Kredi Notu En Yüksek Ülkeler

Kredi Notu En Yüksek Ülkeler

kredi notu en yüksek ülkeler

Kredibilgisi.net olarak Kredi Notu En Yüksek Ülkeler hakkında bilgiler veriyoruz. Kredi notu özellikle teknoloji çağının başlaması ve tüm dünya ilişkilerin ortak bir platformda sürdürülmesi ile bir gereksinim haline gelmiştir. Bir kişinin banka ile olan sicil karnesini etkileyen etmenlerin tümü ülkelerinde dünya üzerindeki ülkeler arasında sicili notunuda belirlemektedir. Tüm özgür ulusların  belirli aralıklarla ve genelde harflendirme ile yapılan kredi derecelendirme sonucu kredi notları belirlenmektedir.

Bazen durağan bazen yükselişte olan ülke kredi notları ülke ekonomileri hakkında bilgi vermektedir. Dünya üzerindeki  kredi notu en yüksek olan ülkeler ise; Findlandiya, Almanya, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Singapur, İsveç, İşviçre, Kanada, Danimarka ve Avustralyadır.

Kredi Notu Belirleyen Kurumlar

Kredi notu belirlemede uluslararası düzeyde birkaç kurum değerlendirme yapmaktadır.Bu kurumlar; Fitche, Standard&Poors ve Moddy’s dir. Kredi derecelendirme olarak bilinen bu kuruluşlar her ülkeye belirli aralıklarla kredi notlarını belirlemede ve duyurmaktadır. Kredi derecelendirme kuruluşları birbirinden farklı  notlar benimsemiş olup bu notlara göre ülkelerin yatırım yapılabilirliği ve yapılamazlığı hakkında bilgi vermektedir.

Fitche ve Standard&Poors yatırım yaılabilirliği ve yapılamazlığı hakkında  aynı derecelendirmeyi kullanmaktadır. Bu kurumlar BBB-  ve üzeri notlara sahip olan ülkelere yatırım yapılabilir olarak görmekte diğer yandan ise BB+ not ve daha aşağısı derecelendirmeye sahip ülkelerin yatırım açısından riskli görmekte ve yatırım yapılamaz olarak belirlemektedir. Bu kurumlardan Moody’s ise derecelendirme notuyla BAA3 ve üzeri notuna sahip ülkeleri yatırımlık BA1 notu ve aşağı notuna sahip olan ülkelerin ise yatırım yapılamayacağını belirlemektedir.

Dünya üzerinde ki bağımsız ekonomiye sahip ülkelerin kredi derecelendirmeye göre kredi notuna sahiptir. Bu ülkelerin içinde kredi notu en yüksek olan ülkeler ve kredi notu en düşük olan ülkeler  dikkat çekmektedir.

Bilgi: Kredi Notu kategorisinde kredi notları ile alakalı pek çok bilgiyi bulabilirsiniz.

Kredi Notu Simgeleri Hakkında

Kredi derecelendirme kuruluşu tarafından belirlenen kredi notu yüksekliği bakımından en üst sıradaki ülkelerin nerdeyse tamamı ekonomileri çok gelişmiş ülkeler olup diğer ülkelere ihracatı fazla olan gelişmiş seviyedeki ülkeler olarak görünmektedir. Kredi notu AAA olan ülkeler en yüksek derecede sicile sahip ülkelerdir.

Yani kredi notu en yüksek olan ülkeler olarak sıralanmaktadır. Bu ülkeler aynı zamanda yatırım yapmaya en uygun ülkeler olarak bilinmektedir. Bu ülkelerin kredi derecelendirmeleri ise sadece harf ile belirtilmeyip negatif, durağan ve pozitif olarakda belirtilmektedir.

Daha önce yayınladığımız Eşimin Kredi Notu Beni Etkiler Mi? başlıklı yazımızda eşimizin kredi notuyla bizim kredi notumuzun paralelliği hakkında bilgiler verilmiştir.

Yorum Yapın