Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir?

Kredi kartı bekleyen provizyon nedir? Ne demektir? Ne kadar sürer ve provizyonda bekleyen işlem iptali hakkında detaylı bilgiler bu yazımızda anlatılıyor. Kredi kartı bankaların oldukça fazla hizmet verdikleri alanlardan bir tanesidir. Kredi kartınız ile yapacağınız işlemler konusunda bilgi sahibi olmak daha bilinçli tüketim olmasına neden olur. Bunun için kartınızla alakalı işlemleri bilmeniz önerilir. Sadece alışverişte kullanmak için bile kart talep etmeniz durumunda kartınızın ne gibi özelliklere sahip olması gerektiğini bilmelisiniz. Sıklıkla kullanılan tabirler arasında ise provizyon kelimesi bulunur.

Provizyon genelde bekleyen işlem anlamında kullanılır. Kredi kartı limitinizin belli bir kısmının askıya alınması veya güvenlik nedeniyle bekleme süresine takılması olarak da tanımlanabilir. Bunun kullanımı ise size ve kartınızın güvenlik durumuna göre değişir.

Bekleyen Provizyon Ne Kadar Sürer?

Kartınızdan herhangi bir provizyon işlemi yapmak istediğinizde aklınıza takılan işlemlerin başında genelde bekleyen provizyon ne kadar sürer sorusu gelir. Provizyon işlemi bilinçli bir şekilde ve isteyerek yapıldığında gün ayarlaması şirkete bağlı olarak değişir. Genelde araç kiralama işlemlerinizde trafik cezaları gibi olasılıklar olmasından dolayı 15 veya 20 gün süreliğine banka kartınızdan limitin provizyon yolu ile askıya alınması işlemi yapılır.

Bazen de yüklü bir limit alışveriş yapıldığında bankanız otomatik olarak alışverişi provizyon olarak askıya almak ister. Böyle olması durumunda genelde gece yarısından sonra provizyon harcama olarak görünmeye başlar. Daha kısa süreli olmasını istediğinizde ise bankanız ile iletişime geçmeniz önerilir.

kredi kartı bekleyen provizyon

Bekleyen Provizyon İptali

Provizyonda bekleyen işlemlerin iptali için yapmanız gerekenler bankanız veya işlem yapan firma ile görüşmektir. Provizyon iptali gerektiren durum alışverişten kaynaklandığında bunun için banka ile görüşmeniz yeterli olur. Banka işlem için onay aldıktan ve güvenlikle alakalı bir sorun olmadığını anladıktan hemen sonra gereken işlemleri yaparak hemen provizyonun iptal edilmesini sağlar.

Bilinçli ve uzun süreli alışverişler için ise sizin onayınız dahilinde yapılan işlemler olmasından dolayı işlemin süresinin dolması beklenir. Bundan dolayı işlem süresi konusunda yapılacak olan herhangi bir işlem yoktur. Bu durumların olmaması adına dikkatli olmak ve bilinçli tüketimde bulunmak gerekir. Bankanız ile iletişime geçmeniz durumunda kendi kurallarına göre size mutlaka bilgi verecektir. Bankaya göre değişen işlemler de olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu