Kredi Kartının Asgarisini Ödersem Ne Olur?

kredi kartının asgarisini ödersem ne olur

Kredi kartı borcunu ödeme sırasında mutlaka asgari tutarı yatır yazsını görmüşsünüzdür. Asgari tutarı ödeyerek, faizden kurtulun. Bunun ne anlam ifade ettiğini detaylı olarak aşağıda aktarmaya çalıştık.

Kredi Kartı Asgari Borcu

Asgari en az sınır demek. Yani borcunuzun arka arkaya 2 kere ödenmemesi durumuna girmemek adına borcu ertelemek için yapmanız gerekendir. Bu tutarı ödeyecek borcunuzu ertelemeniz mümkün olacak. Bu tutar genelde borcunuzun yüzde 20 ile 30 arasında bankalara göre değişen oranlara tekabül eden karşılığıdır. Yani 1000 liralık kredi kartı borcunuzun 300 lirası asgari ödeme tutarıdır.

Elbette sadece asgari tutarı ödeyerek ne olacağını merak edebilirsiniz. Kredi kartının asgarisini ödeyince borçtan düşer mi sorusunun sorulması olağan. Verilecek yanıt şöyledir, direkt olarak kişinin borcunun minimum tutarı asgari tutar olarak kabul edilir. Yani borcunuza binecek olan faiz tutarını da hesaba katarsanız, borcunuzun bir kısmı ve borcun faizi silinir.

Kredi Kartının Asgari Ödemesi Nedir?

Bankalar, kredi kartları için her ay belirli dönemler içerisinde, hesap kesim adı altında borç durumu özeti ortaya koyarlar. Bir diğer adı da hesap ekstresi olan bu durum neticesinde, bir önceki ay size tahsis edilen kredi kartı limitinden ne kadar bakiye kullandıysanız, belirlenen süreçte hesabınıza borç olarak yansıtılmıştır.

Genel borç bakiyesi ve asgari ücret bilgisi bulunan ekstrede, son ödeme tarihi de yer alır. Bu süreçte, karta en azından asgari düzeyde ödeme yapılma zorunluluğu vardır. Eğer genel borcunuzun %30’u kadar ödeme gerçekleştirirseniz, kalan bakiye sonraki aya devreder ve gecikme yaşanmamış olur.

Kredi Kartı Asgari Borcu Ödenirse Ne Olur?

Kredi kartının asgarisini ödersem ne olur diye merak ediyor olabilirsiniz. Kredi kartınızın genel borcunu ödemek yerine, asgari ödeme tutarını öderseniz, kalan borç bir sonraki aya ve karta uygulanan faiz oranı ile devreder.

Bu devir işlemi ne kadar uzun sürerse, faiz oranı da o derece uzun bir süre uygulanmış olur. Yani her ay kredi kartı asgari ödeme tutarını ödemek, kartınızda hiç bitmeyen bir faiz uygulaması yaşanması ve borcun sürekli katlanarak artması anlamına gelecektir.

Asgari Tutarı Ödeme Sonuçları

Asgari tutarın ödenmesi durumunda herhangi bir şekilde sorun yaşanmaz. Ancak kişinin borcunun tamamen kapanması için aylık olarak kendisinin belirlediği taksit kapsamında ödemesini yapması gerekiyor. Yani kredi kartında asgari tutarı ödemek sizin borcunuzu kapatmanız konusunda destekleyici değil. Tamamen faiz ve borcun bir kısmını ödeyerek, kredi kartında açmış olduğunuz borcu belirlemiş olduğunuz taksit dönemleri içinde kapatamazsınız. Kredi kartının asgarisini ödeyince limit açılır mı diye merak ediyorsanız, ödediğiniz tutarda tekrar limit açılacaktır.

Asgari Tutarı Ödemenin Faydası Nedir?

Peki, asgari tutarı ödeyerek elde ettiğimiz bir avantaj var mı? Varsa bu ne? Bildiğiniz üzere bankalar ödemediğiniz borcunuz için yasal takip başlatabiliyor. Bunun için mutlaka borcun ödendiği, borcun takip edildiği banka tarafına gösterilmeli. Asgari tutarı ödeyerek borcunuz ile alakalı yasal bir sürecin başlamaması adına gerekeni yapabilirsiniz. Kredi kartının asgarisinden fazla ödemek hem yasal takip hemde kredi notu açısından olumlu bir fayda sağlayacaktır.

Asgari Tutarı Ödemezsem Avukatlık Olur Muyum?

Avukatlık olmanız için, yani bankanın size yasal takip başlatması için süre 2 ay borcunuzun art arda ödenmemesi. Bunun için asgari tutarı ödemenin bu durumun önüne geçeceğini bilmelisiniz. Sizin için sunulan asgari tutarı nereden göreceksiniz? Asgari tutar borcunuzu ödemek için gittiğiniz herhangi bir bankanın ATM’sinde çıkacaktır. Asgari tutarı, aylık ödemeniz gereken borcu ve buna benzer detayları göreceksiniz. Borcumun asgari tutarını nasıl görürüm gibi bir sorunun yanıtını direkt olarak ATM üzerinden alacaksınız.

Yorum Yapın