Kredi Kartı Borcu Ne Zaman Avukatlık Olur?

Türkiye’nin en önemli gerçeklerinden biri, her iki kişiden birinin kredi kartı borcu olduğu. Borcun unutulması, kısa bir süre ödenmemesi gibi durumlarda elbette kredi kartı borcu ile mahkemelik olmak söz konusu değil. Kredi kartı borcu avukatlık olursa borcunuzu uzun bir süredir ödemiyorsunuz demektir. Peki, kredi kartı borcu ödenmezse ne olur? kredi kartı borcu en zaman avukatlık olur? Bu konuda yasal mevzuat hakkında sunulan bilgi sayesinde, direkt olarak avukatlık olma durumunun ne zaman olduğunu öğreneceksiniz.

Yönetmeliğin 18.Maddesi;

Borcun ödenmemesi durumunda, işleme geçecek olan sizi ilgilendiren madde yönetmeliğin 18.maddesidir. Birbirini izleyen en az iki taksit olmalı. Bu iki taksit için ödemenin gerçekleşmemesi durumunda 30 gün süre tanınması söz konusu. Bu 30 günlük süre içinde banka 2 taksitin tamamını isteme hakkına sahip. Borcun ödenmeme süresi 90 güne çıktığında ise inisiyatif tamamen bankaya bırakılacak. Bu noktadan sonra kredi kartı borcunun avukatlık olması durumu tamamen bankanın elinde olacak.

Borç Ödenmediğinde İşlenen Faiz

Nitekim borcun ödenmemesi durumunda işleyen bir faiz de olacak. Ödenen asgari tutar, borcun gecikmesi gibi durumlarda işlenen faiz tutarı değişiyor. Bunun için yapılması gereken direkt olarak kredi kartı borçlarının düzenli şeklide yapılan taksitler üzerinden ödenmesi. Belirlenmiş olan yasal mevzuat hemen hemen her banka için aynı. Ne zaman mahkemelik olunacağı, ne kadar zaman borcun geciktirilmesi hakkının olduğu gibi tüm seçenekler önemlidir. Bunları göz önünde bulundurarak ödemenin gerçekleşmesini sağlamalısınız.

Mahkemeye Giden Borç

Kredi kartı borcunun avukata taşınması, direkt olarak mahkemeye giden bir borç olduğunu gösterir. Yüksek meblağlarda olan ve borçlunun ödemeyeceğini iddia etmesi durumlarda direkt olarak bankanın mahkeme ile iletişime geçmesi sağlanır. Avukat gereken aşamaları tamamlanmasını sağlayarak, ilk etapta ara bulucu bir görev izleyebilir. Kredi kartı borcu ödenmezse eve icra gelir mi diye merak ediyorsanız mahkemede alınan karar ve aşamalara göre malı kaldırma haczi ya da buna benzer işlemlerin uygulanması söz konusu olabilir. Borcun tutarı, borun ödenmediği zaman dilimi gibi kriterlere göre kredi kartı borcu için izlenecek olan yol belirlenecektir. Bunlar göz önünde bulundurulacaktır.

Yorum Yapın