Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı

kredi notu kaç olmalı

Bankalar kredi almak isteyen kişilere kredi vermeden önce çeşitli araştırmalar yaparlar. Bu araştırmalar arasında kredi notu yer almaktadır. Kişinin kredi notunun istenilen düzeyde olması kredi almayı kolaylaştırmaktadır. Bu sebeple kişilerin iyi bir kredi notuna sahip olmaları gerekmektedir.

Günümüzde bankalar kredi vermeden önce kredi kayıt bürosunda kayıtlı olan bilgileri incelemektedir. Bu büro 154 üyesi bulunan bürodur ve burada kişilerin daha önceki aldıkları krediler, kredi ödemeleri, geciktirmeleri vs. gibi durumlarına ait bilgiler tutulmaktadır. Bu bilgiler büroya ait veri tabanında toplanarak çeşitli işlemler sonucunda kişinin kredi notunu ortaya çıkarmaktadır. Kredi notu 1-1900 puan aralığında olmaktadır.

Riskli kredi notu puanları 1-699 arasında olurken diğer puanlara sahip olan kişilerin kredi alma şansı daha yüksektir. Bankalar kişi kredi için başvurduğunda bu bilgileri inceleyerek ortaya çıkan kredi notuna göre kredi vermekte ya da vermemektedir.

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kişiye ait kredi notu KKB kayıtlarında birçok işlemden geçerek ortaya çıkmaktadır. Kredi notu genel olarak 0-1900 puan aralığında ifade edilmektedir. Bu puanlara sahip olan kişilerin risk durumları da puanlara bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Kredi notu puanları ve riskleri şu şekildedir;

  • 0 ve 699 puan aralığında kredi notuna sahip olan kişiler bankalar tarafından en riskli olarak görülen gruptur. Bu gruptaki kişilerin kredi alma ihtimalleri çok düşüktür. Hatta büyük oranda bu notlara sahip kişilere bankalar kredi vermemektedir.
  • 700 ve 1099 puan aralığında kredi notuna sahip olan kişiler orta riskli gruba girmektedir. Bu grupta bulunan kişilerin de kredi alması zordur ve kredi alabilmeleri için kefil göstermeleri ya da mallarına ipotek etmeleri gerekmektedir.
  • 1100 ve 1499 puan aralığında kredi notuna sahip olan kişiler az riskli olan gruba girmektedirler. Bu gruptaki kişileri kredi alabilmektedir. Ancak bazı bankalar bu gruptaki kişilerden kefil talep edebilmektedir.
  • 1500 ve 1699 puan aralığında kredi notuna sahip olan kişiler iyi olarak ifade edilen gruba girmektedir. Bu kişilerin kredi alma ihtimalleri oldukça yüksektir. Bu kişilerden bankalar kefil istememektedir.
  • 1700 ve 1900 puan aralığında kredi notuna sahip olan kişiler kolay bir şekilde kredi alabilen kişilerdir. Bu kişiler bankalarla ödeme gecikme vb. sorunlar yaşamayan ve ödemelerini zamanında yapmış kişilerdir. Bu kişiler kredi alma ihtimali en yüksek olan kişilerdir.

kredi puanları

Kredi notu sıfır olan kişiler daha önce bankayla işlem yapmamış kişilerdir ve bu kişilerinde kredi almaları zor olabilmektedir. Bunlar dışında kredi almak isteyen kişiler kredi notlarının düşük olduğunu öğrendiklerinde notlarının yükselmesini sağladıktan sonra kredi almak için başvurmalıdır. Aksi takdirde kredi almaları zor olmaktadır.

Kredi Notunu Değiştiren Etmenler

Kredi almak isteyen kişilerin kredi notları çeşitli etmenler sebebiyle düşebilmekte ya da yükselebilmektedir. Kredi notunu etkileyen faktörler arasından en önemlisi kişilerin kredi geçmişleridir.

Bunun dışında kredi almak isteyen kişinin aylık geliri, bankalarda gerçekleştirdiği işlemler, hesapları ve ödeme talimatları yer almaktadır. Ancak en önemli etken olan kredi geçmişi kişinin kredi almasına engel olan ya da almasını sağlayan en önemli sebeptir. Öyle ki kişi daha önce aldığı kredileri ya da kredi kartı borçlarını zamanında ödemediyse kredi notu büyük oranda düşmektedir.

Tam tersine ödemeleri zamanında yaptığında ise kredi notu yükselmektedir. Kısacası kredi almak isteyen kişilerin ödemelerini zamanında yapmaları onların kredi almalarını kolaylaştırmaktadır.

Kredi Konusunda Kolaylık Sağlayan Bankalar

Günümüzde bankalardan bazıları kişilerin kredi almalarında kolaylıklar sağlamaktadır. Bu bankalar Enpara.com, Cepteteb, İng Bank e-kredi ve n kolay kredi bankalarıdır. Bu bankalar online olarak hizmet vermektedir. Bu sebeple de kişilerden evrak ya da kefil gibi taleplerde bulunmamaktadır. Kredi notu iyi olan kişiler bu bankaları kullanabildiği gibi düşük nota sahip olan kişilerde bu bankalardan daha kolay kredi alabilmektedir.

En kolay kredi veren bankalar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu