Kredi Kartından Havale EFT Nasıl Yapılır?

kredi kartı ile havale eft

Banka işlemleri arasında en sık tercih edilen para transferi konulu işlemler, havale ve EFT işlemleridir. Hesabınızda yeterli bakiye bulunması durumunda hesaptan EFT ve havale işlemleri gerçekleştirmek son derece kolaydır. Bu tür durumlarda kira ödemesinden borç gönderimine kadar her türden para aktarımı gerçekleştirilebiliyor. Ancak, paranızın olmadığı zamanlarda havale ve EFT yapılmadığını düşünmek yanlış olur.

Bir kredi kartınız varsa hesabınızda para olmasa bile günlük ihtiyaçlar ve havale EFT işlemleri gerçekleştirebileceğinizi bilmeniz gerek. Bu tür işlemleri gerçekleştirmek, anlık ihtiyaç ve zor durumlar için kurtarıcı vazifesi görebiliyor.

Kredi Kartı ile Para Gönderme

Kredi kartı ve kart ürünleri, hayatımızın büyük bir bölümünde kullanılan ve nakit yerine geçen araçlardır. Öyle ki, artık birçok insan üzerinde nakit bulundurmak yerine kredi kartı ile alışveriş yapmayı ve kart ile ödemeyi alışkanlık haline getirmiştir. Bu durum hem kayıp durumlarına karşı para kaybını önler hem de geri hırsızlık ve benzeri durumlara karşı geri dönülmez bir durum için önemli bir kurtarıcıdır.

Öğrenci, ev hanımı ve hatta her meslek grubundan insanın kredi kartı sahibi olabileceği düşünüldüğünde, limitleriniz dahilinde işlem yapmak ve istenmeyen durumlarda mobil veya internet bankacılık ile kartı anında kullanıma kapatmak özel bir banka hizmeti. Bir kredi kartı sahibiyseniz bu özel hizmetten yararlandığınız gibi söz konusu kredi kartı ile EFT ve havale işlemleri de yapabilirsiniz.

Kredi Kartı ile Havale / EFT Gerçekleştirilebilir Mi?

Kredi kartı ile havale yapılabilir mi şeklinde gelen soruların cevabı, evet. Tıpkı havale işleminde olduğu gibi EFT işlemi için de kredi kartı ile işlem yapılıp yapılmadığı konusunda soruları olan bireylere de cevabımız evet olacaktır. Bu sebeple kredi kartı bakiyesinin müsait olduğu ve buna rağmen vadeli, vadesiz hesaplarında para olmayan bireyler için hem EFT hem de havale işlemlerinin mümkün olduğunu söyleyebiliriz.

Kredi Kartı ile Havale İşlemi Gerçekleştirme

Kredi kartı ile havale işlemi gerçekleştirebilmek için yalnızca bir iki dakikanızı ayırmak, bu işlemi yerine getirmek için yeterli olacaktır. Kredi Kartı ile havale işlemi gerçekleştirebilmek için üç farklı metot mevcut.

Bu üç metodu şöyle sıralayabiliriz;

  • ATM
  • Mobil Bankacılık
  • İnternet Bankacılığı

İster ATM, ister Mobil Bankacılık, isterseniz de İnternet üzerinden bu işlemi nasıl yapacağınıza geçelim.

ATM’den Kredi Kartı ile Havale Yapma

kredi kartı ile atmden havale eft

Size en yakın ATM üzerinden kredi kartı ile havale işlemi gerçekleştirmek için kredi kartınızı yanınızda bulundurmak ve kartlı işlem gerçekleştirmek gerekiyor. Bu işlem için kartsız ve tuşlama yolu ile izin verilmiyor. Bu sebeple kredi kartınızı yanınızda bulundurmayı unutmayın.

Bankanızın ATM’si üzerinden yapabileceğiniz kredi kartı ile havale işlemi için ufak bir miktarda komisyon ödeyebilirsiniz. Komisyon miktarları her banka için değişkenlik gösterip, müşteri statünüze göre alınmama ihtimali de bulunabilir. İşlemi gerçekleştirmek için öncelikle ATM’ye kartınızı takarak, hemen ardından kart şifrenizi tuşlayın.

Ekranda açılan menüden “Para Transferi” menüsüne girin ve kartlı para aktarımı seçeneğini seçin. Bu işlemin ardından havale seçeneğini seçin. Hemen arkasından izlemeniz gereken yol ise alıcı bilgilerini girmek, tutarı yazmak ve işlemin doğruluğundan emin olarak işlemi onaylamaktır.

Mobil Uygulamadan Kredi Kartı ile Havale Yapma

Çok sık kullanılan ve banka ile ATM’ye gitmeye gerek bırakmayan mobil bankacılık, günümüzün en önemli banka yönetim aracı haline gelmiş durumda. Mobil uygulamalar üzerinden gerçekleştirilen bankacılık işlemlerinde, yine kredi kartı ile havale işlemi yapabilmek mümkün.

Bunu gerçekleştirebilmek için mobil bankacılık uygulamanıza müşteri numaranız, T.C. Kimlik Numaranız ve şifreniz ile birlikte giriş sağlayın. Menüden “Para Transferi” seçeneğini bulun ve havale bilgilerini girin. Bu işlemin ardından “Kredi Kartından Öde” seçeneğini seçiniz. İşlemi tamamladığınız durumda kartınızdan ödeme yapılarak havale işlemi gerçekleştiriliyor.

İnternet Bankacılığından Kredi Kartı ile Havale Yapma

kredi kartıyla internetten havale eft

Mobil bankacılık kadar her an kullanılmasa bile internet bankacılığı da oldukça sık kullanılan bir banka aracıdır. Mobil bankacılıktan tek farkı, bir bilgisayara ihtiyaç duyulması olan internet bankacılığı, sizlere internet üzerinden bankacılık işlemleri gerçekleştirebilme olanağı tanıyor. İnternet bankacılığı sistemine giriş sağladıktan hemen sonra “Para Transferi” ya da “Para Gönderme” seçeneği olarak görülen aktarım menüsüne girmeniz ve yine ihtiyaç duyulan tüm bilgileri girerek “Kredi Kartından Öde” seçeneğini seçmeniz halinde, kartınızdan havale işlemi tanımlayabilirsiniz.

Kredi Kartı ile EFT İşlemi Yapma

Kartınız ile havale işlemini sağladığınız tüm kanallar üzerinden EFT işlemi de gerçekleştirebilir, ATM, Mobil ve İnternet Bankacılığı hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. EFT işleminin havale işleminden tek farkı, para aktarımının hesap numarası değil, IBAN numarası üzerinden gerçekleştirilmesidir. Yapacağınız tüm işlemler havale ile birebir aynı iken, yalnızca IBAN numarası olarak işlem yapmanız yetecektir. Kredi kartı ile EFT işlemi yapmak için 3 ödeme metodunu da kullanabilirsiniz.

Kredi Kartı ile Yapılabilen Diğer Ödemeler

Kredi kartı ile yalnızca EFT ve havale değil, bu işlemler dışında da birçok ödeme gerçekleştirmek mümkün. Elbette ki gündelik alışverişleriniz için kredi kartı kullanıyor olmanız muhtemel.

Ancak, bunlar dışında;

  • Fatura Ödeme
  • Vergi Borcu Ödeme
  • SGK Ödeme
  • MTV Ödeme
  • Taksitli Alışveriş
  • Online Ödeme

Gibi birçok işlem de, yine kredi kartı ile gerçekleştirilen işlemler arasında yer alıyor. EFT ve havale işlemleri ile birlikte tüm bu işlemleri nakit paranız kalmadığında, dilediğiniz zaman ve dilediğiniz yerden gerçekleştirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu