bulunuyorsa dönem borcunu zamanında ödemektir. KKB’nin verilerine göre kredi notunun %35’lik dilimini kredili ürün ödeme alışkanlıkları oluşturuyor. Bu demek oluyor ki ödemelerinizi son ödeme günü geçmeden yapmalı ve kredi kartı dönem borcunun asgari ödeme tutarını değil tamamını ödemelisiniz.​

4- Mevcut Borçlarınızı Düzene Sokun

Tüm borçlar kredi notu üzerinde bir etkiye sahiptir. Dolayısıyla kişinin borçlarını düzenli ve zamanında ödemesi büyük bir öneme sahiptir. Eğer hazırda gecikmiş bir borcunuz varsa onu ödeyin. Biriken borçlar kredi notunun yükselmesine mani olur. Borçları ödemekte güçlük çekiyorsanız kredi kartı limitinizi düşürebilir veya borç kapatma kredisi ile birlikte tüm borçları tek bir yerde toplayıp daha kolay ödeme yapabilirsiniz.

5- Kredi Kullanım Yoğunluğuna Dikkat Edin​

Kredi kullanım yoğunluğu kredi notu üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Kredi kullanım yoğunluğu borçluluk durumunuzu artırır ancak kişinin ödeme geçmişi düzenliyse ilk kez başvuru yapan birine göre kredi notu daha yüksek olacaktır.

Toplamda beş madde saydık ancak lafın sonu mutlaka ödemelere ve bankalarla iyi ilişkiler kurmaya geliyor. Kredi notunuzu arttırmak için her türlü banka ürünlerini düzenli kullanın, kredi notunuzun düşmemesi içinse ödemelerinize çok dikkat edin. Olayın özü tamamen budur.

kredi notunu etkileyen faktörler

Findeks Kredi Notu Neye Göre Hesaplanır?

Findeks kredi notu hesaplaması birden fazla faktörün hesaba katılmasıyla yapılıyor. Bu faktörler ve ayrıntıları ise şu şekilde:

  1. Kredili ürün ödeme alışkanları kredi notunun %35’ini oluşturur. Kredi veya kredi kartı borçlarını zamanında ödemek kredi notunu olumlu yönde etkilerken, borçların son tarihinin geçirilmesi kredi notunu olumsuz yönde etkiliyor.
  2. Mevcut hesap ve borç durumu kredi notunun %35’ini oluşturur. Aktif kredili ürünlerin limitleri ve mevcut borç bakiyesine ek olarak son 5 yıl içinde kapatılmış kredili ürünlerin zamanında mı yoksa gecikmeli olarak mı ödendiği dikkate alınıyor.
  3. Yeni kredili ürün açılışları kredi notunun %11’ini oluşturur. Burada doğru bilinen bir yanlışı düzeltelim, kredi başvurusunda bulunmanız kredi notunuzu etkilemez. Kredi başvurusu olumlu sonuçlanırsa ve krediyi kullanmaya başlarsanız yeni bir kredi riski oluşturduğu için kredi notunda düşüşe yol açabilir.
  4. Kredi kullanım yoğunluğu kredi notunun %10’unu oluşturur. Kredi kullanan ve düzenli ödeme geçmişine sahip olan bir kişinin findeks kredi notu, hiç kredi kullanmayan ya da daha az kredi kullanan birinin kredi notuna göre daha yüksek olabilir.
  5. Diğer unsurlar olarak adlandırılan bankaların diğer inceleme kriterleri de kredi notunun %9’unu oluşturur.

Kredi Konusunda Kolaylık Sağlayan Bankalar

Günümüzde bankalardan bazıları kişilerin kredi almalarında kolaylıklar sağlamaktadır. Bu bankalar Enpara.com, CEBTETEB, ING Bank e-kredi ve N kolay Kredi bankalarıdır. Bu bankalar online olarak hizmet vermesiyle beraber kişilerden evrak ya da kefil gibi taleplerde bulunmamaktadır. Sadece kredi notu iyi olanlar değil düşük nota sahip kişiler de bu bankaları değerlendirebilir, en kolay kredi veren bankalar yazımızdan da daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu