Kredi Kartımı Nasıl Kapatabilirim?

kredi kartımı nasıl kapatabilirim

Kredi kartımı nasıl kapatabilirim diye merak ediyorsanız kullandığınız ya da kullanmadığınız, açık haldeki kredi kartını kapatmak için birkaç adımda işlem yapılabilir ve kolayca kart kapattırılır. Borçların uzun bir süre ödenmediği bir arttığı zamanlarda banka kredi kartını iptal edebilir. Bazı bankalarda kredi kartı kapatma ücreti şeklinde bir ücret talep edilmesine karşın bir çok banka bu konuda bir ücret almıyor.

İlk Olarak Kart Borcunu Kapatın

Kartınızı kapatmadan önce borç durumunuzu kontrol etmeniz gerekir. Borcu olan kartı da kullanıma kapatabilirsiniz. Ancak borç silinmeyecektir. Taksitleri devam eden kartınız varsa, BDDK tarafından düzenlenen yönetmeliğe göre kartın kapatılmasında bir sakınca yoktur. Bankaya talepte bulunmanız sonrasında bir hafta içerisinde kredi kartı kullanıma kapatılmaktadır. Kartı kullanamasanız da borcu ödemeye devam edersiniz.

Çağrı Merkezinden Kredi Kartı Kapatma İşlemi

Kredi kartı kapatma talebi çağrı merkezi üzerinden yapılabilir. Bunun için bankanızın çağrı merkezi numarasını öğrenebilirsiniz. Kartınızın üzerinde ya da internetten kolay şekilde bulabilirsiniz.

İnternet Bankacılığından Kredi Kartı Kapatmak

Mobil ya da bilgisayar üzerinden internet bankacılığı hesabınız varsa, kredi kartı kapatmak çok kolay bir işlemdir. Giriş yaptıktan sonra kredi kartı işlemleri üzerinden kapatma işlemi gerçekleştirilebilir. Her bankada standart görünüm olmasa da ana başlıklar üzerinden işlem isimlerine bakabilir ve bu şekilde sonuç alabilirsiniz. İnternet bankacılığı hesabınız yoksa bankanızın müşteri hizmetlerinden kullanıcı adı ve şifre alabilir, bu şekilde çok sayıda işlemi kolay ve hızlı biçimde yapmaya başlayabilirsiniz.

kredi kartı nasıl kapatılır

Kredi Kartı Kapatıldıktan Sonra Puan Ne Olur?

Kredi kartınızı kapatmadan önce içerisinde ne kadar puan olduğuna bakmanız gerekir. Her sene sonunda da yapılması gereken bu işlemi kart kapatmadan önce de yapmak gerekir. Aksi halde kartınız kapandığı anda puanlarınız da kullanıma kapalı hale gelir. Ne kadar puanınız olduğunu internet üzerinden ya da çağrı merkezi ile öğrenebilirsiniz.

Kredi Kartı Kapanınca Ek Kart Ne Olur?

Ek kartı olan bir kredi kartını kapattı iseniz, ana karta bağlı olarak bu ek kart çıkarıldığı için o da otomatik olarak kullanıma kapatılacaktır. Ek kart bağımsız değildir, bu nedenle bağlı olduğu karta göre kullanılacaktır.

Hırsızlık Nedeniyle Kart Kapatmak

Kredi kartı kapatma talebi eğer çalıntı hırsızlık durumları nedeniyle ise, bu halde bankanızı en kısa sürede arayıp kartı kapattırmanız ve yeni bir kart talep etmeniz önerilir. Yeni kart talep ederken adresinizin güncel olmasına dikkat ediniz.

Kredi Kartını Hiç Kullanmasam Ne Olur?

Kredi kartınızı hiç kullanmamanız durumunda aylık küçük bir miktar hesap işletim ücreti gibi bir ücret ödeyebilirsiniz. Ayrıca kredi kartını hiç kullanılmaması bazı bankalar için hesabınıza bir süre sonra bloke koyulması anlamına gelir.

İlgili Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu