Kredi Notu En Yüksek Ülkeler

Bankacılık ve ekonomi sektörleri devamlı devinim ve değişim içerisinde bulunan sektörlerdir. Bu değişim parametrelerinden biri de ülkelerin kredi notlarıdır, yine bu kredi notları

kredi notu en yüksek ülkeler

Bankacılık ve ekonomi sektörleri devamlı devinim ve değişim içerisinde bulunan sektörlerdir. Bu değişim parametrelerinden biri de ülkelerin kredi notlarıdır, yine bu kredi notları ile yatırım yapılabilir veya yatırım yapılamaz olan ülkelerde belirlenmektedir.

Bahsi geçen ülkelerin kredi notlarının belirlenmesi aşamasında görev alan ve bu derecelendirmeyi yapan belli başlı üç kuruluş vardır. Bu kuruluşlar Standard&Poor’s ( S&P), Fitch ve Moody’s isimli derecelendirme kuruluşlarıdır.Peki, kredi notu en yüksek ülkeler ise hangileridir?

Kredi Notlarına Göre Ülkeler Sıralaması

Yukarıda değinilen ve isimleri belirtilen ( S&P, Fitch, Moody’s) üç değerlendirme kuruluşundan da en yüksek notu 3A yani 25 puan alan ülke sayısı 10’dur. İlk sırada yer alan bu 10 ülke ise ekonomik büyüklüklerine göre; Almanya, Kanada, Avustralya, Hollanda, İsviçre, İsveç, Norveç, Danimarka, Singapur ve Lüksemburg olarak sıralanırlar. Listede bu on ülkeden sonra 11. sırada Lihtenştayn gelirken, dünyanın en büyük ekonomisine sahip, yatırımların ve ekonominin merkezi kabul edilen Amerika Birleşik Devletleri 12. sırada yer almaktadır.

Bunun nedeni Standard&Poor’s tarafından verilen notun bir kademe aşağı yani 2A olmasıdır. Daha sonra bu listede sırasıyla Avusturya, Finlandiya, Yeni Zelanda, Hong Kong, Birleşik Krallık, Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Güney Kore ve Belçika gelmektedir.Söz konusu liste de kredi notları açıklanan ve bizim de belirttiğimiz ülkelere özetle değinirsek;

Almanya

Birçok alanda istihdam sağlayan ve özellikle otomotiv sektöründe devleşen ülke, ekonomik başarısı ile kredi notu en yüksek ülkeler arasında ilk sırada gelir.

Danimarka

Yatırıma açık olarak değerlendirilen ve bu konuda ileri çıkan ülke, ekonomi ve banka sektörlerindeki başarısı ile önde gelen ülkelerdendir.

Amerika Birleşik Devletleri

Dünyanın en büyük ekonomisine sahip ülke aynı zamanda bir yatırım merkezidir. Dev ekonomisi ile dünya ya yön vermektedir. Kredi notu yüksek ülkeler arasında çok güçlü bir yere sahiptir.

Avustralya

Yatırımcılar tarafından çok tercih edilen ülke, aldığı yüksek kredi notu ile de ekonomik anlamda önemli merkezlerden biri olmaya devam etmektedir.

Norveç

Özellikle bankacılık alanındaki başarısı ve kredi kuruluşlarından aldığı yüksek notla yatırım yapılan ülkeler arasında hızla yükselmektedir.

Kredi Notu Belirleyen Kurumlar

Kredi notu belirlemede uluslararası düzeyde birkaç kurum değerlendirme yapmaktadır.Bu kurumlar; Fitche, Standard&Poors ve Moddy’s dir. Kredi derecelendirme olarak bilinen bu kuruluşlar her ülkeye belirli aralıklarla kredi notlarını belirlemede ve duyurmaktadır. Kredi derecelendirme kuruluşları birbirinden farklı  notlar benimsemiş olup bu notlara göre ülkelerin yatırım yapılabilirliği ve yapılamazlığı hakkında bilgi vermektedir.

Fitche ve Standard&Poors yatırım yapılabilirliği ve yapılamazlığı hakkında  aynı derecelendirmeyi kullanmaktadır. Bu kurumlar BBB-  ve üzeri notlara sahip olan ülkelere yatırım yapılabilir olarak görmekte diğer yandan ise BB+ not ve daha aşağısı derecelendirmeye sahip ülkelerin yatırım açısından riskli görmekte ve yatırım yapılamaz olarak belirlemektedir. Bu kurumlardan Moody’s ise derecelendirme notuyla BAA3 ve üzeri notuna sahip ülkeleri yatırımlık BA1 notu ve aşağı notuna sahip olan ülkelerin ise yatırım yapılamayacağını belirlemektedir.

Dünya üzerinde ki bağımsız ekonomiye sahip ülkelerin kredi derecelendirmeye göre kredi notuna sahiptir. Bu ülkelerin içinde kredi notu en yüksek olan ülkeler ve kredi notu en düşük olan ülkeler  dikkat çekmektedir.

Bilgi: Kredi Notu kategorisinde kredi notları ile alakalı pek çok bilgiyi bulabilirsiniz.

Kredi Notu Simgeleri Hakkında

Kredi derecelendirme kuruluşu tarafından belirlenen kredi notu yüksekliği bakımından en üst sıradaki ülkelerin nerdeyse tamamı ekonomileri çok gelişmiş ülkeler olup diğer ülkelere ihracatı fazla olan gelişmiş seviyedeki ülkeler olarak görünmektedir. Kredi notu AAA olan ülkeler en yüksek derecede sicile sahip ülkelerdir.

Yani kredi notu en yüksek olan ülkeler olarak sıralanmaktadır. Bu ülkeler aynı zamanda yatırım yapmaya en uygun ülkeler olarak bilinmektedir. Bu ülkelerin kredi derecelendirmeleri ise sadece harf ile belirtilmeyip negatif, durağan ve pozitif olarak da belirtilmektedir.

Yorum Ekle