Kredi İle Nasıl Araba Alınır?

Kredi İle Nasıl Araba Alınır?

Otomobil ya da ticari araç almak için alınan kredilere taşıt kredisi adı verilmektedir. Taşıt kredisi sıfır araçlar için ve ikinci el araçlar için kullanılabilir; ancak bu kredilerin koşulları birbirinden biraz farklıdır. Bu yazımızda kredi ile nasıl araba alınır ve taşıt kredisi koşulları nelerdir birlikte inceleyeceğiz.

En Uygun Taşıt Kredisi Veren Bankalar

Taşıt Kredisi İçin Gerekli Koşullar

Taşıt kredisi almak istiyorsanız öncelikle hangi aracı alacağınızı, aracın ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamayacağını detaylıca araştırmalısınız.Aracınıza karar verdikten kredi için bankalarla görüşme yapmalısınız.

Hangi bankanın sunduğu kredi olanakları sizin için uygunsa taşıt krediniz için oraya başvurmalısınız.
Her bankanın faiz oranı ve gerekli koşulları farklı olduğu için size uygun ödeme seçeneklerini ve faiz oranlarını sunan bankalara başvurmanız sizin için iyi olacaktır.

Sıfır Araç İçin Kredi Alma

Almak istediğiniz araç sıfır araç ise bunun için ilk yapmanız gereken aracın faturasını veya fiyat gösteren belgesini alarak bankaya başvurmak. Bankalar aracı rehin altına alarak sizlere taşıt kredisi verirler. Taşıt kredilerinde kredi skorunuz çok düşük değilse ve daha önceden kara liste ya da takip gibi olumsuz sicil kaydınız yoksa kolayca kredi alabilirsiniz.

Ancak şunu belirtmekte yarar var, banka size arabanın tutarının tamamını kredi olarak vermez. Size vereceği kredi oranı aracın satın alırken ödeyeceğiniz değerin yaklaşık olarak %70-%90 oranındaki değeri olacaktır. Geri kalan %10-%30’luk kısmı sizin peşin ödemeniz gerekmektedir.
Eğer peşin ödeyecek durumda değilseniz geri kalan kısım için ihtiyaç kredisi çekebilirsiniz.

İkinci El Araç İçin Kredi Alma

İkinci el araç almak istediğiniz zaman aracın yaşı çok önemlidir. İkinci el araba almak isteyenler kredi ile nasıl araba alınır diye çok merak etmektedirler. Söylediğimiz gibi ilk koşul aracın yaşıdır; 5 yaşından büyük araçlar için bankalar kredi vermeye yanaşmazlar.
İkinci el araç için de araç ruhsatı isteyen bankalar mevcut ödeyeceğiniz tutarın %60 – %80 oranındaki meblağı kredi olarak tüketicilere vermektedirler.

Taşıt Kredisi İçin Gerekli Belgeler

  • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi (Ehliyet de olur)
  • Gelir belgesi (maaş bordrosu, maaşınız üzerinde bir kısıtlama olmadığını gösteren belge, maaş aldığınız bankadan onaylı maaş hesap ekstresi)
  • Otomobil faturası veya proforma faturası

18 yaşından büyük olan, bankanın istediği evrakları eksiksiz getiren, olumsuz sicil kaydı olmayan ve kredi skoru yüksek olanlar kolayca taşıt kredisi alabilirler.

Taşıt Kredisi Özel Koşullar

48 ay vade ile alınan, en fazla 60 ay vade ile ödenebilen taşıt kredisi vade süresince araç banka tarafından ipotek altında olur. Ödeme gerçekleşmez veya verilen süreler içinde geciktirilirse bankanın aracınıza el koyma ihtimali vardır.

Bütün koşulları sağladığınız sürece kredi ile nasıl araba alınır diye endişelenmenize gerek kalmayacaktır. Çünkü bankalar olumsuz bir durum olmadığı sürece genellikle taşıt kredileri başvurularını kısa sürede yanıtlarlar.

Bir Cevap Yazın