Kredi Notu Hangi Durumlarda Düşer?

Kredi Notu Hangi Durumlarda Düşer?

kredi-notu-hangi-durumlarda-duser

Kredi hepimizin bataklık olarak adlandırdığı ve doğru tabir bu ise eğer, bir anlık paraya ihtiyaç duyduğundan ötürü bir süreliğine finansal olarak elinin kolunun bağlandığı bir meseledir. Bu sebepten halk arasında da pek hoş tanıtılmaz. Ancak kime sorarsanız sorun mutlaka bankadan 1 kuruş kredi çekmişliği vardır. Bire bin katarak ödediğiniz bu paraları ya ödemezseniz ne olur hiç düşündünüz mü? Kredi notu hangi durumlarda düşer sorusunun cevabını da içinde barındırıyor aslında bu soru. Çünkü eğer bankaya borcunuzu geç öderseniz kredi notunuz düşüyor. Ya da hiç ödemezseniz işte o zaman daha kredi notuna gelmeden daha kötü durumlarla karşı karşıya kalıyorsunuz.

Kredi Notum Düşerse Ne Olur?

Kredi notu hangi durumlarda düşer sorusunu kredi borcunuzu zamanında ödememekten ötürü diye cevapladık. Ancak kredi notum düşse ne fark eder düşmese ne fark eder diye düşünenleriniz var zannediyorum. Bu çok yanlış bir düşüncedir. Çünkü kredi notunuzun bir kere düşmesi size zarar vermemiş gibi gelse de öte yandan her düşüşünde sizin bir daha kredi çekme imkânınıza set çekmiş oluyor aslında.

İhtiyaç duyduğunuz herhangi bir zamanda kredi çekmek için banka fark etmeksizin başvuru yaptığınızda kredi talebinizin reddedildiğini sistem otomatik olarak size açıklayacaktır. Kredi notunuzun belli bir sınırın altına düşmesi durumunda bir daha kredi alamayabilirsiniz. Bunu önlemek için kredi borçlarınızı, kredi talep ettiğiniz bankaya vaktinde yatırmalısınız.

Bilgi: Kredi Notu kategorimizde Kredi notları alakalı geniş kapsamlı bir çok bilgiyi bulabilirsiniz.

Kredi Borcunun Olumsuz Diğer Etkisi

Başta kredi notu hangi durumlarda düşer diye sorarken şuan kefalet araştırmaları yapıyor olabilirsiniz. Bunun sebebi sizin zamanında ödemediğiniz kredinizi ödemek için başka bir krediye daha ihtiyacınızın olmasıdır. Aslında pek tasvip edilen bir durum olmasa da bataklığın içine daha da batarak kendilerini çıkmaza sürükleyenler için açıklayalım. Artık kredi almanız imkânsız değil. Hem de kredi notunuz düşük bile olsa.

Eğer bankaya bir kefil götürecek olursanız bankadan kredi çekme şansınız daha yüksek olabilir. Ancak bu durumda da getirdiğiniz kişinin kredi notunun yani borç ödeme kapasitesinin sizden daha yüksek olması gerekir. Zira orada sizin başaramadığınız durumlarda sizin borcunuzu ödemesi için sağlam kişilere ihtiyacı var bankaların.

Daha önce yazdığımız Kredi Notu Hangi Aralıklarla Güncellenir? başlıklı yazımızda kredi notlarınızın nasıl ve hangi aralıklarla güncellendiğini anlattık. İncelemenizi öneririz.

Bir Cevap Yazın