Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Değiştirme

Kredi kartları hemen hemen birçok kişinin kullandığı ve çok da işe yarayan bir bankacılık ürünüdür. Hem tek çekim işlemlerde hem de taksitli işlemlerinizde oldukça kolaylık sağlayan kredi kartları doğru kullanıldığı ve amaç dışına çıkılmadığı takdirde çok faydalı bir ürün halini almaktadır. Tabi ki her bankacılık ürünün de olduğu gibi kredi kartlarının da bir ödeme günü vardır. Bu günü de kartın basımında yani size iletilene kadar geçen sürede banka belirlemektedir.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Nedir?

Tüm kredi kartları ayın belli bir döneminde faturalandırılır ve genellikle 10 günlük bir son ödeme süresi bulunur. Bu dönemlere kredi kartı hesap kesim tarihi denmektedir. Kredi kartı borcunun ödemesi hesap kesim tarihinden sonra son ödeme gününe kadar mutlaka yapılmalıdır.

Kredi kartı kullanmak ne kadar basit gibi görünse de gelirinize uygun olarak tüketim yapmak çok önemlidir. Çünkü kredi kartının ödenmemesi halinde karta faiz işler. Kredi kartına faiz işlemesiyle birlikte bir süre sonra kart kullanıma kapatılacaktır. Bu tarihten sonra yapılan ödemelere faiz işlemeye başlayacaktır. Bu faizi ödemeyince yaşanacak sorunlar bir yana kredi notunuzun düşmesine de neden olacaktır. Yani kredi çekmek için kredi kartı ödemelerinin düzeni olarak yapılması oldukça önemlidir.

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Değiştirebilir miyim?

kredi kartı hesap kesim tarihi değiştirme

Banka kartı size gönderirken genellikle belirli bir ödeme günü belirler ve bunu da size kartı gönderirken belirtir. Siz bu ödeme gününü yani hesap kesim tarihini değiştirme hakkına sahipsiniz. Kredi kartı hesap kesim tarihi değiştirme işlemlerinde belirli kurallar esas alınmaktadır. Bu kuralları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Öncelikle kredi kartı ekstrenizin kesilmiş olmaması gerekmektedir.
  • Kredi kartı ekstreniz kesilmiş ise hesap kesim tarihi değişikliği için bir sonraki ayı beklemeniz gerekecektir.
  • Kredi kartınızda bir borç varsa ya da bir gecikme mevcut ise öncelikli olarak bu gecikmeyi gidermeniz sizden talep edilecektir.

Bu gibi kurallara dikkat etiğiniz sürece kedi kartı hesap kesim tarihi değiştirme işlemini yapabilirsiniz.

Nelere Dikkat Etmeliyim?

Kredi kartı hesap kesim tarihi değişikliği işlemi kişiye özeldir. Bu yüzden sizden başkası bu işlemi yapamaz. Aslında her bankacılık hizmeti kişiye özeldir. Bu yüzden bankacılık işlemleriniz siz olmadan başka bir kişi ile asla yapılamaz.

Banka Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Değiştirmeme Hakkına Sahip mi?

Ödemelerinizi düzenli yaptığınız sürece aslında bankalar tamamen sizin işinizi kolaylaştırmak için hizmet vermektedirler. Herhangi bir art niyet olmadan bu talebinizi bankaya ilettiğinizde hiç bir banka buna olumsuz dönüş yapmaz. Bu nedenle kredi kartı hesap kesim tarih değişikliği işleminizi banka bazında değerlendirmek yanlış olur.

Hesap Kesim Tarihi Değişikliği Yaparsam Kart İptal Olur mu?

Kredi kartı hesap kesim tarihi değişikliği kartınızın güvenlik ayarlarını değiştiren bir hizmet değildir. Bu nedenle bu işlemi yapmanız kartınızın yenilenmesine sebep olmaz.

Yorum Yapın