Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar 2022

kredi notu düşüklere kredi veren bankalar

Kredi notu düşüklere kredi veren bankalar ve gerekli şartlar ile alakalı detaylı bilgileri bu sayfamızdan bulabilirsiniz. Ev ve araba almak veya ihtiyaçlarını gidermek için, en çok banka kredisi çekme yoluna gidiliyor. Bazı kişiler kredi başvurusu için bankalara başvurduklarında ise, kredi talepleri olumsuz sonuçlanıyor. Bunun nedenlerinin başında ise, kredi çekmek isteyen kişinin kredi notunun düşük olması geliyor.

Banka ve finansal kuruluşlar, kredi vermek için öncelikle kredi talep eden kişinin kredi notunu incelerler. Bu not ise, daha önceden çekilen kredilerin ve kredi kartlarının ödenme durumuna göre değişmektedir. Kredi çekmek isteyen kişinin, söz konusu finansal ödemelerinde gecikme veya ödememe gibi durumlar mevcut ise, kredi notu düşmektedir. Bu sorunların tekrar sayısı ise, kredi notunun daha da düşmesine neden olmaktadır.

Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar Hangileri 2022

Acil nakit ihtiyacı için birçok kişi bankalardan kredi talebinde bulunmaktadır. Bankalar ise müşterilerine kredi verirken kredi notunu değerlendirmeye almaktadır. Bankalar kredi notu daha iyi olan ve sorunsuz geri ödeme yapabilecek müşterilere hemen kredi imkanı sağlayarak yardımcı olurlar. Şuan birçok banka kredi notu yüksek olanlarla kredi fırsatı sağlasa da kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar da bulunmaktadır. Bu bankalar kredi notunuz düşük olsa bile size kredi sağlayarak yardımcı olmaktadır.

İhtiyacınıza uygun kredi çekebilmeniz için bankalar tarafından belirli şartları sağlıyor olmanız beklenmektedir. Özellikle kredi notu, gelir durumu gibi pek çok durum kredi çekebilmeniz için oldukça önemlidir. Sicili bozuk ve kara listede bulunan kişilere pek çok banka kredi vermeye yanaşmamaktadır. Bazı bankalar ise oluşan rekabet ortamında kredi çekmek isteyen kişilere kredi verebilmektedir.

gibi kredi notu düşüklere kredi veren bankalar bulunmaktadır.

Kredi Notu Düşükler Nasıl Kredi Alabilir?

Kredi notu düşük kişilerin kredi başvurularında olumsuz yanıt alması muhtemeldir. Daha önce düzensiz ödeme gibi birçok faktör kredi notunu düşürür. Bu yüzden kredi çekmek istediğinizde bu durumla karşı karşıya kalırsınız. Yine banka inisiyatifine kalmış bir durum olarak değerlendirme yapılıp kredi verilebilir. Banka krediyi ödeyeceğinize ikna olması gerekir. Bu yüzden bazı şart ve koşullar ileri sürerek sizlere kredi verebilir.

kredi notu düşükler nasıl kredi çekebilir

Kredi Notu Düşükler Teminat Gösterip Kredi Kullanabilir

Teminat gösterilmesi, kredi notu düşük olanların kredi kullanımını kolaylaştırmaktadır. Taşınır ve taşınmaz varlıkların teminat gösterilmesi için ise bazı şartlar istenmektedir. Bu şartlar ise şu şekilde sıralanıyor;

  • Konut teminatlarının, tapu kayıtlarında mesken olarak geçmesi, ayrıca kat mülkiyeti veya kat irtifakı olması
  • Taşınmazların en az % 80’inin tamamlanmış olması
  • Taşınmazın tapusunun kredi çekenin üzerine kayıtlı olması

Taşınmaz birden fazla kişiye kayıtlı ise, bu kişiler de kredi başvurusunda bankada bulunarak onay vermelidir.

Kredi Notu Düşük Olanlar Kefil Gösterip Kredi Alabilir

Kredi çekmek isteyen düşük kredi notlu kişiler, kefil göstererek kredi çekebilirler. Kefiller, kredi çekenin krediyi ödememesi durumunda, krediyi ödemeyi kabul etmektedirler. Bu da bankalar için risk faktörünü azaltmakta ve kredilere onay vermektedirler. Kefil olacak kişilerin yeterli kredi notunun olması, kayıtlı ve yeterli gelirinin bulunması ile evli iseler eşlerinin imzalı onaylarının bulunması gerekiyor. Bazı bankalar ise, kefilin memur olmasını da isteyebiliyorlar.

Yüksek Gelirli Olup Kredi Notu Düşük Olanlar Düşük Tutarda Kredi Çekebilir

Kredi talep eden kişilerin gelirleri yüksek olası durumunda, gelirlerinin oranından daha düşük miktarda kredi isterlerse, bankalar istenilen krediyi verebiliyorlar. Kredi notu düşüklere kredi veren bankalar yüksek gelirini ispatlayabilen kişilere kredi çıkarabilmektedir. Bunun için de, aynı hanedeki tüm kişilerin gelirleri beyan edilerek, yüksek gelir oluşturulabiliyor. Düşük miktardaki krediler, daha kolay ve düzenli olarak ödeneceğinden, ödemeler sonucunda kredi notu da yükselmektedir.

Kredi Notu Değerlendirmesi Nedir?

Finansal kuruluş ve bankalar, kredi notlarını belirli rakam aralığı ile değerlendirirler. Bu rakam aralıkları şu şekildedir;

  • En riskli olanlar: 0 ile 699 puan arası
  • Orta riskli olanlar: 700 ile 1099 puan arası olanlar
  • Az riskli olanlar: 1100 ile 1499 puan arası olanlar
  • İyi olanlar: 1500 ile 1699 puan arası olanlar
  • Çok iyi olanlar: 1700 ile 1900 puan arasında olanlar

Kredi notu en riskli olanların kredi çekme imkanları bulunmuyor. Bu kişiler ya idari takip geçirmiş veya geçirmekte, ya da ödemelerini en az iki aydan fazla geciktirmiş olanlardır. Orta ve az riskli olanlar ise, kredi notu düşük olan kişilerdir. Kredi notu kategorimizde kredi notlarıyla alakalı çok daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Kayıtlı Kredi Notu Bulunmayanlar Ne Yapmalı?

Daha önceden bankalarla ilişkisi olmayanlar, yani kredi ve kredi kartı çekmeyip hesapları da bulunmayanların kredi notları sıfır olarak çıkmaktadır. Bankalar finansal geçmişlerini göremedikleri için, bu kişileri riskli kabul edip kredi kullandırmıyorlar. Bunun için kredi kartı alıp, düzenli ödeme yapmak ve hesap açtırıp aktif bankacılık faaliyetlerine katılmak gerekiyor. Faturaların otomatik ödeme talimatları da kredi notunun yükselmesine yardımcı oluyor.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu