Kredi Notu Hangi Aralıklarla Güncellenir?

kredi notu hangi aralıklarla güncellenir

Finansal geçmişin, ortak bir yapılanmada toplanması ve detaylı bir şekilde analiz edilerek puanlandırılması işlemine kredi notu adı veriliyor. Kredi kayıt bürosuna bağlı olarak çalışmalarını resmi bir biçimde devam ettiren bu kurum ise Findeks olarak karşımıza çıkıyor. Sizler de kredi notunuzu hemen şimdi öğrenmek isterseniz eğer Findeks hizmeti alabilir ve değerlendirmelerinizi daha sağlıklı bir biçimde yerine getirebilirsiniz.

Kredi almak istediğinizde ya da kerdi kartı başvurusu yaptığınızda bankaların göz önünde bulundurduğu en önemli ve hatta tek kriter de kredi notunuz olacaktır. Kredi notunuz yüksek olduğu takdirde bu tür kurumların gözünde çok daha değerli bir hal alıyorsunuz ve işlem yapmanız da buna bağlı olarak kolaylaşıyor.

Peki kredi notu hangi aralıklarla güncellenir? Gelin bu soruya hep birlikte yanıt verelim ve merak edilenlere de yine hep birlikte göz atalım.

Kredi Notunun Yenilenmesi Mümkün mü?

Elbette mümkün. Kredilerinizi ve kredi kartı borcunuzu düzenli olarak ödüyor ve bankaların istediği bir müşteri profili sergiliyorsanız eğer kredi notunuz zamanla düzelecek ve kredi ya da kredi kartı işlemlerinizde sizlere de fayda sağlayacaktır. Kredi notu hangi aralıklarla güncellenir? Sorusuna ise net bir yanıt vermek mümkün değildir. Bununla ilgili bir zaman aralığı ya da dönem bilgisi mevcut değil.

Ödemelerinizi düzenli yapsanız dahi diğer ay kredi notunuzu sorguladığınızda notunuzun düşük olduğunu görebilirsiniz. Bankalar bildirimde bulunmadığı takdirde bu not üzerinde herhangi bir değişiklik yapılmıyor ve bu da bankalara bağlı olarak değişiklik gösterecektir.

Kredi Notu Ne Zaman Güncellenir?

Birçok kaynakta 3 yıl ve 5 yıl gibi ibareler yer alıyor ancak bunun kesinlikle hatalı bilgi olduğunu belirtmek gerekiyor. Kredi notu hangi aralıklarla güncellenir sorusuna verebileceğimiz en doğru yanıt, hizmet aldığınız banka, ilgili kuruma ne zaman bilgilendirme yaparsa o zaman güncelleme gerçekleşecektir şeklinde olacaktır.

Kredilerinizi ya da kredi kartı borcunuzu kapatmış olabilirsiniz ancak sorgulama yaptığınızda hali hazırda bir güncellemenin olmadığını ve notunuzun yine düşük olduğunu görebilirsiniz. Güncellemeler bankaların bildirimleri ile aktif hale geliyor ve bu konuda da net bir süre bilgisi ne yazık ki veremiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu