Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi Notu Kaç Olmalı?

kredi-notu-kac-olmali

Kredibilgisi.net olarak Kredi Notu Kaç Olmalı? Sorusunu sizler için cevaplıyoruz. KKB yani ülkemizin Kredi kayıt Bürosunun, finansal geçmişinizin analizi sonucu verdiği kredi notu bankacılık işlemlerinizde önemli bir yer tutmaktadır. Tüm bankalardaki kredi geçmişiniz otomatik olarak KKB’ye aktarılıyor.  KKB’nin Findeks alanı tüm bankalardan kredi geçmişinizi alıyor, analiz ediyor ve kredi notu hesaplama işlemi gerçekleşiyor. Kredi notu puanlama 1 ile 1900 puan arasında gerçekleşiyor. Geçmiş ödeme performanslarınıza göre gelecekteki ödeme performanslarınız tahmin ediliyor.

Kredi Notu Nasıl Değerlendiriliyor?

Finansal kurumlar ve bankalar kredi notu değerlendirmesini, hızlı bir şekilde eleme yapmak amacı ile kullanıyor. Yan kredi çekmek isteyen müşterilerin kredi notu hangi aralıktaysa buna göre risk durumu belirleniyor ve riskli olanlar eleniyor. Orta riskli ve risk olmayanlar da detaylı incelemeye alınıyor. Kredi Notu Kaç Olmalı diye merak ediyorsanız aşağıdaki tabloya göz atmanızı tavsiye ederiz.

En Riskli – 0-699 puan

Orta Riskli – 700-1099 puan

Az Riskli – 1100-1499 puan

İyi – 1500-1699 puan

Çok İyi – 1700-1900

Kredi Notu Yükseltme Teknikleri İçin Tıklayın

0-699 puan durumu kredi başvurularında anında ret cevabı alan kredi notudur. 1500-1699 ve 1700-1900 puan arası ise kredi verilebilir puan aralığıdır. Eğer 1100-1499 arası bir kredi notunuz varsa bu durumda banka diğer kriterlerinize bakarak değerlendirme yapacaktır. Gelir durumunuz, çalıştığınız kurum, çalıştığınız bankalar, ödeme planlarınız gibi kriterlerinize bakarak değerlendirme yapılacaktır. Kredi Notu Kaç Olmalı? Sorusu için kredi notunuzun en az 1000’in üzerinde olması gerektiğini söyleyebilirsiniz.

Kredi notu hesaplanırken dikkat edilen kriterler ise sizin geçmiş borçluluk oranınız ve ödeme performansınızdır. Yani geçmişinizde kredi çekip ödemediyseniz ya da başka ödeme sorunları yaşadıysanız kredi almanız zorlaşıyor. Kredi notu hesaplama tamamı ile finansal geçmişinizdeki oranlara dayalı olarak gerçekleşiyor.

Kredi Notu Kaç Olursa Kredi Alabilirsiniz?

Kredi notu bankaların ilk ve en çok önem verdiği değerlendirme unsurudur. Kredi başvurusu yaptığınızda direk olarak kredi notunuza bakılır. Rahat kredi almak için kredi notum kaç olmalı diye sorduğunuzda, bunun finansal durumunuz ve gelir durumunuza göre değişeceğiniz söyleyebiliriz. Ama genel olarak 1500 puan ve üstü olan kredi notlarının, kredi almak için yeterli olacağını söyleyebiliriz. Kredi notundan başka gelir durumu, çalıştığınız kurum ve çalışma şekliniz, finansal hareketleriniz gibi kriterler kredi alma durumunu etkiliyor.

  • Eğer Kredi Notunuz İyi Durumdaysa Aşağıdaki Butonu Kullanarak Kredi Başvurusu Sayfalarına Ulaşabilirsiniz.

Tüm Bankaların Kredi Başvuruları İçin Tıklayın.

Bir Cevap Yazın