Kredi Neden Onaylanmaz?

kredi neden çıkmaz

Kredi başvurunuz onaylanmadı mı? Bankaların kredileri onaylaması için gereken koşullar neler? Kredi neden çıkmaz? Merak ettiğiniz tüm soruların yanıtı yazımızda. İşte detaylar;

Kredi Neden Çıkmaz?

Kredi başvurum neden onaylanmadı diye merak ediyorsanız bunun pek çok sebebi olabilir. Bunlar düşük kredi notu, kara listede olmak, kredi sicilinizin oluşmaması, belgelenemeyen gelir ve yanlış bilgi olarak sıralanabilir. Tüm bu başlıklar aşağıda detaylı bir şekilde anlatılıyor.

Düşük Kredi Notu

Bankalarla olan ilişkinizi temsil eden kredi notu, kredi alabilme konusunda en önemli etkenlerden biri. Eğer kredi notunuz belli seviyenin altındaysa kredi başvurunuz onaylanmayacaktır. Kredi notu yüksek olan kişilerin başvuruları genellikle olumlu sonuçlanmaktadır. Bu konuda daha fazla bilgi istiyorsanız kredi notu kaç olmalı yazımıza bakabilirsiniz.

Kara Listede Olmak

Eğer kredi notunuzun düşük olmasından daha kötü bir durum varsa o da kara listede olmanızdır. Eğer bankalara olan borçlarınız yasal takibe düştüyse büyük ihtimalle kara listeye girmiş olursunuz. Eğer böyle bir durumunuz varsa kara listeden nasıl çıkılır sayfamıza bakabilirsiniz.

Kredi Notunuzun Oluşmaması (Hiç Olmaması)

Eğer bankalarla daha önce hiç bir münasebetiniz olmadıysa kredi notunuz oluşmamıştır. Bu durumda olanlar bankalar için en kritik grupta yer alırlar. Çünkü bankanın söz konusu kişi hakkında ne pozitif ne negatif bir bilgisi yoktur. Bankalar kredi notu oluşmamış kişi hakkında hiç bir bilgiye sahip olmadığı için kredi vermeyi oldukça tehlikeli görür. Durumu düzeltmek için bankalarla çalışmaya başlayabilir ve ufak ufak kredi notunuzun oluşmasını sağlayabilirsiniz.

Maaş Bordrosu Olmaması veya Gelir Yetersizliği

Eğer bir geliriniz var ve gelirinizi belgeleyemiyorsanız büyük ihtimalle krediniz çıkmaz. Maaş bordrosuz kredi veren bankalar bulunuyor fakat bu durumda bankaların başka teminat istemeleri söz konusu oluyor. Dolayısıyla gelir belgesi kredi başvurularında önemli bir rol oynuyor. Ayrıca gelir belgeniz var ama bütçenizi aşan bir kredi istiyorsanız yine kredi başvurunuz onaylanmaz.

Yanlış veya Eksik Bilgi

Kredi başvurusunun onaylanmama sebeplerinden biri de bankaya verdiğiniz bilgilerin yanlış veya eksik olması olabilir. Buna göre başvuru aşamasında verdiğiniz bilgileri tekrar gözden geçirip yanlış ve eksik olan yerleri doğru şekilde doldurmalısınız.

Son olarak bazı bankaların masrafsız olması ve bazı belgelerin talep edilmemesi, kredi vermelerini daha kolay bir hale getiriyor. En kolay kredi veren bankalar yazımızdan o bankaları ve şartlarını mutlaka değerlendirin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu