Kredi Notu Hangi Durumlarda Düşer?

Milyonlarca insanın kredi kartı, kredi, taksitli satış, nakit avans gibi birçok konuda bankalara ihtiyaç duyarlar. Kredi veya tüm bu işlemlerinin kolay hızlı yapılmasının en önemli adımı kredi notudur. Kredi notu banka, alışveriş yaptığınız yerler için, ticari veya kişisel siciliniz için oldukça önemli bir yere sahiptir. Sosyal yaşamımızda yanımızdan ayırmadan ekmeğimize kadar birçok ürünü aldığımız kredi kartı veya acil ihtiyaç duyulan kredi gibi birçok konuda fayda sağlayan kredi notunuzun yüksek olması gereklidir. Kredi notunuzun yüksek olması yapılan ödemelerin düzenli yapılmasıyla başta olmak üzere birçok sebeple kredi notu yükselme veya düşme gösterebilir.

kredi notu hangi durumlarda düşer

Kredi Notunun Düşmesini Etkileyen Faktörler

Ödeme düzensizliği; Kredi notunuzun düşmesine sebep olan en önemli faktör olarak karşımıza çıkıyor. Kredi notunda geçerli olan bileşenlerin başında düzenli ödeme kavramı gelmekte. Kredi kartı ödemeleri, kredi ödemeleri, Artı para ödemeleri gibi konularda düzenli ödeme yapmaya dikkat edin.

Mevcut kredi ile kredi kartı borç durumu; Kredi kartı borcunuz kredi notunu %35 etkileyen faktörlerden biridir. Kredi borcunuz düzenli ödeme yapılsa bile limit çok yüksek ise kredi ödemesi limite yalın ise yine kredi notunu etkiler. Toplam kredi borcunuz azalmaya başladığı anda kredi notunda hızlıca yükselme olur. Gelirinize orantılı kredi kullanmayı ve kredi kartı kullanmayı tercih etmeniz gerekiyor. Kredi notu bankaların kredi ve kredi kartları verirken baktıkları ilk durumdur.

Yeni Alınan Kredilerin Riski

Yeni alınan krediler; Yeni alınan kredi bankalar için her zaman ödenmeme riski oluşturan bir faktör olarak görülür. İlk taksitiniz düzenli ödendiği takdirde kredi notunuz yükselir. Yeni alınan kredi düzenli ödense bile kredi notu bakımından tamamen bitmediği takdirde %11 olarak düşmesine sebep olur.

Kredi kullanımının yoğun olması; Çok fazla kredi kullanan kişilerin ve bu kredileri düzenli ödeyerek tamamını bitirmesi durumu kredi notunu yükselten bir etkiye sahip. Kredi kullanımı az olan kişilerin çok kullanan kişilere oranla ödenmeme ihtimali olduğu için bankalar tarafından risk olarak bu durum kredi notunun düşmesine sebep olur.

Bu tüm faktörlerden farklı olarak otomatik ödeme talimatı, kredi kartınızı kullanılan anma süreniz, banka hesaplarına para girişi ve çıkışı gibi tüm finansal hareketler kredi notunu doğrudan etkiliyor.

Kredi Notu Hangi Aralıklarla Güncellenir?

Yorum Yapın