Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekiyor 2021

kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmak gerekiyor

Kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmak gerekiyor? tüm detaylar sayfamızda yer alıyor. Günümüzde bankalar kredi çekmek için birçok cazip imkan sunmaktadır. Ancak bu imkanları değerlendirme isteyen vatandaşların geneli çalışma hayatına yeni başlayanlar ya da sigorta girişi yeni olanlar olmaktadır. Bu bakımdan kredi çekecek vatandaşların en çok merak ettiği konu 1 yada 3 alık sigorta ile kredi çekilip çekilemeyeceği oluyor.

Kredi Çekmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekiyor

Kredi çekebilmek için bankaların belirli şartlarını yerine getirmek gerekmektedir. Bu şartlardan birisi de sigortalılık süresidir. Ülkemizde kamu ve özel kuruluşlu birçok banka bulunmaktadır. Ve bu bankaların her biri kendi prosedürlerine göre hizmet vermektedir.

Tüm bankalar ortak bir karar belirlese de kendilerine ait belli düzenleme de yapmaktadırlar. Bazı bankalar 1 ya da 3 aylık sigortalı olan vatandaşlara kredi imkanı sunmuş olsa da kredi notunun yüksek ve ödeme geçmişinin temiz olması önemlidir.

Kredi Notu Yüksek Olsa Da Sigorta Süresi Önemli Mi?

Bankalar kredi başvurusunu değerlendirme aşamasında üç kritere dikkat eder. Bu kriterler sigortalılık süresi, gelir durumu ve kredi notudur. Üç temel kriter göz önüne alınarak risk durumu hesaplanmaktadır. Sigortalılık süresi her ne kadar önemli olsa da gelir durumu ve kredi notu yüksek olursa bankanın inisiyatifine göre kredi onaylanabilir.

İlgili: Sigortasız kredi veren bankalar

Kredi Notunun Önemi Ne Kadar?

Kredi kayıt bürosu (KKB) tarafından belirlenen kredi notu, kişilerin ya da kuruluşların ekonomik durumunu analiz etmek için uygulanan bir sistemdir. Bu sistem bir puanlama ile yapılmaktadır. Kredi notu sayesinde birçok bankanın işi kolaylaşmıştır. Çünkü müşterilerine kredi notuna göre kredi verip vermemeye karar verebilmektedirler.

Kredi notu yüksek olan vatandaşlara birçok banka olumlu bakarken düşük olanlara da olumsuz bakmaktadır. Bu sebeple kredi başvurusunda bulunmadan önce kredi notunu öğrenmek en doğrusu olacaktır. böylelikle eğer düşükse yükseltebilmek için çabalamak daha iyi olacaktır.

Emekliler İçin Sigorta Süresi

Emekli olan vatandaşlar için kredi başvurusu sırasında sigortalılık süresi şartı bulunmamaktadır. Emekli aylığı sabit bir gelir sayıldığı için sigorta süresi önemli olmuyor. Ancak emekli vatandaşların başvurusu incelenirken yaş sınırı önemsenmektedir. Maksimum yaş sınırı ise bankadan bankaya farklılık gösterebilmektedir.

Kredi Çekmek İçin Sigorta Süresi Tek Başına Yeterli Mi?

Başından da belirtildiği gibi kredi başvurusunun onaylanabilmesi birden fazla kriter göz önünde bulundurulur. Bu sebeple yalnızca sigorta süresinin uzun olması kredi vermek için yeterli olmamaktadır. Sigortalılık süresi ne kadar uzun olsa da eğer talep edilen miktar gelirin karşılayamayacağı düzeydeyse başvuru iptal edilir. Bankalar kredi notu, sigortalılık süresi ve gelir durumunu bir bütün hainde incelemeye alır.

Gelir Durumunun Önemi

Sigortalı çalışan olmanıza ek olarak gelir olarak sunulan evraklarınızın fazla olması da yine kredi almanızda etmen sayılır. En büyük kolaylık ise kredi notunuzun yüksek olmasıdır. Bu sayede banka sizinle ticari anlamda iş yapmak adına harekete geçeceğinden dolayı yüksek tutmak adına çaba göstermelisiniz.

Ev Kredisi Alabilmek İçin Gerekli Sigorta Süresi

Konut kredileri yüksek tutarda olduğu için bankalar bu başvuruları daha dikkatli inceler. Bir bankadan kredi alabilmek için minimum 3 ay sigortalı olmak ve bu sigortalılık halinin devam ediyor olması gerekmektedir. Ancak bazı bankalar için bu süre yeterli olmayabilir. Çünkü konut kredileri daha yüksek meblağlar olduğu için risk durumu detaylıca kontrol edilir.

Tüm bu bilgiler ışığında 1 ya da üç ay sigortası bulunan kişilerin kredi notları ve gelir durumları iyiyse sınırlı miktarlarda kredi almaları mümkün olabiliyor. Ancak konut kredisi gibi yüksek miktarlar daha zor olabilir.

1-2 Aylık Sigortası Olanlar Kredi Çekebilir Mi?

Sigortası yeni yatırılmaya başlanmış vatandaşların ihtiyaç kredisi alabilmek için en zorladığı nokta sigortalılık süresi olmaktadır. Genellikle bankalar 1 ya da 2 aylık sigorta süresi olanlara ret cevabı verir. Ancak kredi notu yüksek kişilerin böyle durumlarda 40.000 TL’ye kadar kredi çekme imkanları bulunabiliyor.

3 Aylık Sigortası Bulunanlara Kredi Veren Bankalar

Bankalar kredi başvurusunda bulunan vatandaşların kredi notuna önemserler. Aynı zamanda düzenli bir şekilde aylık sigortanın yatıyor olması da dikkat edilen bir diğer husustur. Birçok bankanın bu şartta 6 aylık çalışma süresi aranmaktadır. Ancak kredi notu yüksek olan kişilerde bu durum 3 aya kadar da düşebiliyor.

3 aylık sigorta geçmişi olan vatandaşlara kredi imkanı sunan bankalar ise şöyle sıralanabilir;

  • İş bankası
  • Denizbank
  • Vakıfbank
  • Ziraat Bankası
  • ING Bank
  • Yapı ve Kredi Bankası
  • QNB Finansbank
  • Halkbank
  • Akbank

Yukarıda ismi verilen bankalar 3 ay sigortası olan vatandaşları kredi verebilmektedir. Bu yazımızda kredi çekmek için kaç ay sigortalı olmak gerekiyor sorusuna cevap vermeye çalıştık. Merak ettiklerinizi bizlere yorumlardan sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu