Kredi Kartından Havale EFT Nasıl Yapılır?

İstenilen kredi kartı ürünlerinden havale/eft yapmanın imkanı bulunmaktadır. Kredi kartından havale ve eft işlemleri, günümüzde oldukça sık kullanılan bir yöntemdir. Elektrik faturasının ödenmesinde elektrik kurumuna havale veya eft geçilmektedir.

Kredi Kartıyla Havale EFT Yapmanın Yöntemleri

Kredi kartı sahibi olanlar, banka hesabı olan başka birine oldukça rahat bir şekilde havale yapabilirler. Bu işlem, istenildiği takdirde ATM’lerden kredi kartı aracılığıyla, istenirse internet bankacılığı aracılığıyla istenirse de mobil bankacılık uygulamalarından yapılabilmektedir. ATM’lerden kredi kartı kullanılarak yapılan havale işlemlerinde kişinin kredi kartının yanında olması şarttır. ATM’ye kartın girişi yapılmalıdır. Şifrenin girilmesinin ardından çıkan menüde para gönderme seçeneği bulunmalıdır. Bu seçenek, dileğe göre havale veya eft olarak belirlenmelidir. Bu seçeneklerin belirlenmesinin ardından havale yapılacak bankanın hesap bilgileri girilmeli ve işlem onaylanmalıdır. Bankalar, havale ve eft işlemlerinde alacakları komisyonunun miktarını önceden belirtmek zorundadırlar. Ekranda komisyon miktarı mutlaka yazmaktadır. Komisyon miktarına göre işlemden vazgeçme seçeneği bulunmaktadır.

İnternet bankacılığı sisteminde ise sisteme girmenin hemen ardından para transferi seçeneği bulunmalıdır. Havale yapılacak kişinin hesap bilgilerinin girilmesinin ardından ise kredi kartından seçeneği işaretlenmelidir. Mobil bankacılık kullanılarak yapılan işlemler ise internet bankacılığı ile birebir aynıdır. Kredi kartıyla EFT işlemleri ise havale işlemleriyle aynı prosedürdedir. Ancak, EFT işlemlerinin bankaların çalışma saatleri içerisinde yapılması gereklidir. EFT işlemlerinde, IBAN numarasının doğru girilmesi gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın