Hangisi Daha Mantıklı: Kredi ile Ev Almak – Kirada Oturmak

kredi ile ev almak mı kirada oturmak mı

Ev sahibi olmak herkesin hayallerini süsleyen bir dilektir. Bu hayali gerçekleştirmek için bazı atılımlar yapmanız gerekir. Özellikle ev almak adına gerçekleştireceğiniz bazı yöntemler bu anlamda önemlidir. Ev almak için şartlarınızı değerlendirmek bu anlamda önemlidir.

Ev Alma Yöntemleri

Bazı ev alma yöntemleri sizlerin hayalini gerçekleştirecek adımlardır. Alacağınız evin koşulları bütçenize uygun olup olmadığı ve sizleri mali olarak sıkıntıya sokma riskini her zaman hesaba katmanız gerekir. Yöntemler;

  • Peşinatsız ev almak
  • Peşinatla ev almak
  • İnşaat firmasından senetle ev almak
  • Konut kredisiyle ev almak
  • Tüketici kredisiyle ev almak

Bu yöntemler arasında, alacağınız evi nereden alacağınızı belirleyebilirsiniz. Özellikle peşinatsız ev alabileceğiniz bazı finans firmaları vardır. Peşinatsız, dilediğiniz ödemeler ve sıra tespitleriyle ev almanız mümkün.

İlgili: Peşinatsız ev kredisi veren bankalar

Ev Almak İçin Kriterlerinizi Belirleyin

Ev almadan önce ne kadarlık bir bütçe ile hangi evi alacağınızı belirlemeniz gerekir. Bu tespiti yaptıktan sonra, eldeki verileri gözden geçirmelisiniz. Kaynaklarınız sizin verilerinizdir. Kenarda biriktirdiğiniz döviz, para, altın ya da değerli eşyalarınızı gözden geçirmeniz gerekebilir. Bütçenizi ve kriterlerinizi belirlerken, aylık ödeyeceğiniz taksit tutarının, borç yükünüz olduğunu unutmayın.

Tasarruflarınızı Gözden Geçirin

Tasarruflarınızı gözden geçirmeniz bu anlamda önemlidir. Kemerlerinizi biraz daha sıkmanız gerekebilir. Yaptığınız tasarruflarınız, harcamalarınızdan arta kalan bölümdür. Harcamalarınız ise temel ihtiyaçlardan ve lüks harcamalarınızdan oluşur. Örneğin; barınma olarak verdiğiniz kira tutarı zaruri ihtiyaçtır. Buna karşılık bakım ya da araç benzin harcamalarınız lüks ihtiyaçlarınızdır.

Konut Kredisi ile Ev Almak

Konut kredisi ile ev almak için bazı şartları taşıyor olmanız gerekli. Bu şartlar arasında düzenli gelir sahibi olmanız şartlar arasında. Ancak bu şart konut kredisi almanız için yeterli değildir. Hayat sigortası, konut kredisi tahsis ücreti, faiz ve alacağınız evi ipotek ettirmek şartlar arasında. Üstelik borç sonundaki toplam tutar, alacağınız evin tam iki katı. Faiz oranları bazı zamanlarda bankanın yaptığı özel kampanyalarla düşse de bu tutar oldukça fazla gelebiliyor.

Kredi Çekerek Ev Almak

Nakit ihtiyaçlarınızda belirli tutarlarda bankanız tarafından anında kredi hizmeti sunulmaktadır. Ancak ev tutarı kadar kredi çekmeniz için sizin mali durumunuz, gelir şartınız, ipotek şartı, kefil şartı ya da bankada paranızın olma şartı gibi bazı koşulları sağlıyor olmanız gerekir. Bu durum ise karşılanması zor şartlar arasındadır. Çekilecek kredi tutarı faiz oranlarıyla toplam geri ödemesi yüksek olup, borç bitiminde ipoteği kaldırmanız için ödeme yapmanız gerekiyor.

Araç Peşinatıyla ya da Peşinat ile Ev Almak

Bazı inşaat firmaları ve finans şirketleri bu anlamda kolaylık tanıyor. Peşinat gösterebileceğiniz araç ya da paraya karşılık sizlere senetle vade seçenekleri sunulabiliyor. Finans firmaları sizden faiz talep etmiyor, sadece hizmet bedeli alıyor. İnşaat firmaları ise bankalar aracılığıyla ya da kendi bünyesinde taksitlendirme yoluyla ev sahibi olmanıza imkan tanıyor.

Sonuç olarak kredi çekerek ev almak mı yoksa kirada oturmak mı diye soruyorsanız biz bütçenizi iyi ayarlayıp kredi çekmenizi tavsiye ederiz. Çünkü her ay kiraya verilecek parayı uzun vadede ev sahibi olmak için kredi borcunuza ödemek her açıdan daha mantıklı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı