Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı

Kredi notu kaç olmalı

Bankalardan kredi çekmek istediğinizde banka sizin kredi notunuza bakarak değerlendirme yapar ve verilecek kredi tutarını belirler. Bunun için kredi notunuzun yüksek olması gerekir. Kredi notu genel olarak bankaların ortak hareket etmesi ile verilen bir sistemdir. Banka ile çalışmayan birinin kredi notu oluşmaz. Kredi kartı ve benzeri bir banka ürünü kullanıyorsanız kredi notunuz oluşur. Bu notta sizin bankalar ile olan ödeme dengeniz sonucunda ortaya çıkar. Banka kredi notunun yüksek olması sorunsuz bir şekilde kredi çekebilmenize imkan sağlayacaktır.

Kredi Notu Nasıl Belirlenir

Bankalar ile çalıştığınız zaman ödemelerinizin düzenli olması size artı puan kazandırır. Bu puanlar her ödeme yaptığınızda artış gösterir. Ancak ödemelerinizde bir dengesizlik oluştuğunda banka bunu eksik puan olarak kredi notunuza yansıtır. Kredi notu puanlaması 1 ile 1900 puan arasında yapılıyor. Geçmiş ödeme performansınıza göre gelecekteki ödeme performansınız tahmin ediliyor. Kredi notunuzu öğrenmek istediğinizde e-Devlet kredi risk merkezi raporu sayfasından ücretsiz bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Kredi Notu Kaç Olmalı

Eğer kredi notunuz 1300 ile 1900 arasında ise kredi çekmekte sorun oluşmaz. 0-700 puan durumu kredi başvurularında anında ret cevabı alan kredi notudur. 1300 altında ise banka sizden belirli teminatlar isteyerek kredi verebilir. Bunun için kredi notunuzu yüksek tutmaya özen gösterin.

Kredi Notu Nasıl Artırılır

Kredi notu hesaplanırken dikkat edilen kriterler, sizin geçmiş borçluluk oranınız ve ödeme performansınızdır. Kredi çekmek istediğinizde olumlu dönüş alamazsanız kredi notunuzu arttırmanız gerekir. Bunun için de en az 3 ay boyunca bankalar ile olan ödeme dengenizi üst seviyede tutmanız gerekecektir. Bu sayede kredi notunuzda olumlu bir artış sağlanacaktır.

Kredi Not Aralığı

Aşağıda belirtilen oranlar kredi notunu en iyi şekilde yansıtmaktadır. 2019 yılında bankalar bu kredi not aralığını baz alarak işlem yapıyorlar.

  • En Riskli – 0-699 puan
  • Orta Riskli – 700-1099
  • Az Riskli – 1100-1499
  • İyi – 1500-1699
  • Çok İyi – 1700-1900

Yorum Yapın