Kredi Notu Aramayan Bankalar

kredi notu aramayan bankalar

Bankalardan kredi çekmek ve finansal anlamda var olan sorunlarınızı ortadan kaldırmak için yapılması gereken ilk olarak bankaya başvuru yapmaktır. Banka kredi talebinde bulunan her müşterisinin önce var olduğu durumu veya riski anlamak üzere bazı detayları kontrol eder. Ödeme gücünüzün olup olmadığını ve kredi notunu kontrol etmeden işleme başlamaz. Kredi notunuz bankalar ile bugüne kadar olan ilişkilerinizden doğan bir başarı göstergesidir. Bankanın sizinle çalışması halinde ne kadar riskte olacağını anlatan bir ölçüdür. Gelir durumu ise ödeme için gereken düzenli gelirin olup olmadığını anlamak adına kullanılır. Bunun için oldukça önemlidir.

Kredi Notu Kötü Olanlar

Kredi notunuzun kötü olması halinde banka sizin gelir ve mal varlığınızı kontrol edecektir. Gelirinizin istediğiniz krediyi karşılaması halinde ise kredi notunuzun dikkate alınması arka plana atılır. Banka mal varlığınızın haciz edilmesi veya gelirinize el koyulması durumlarında ödemeyi tamamlayacağını düşünerek kredi onayınızı yapabilir. Bunun için kredi notunuza bakmayacaktır.

Hangi Bankalar Verir?

Bankalar kredi notunuzu göz ardı ederek işlem yapacaklarında mal varlığı veya kefil üzerinden işlem yaparlar. Bunu yapan bankalar ise genelde Ziraat Bankası, İş Bankası ve Garanti Bankası olarak sayılabilir. Bu bankalar belli kriterlere bakarak kredinizin onay veya ret alması için hareket ederler. Bunun için yine de banka notunuzun yüksek olmasına dikkat etmek oldukça önemlidir.

Bu Bankaların Sistemi Nasıl İşler?

Bankalar normal şartlarda taşıt, ihtiyaç ya da konut kredisi gibi kredilerle size ödeme kolaylığı sağlamak için başvurduğunuzda kredi notunuza bakarlar ve eğer kredi notunuz düşükse kredi isteme noktasında sizden kefil isteyerek kredi vermeyi tercih etmektedirler. Ancak bu işlemler zaman alır ve sizin kredi alırken harcadığınız süre zararınıza işler. Kredi notu aramayan bankalar ise sizden bunu talep etmeden size kredi imkânı sağlamayı kabul eder. Bu da bankaların kampanyalarıyla ve başka yollarla sağlanır. Bulmanız imkânsız denecek kadar az olsa da karşınıza böyle bankalar çıkacaktır. Hepsine itibar etmemenizi şiddetle öneriyoruz. Çünkü her banka müşterisine güvenmek ister ve dolayısıyla bu durumu kabullenmeleri biraz zor olur.

Daha önce yayınladığımız Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar başlıklı yazımızda bu konuyla alakalı pek çok bilgi paylaştık. İncelemenizi tavsiye ederiz.

Yorum Yapın