Kredi Kartı İşlem İptali Nasıl Yapılır?

kredi kartı işlem iptali

Kredi kartı işlem iptali ile alakalı tüm bilgileri bu sayfamızdan aktarıyoruz. Kredi kartı ile doğrudan ya da online alışveriş yapmak mümkündür. Kimi zaman yapılan işlemlerin aşağıdaki sebeplerden kaynaklı iptal edilmesi istenir;

  • Satın alınan ürün ya da hizmetin teslim alınmaması,
  • Ürün ya da hizmetin eksik, hatalı olması,
  • Üründen ya da hizmetten vazgeçilmesi,
  • Satın alınan ürün ya da hizmetin kişiye ait olmaması,

İşlem iptali için öncelikle satın alınan mal ya da hizmetin kişiye ait olup olmadığı kontrol edilmelidir. Çünkü her iki durumda da izlenecek yol farklılık gösterir.

İşlemin Kart Sahibine Ait Olmaması

Kredi kartı ile yapılan işlem eğer kart sahibine ait değil ise, yani bir dolandırıcılık söz konusu ise bu durumda kişinin bankasına doğrudan başvuru yapması gerekmektedir. Genellikle kart numaraları kopyalanarak yapılan bu işlemlerde savcılıktan suç duyurusunda bulunmak da gerekebilir. Banka öncelikle kişiye ait bu kartı kapatır ve harcama itiraz formu teslim alır. Kişi bu formda, yapılan işlemin kendisine ait olmadığını açıkça beyan etmelidir. Banka işlemin yapıldığı nokta ile kendi platformlarında görüşmeler sağlayarak tutarın iadesini ve işlemin iptalini talep eder.

İşlemin Kart Sahibine Ait Olması

Eğer işlem kart sahibine aitse ve işlemin iptalini talep ederse bu durumda işlemin yapıldığı nokta ile görüşme sağlamalıdır. Kart sahibinin kendi isteği doğrultusunda yaptığı bu işlemlerden bankanın herhangi bir müdahalesi söz konusu olmayacaktır. İşlemin yapıldığı nokta mağaza, online alışveriş sitesi ya da herhangi bir satıcı olabilir.

Kredi kartı alışveriş iptali, tüketici her istediğinde yapılmamaktadır. Tüketicinin işlem iptali için geçerli bir sebep ile satıcıya başvuru sağlaması gerekir. Bu sebep ürün kusuru, hizmet kalitesinin kötülüğü, ürünü teslim almamak olabilir. Satıcı kişi bu tip durumlarda, yasal iade sürecini kullanarak işlem iptalini sağlar ve tutarı iade eder. Bekleyen provizyon, yani henüz muhasebeleşmemiş, aynı gün içinde yapılmış işlemler yine satıcı kişi tarafından aynı gün içinde iptal edilebilir. Bankanın provizyondaki işlemleri de iptal etme iş akışı bulunmamaktadır. Yalnızca işlemin iptal edilip edilmediğini gözlemleyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu